LUČENEC. Siláci z lučeneckého klubu Probody & Metalmilitia triumfujú na domácich, európskych i svetových podujatiach. Ich tohtoročná medailová žatva je naozaj bohatá. Len na európskych šampionátoch v Portugalsku (WPC) a Trnave (WUAP) ich ovenčili dovedna desiatimi zlatými medailami, do zbierky im pribudlo aj jedno striebro a vytvorili až štyri svetové rekordy. No a na majstrovstvách sveta len potvrdili svoju stúpajúcu formu. Medaily, svetové rekordy a doslova kaskadérčina, keďže v priebehu jedného týždňa sa stihli prestaviť na dvoch vrcholných podujatiach tohtoročnej sezóny. Z majstrovstiev sveta v Egri si odskočili pozbierať zlato na svetový šampionát, ktorého dejiskom bol nemecký Eilenburg.
Víťazné ťaženie v Egri
V dňoch 23.-28. septembra hostil maďarský Eger svetovú liftérsku špičku. Medzi ňou nemohli chýbať ani borci z centra Novohradu. Na majstrovstvách sveta GPC sa v tlaku na lavičke raw (bez špeciálneho vybavenia) predstavil z Probody & Metalmilitia päťlístok v zložení Marek Herák, Gabriel Kováč, Miroslav Adamove, Erik Susztay a Tam Nguyen.
„Erik Susztay tentokrát neštartoval v kategórii Masters, ale Open, v ktorej so zatlačenými 220 kg dosiahol peknú striebornú priečku. Tami zatlačil 100 kg a ovenčili ho bronzom. Naši mladíci Marek Herák, Gabriel Kováč a Miroslav Adamove získali zlato, keď Gabo zatlačil vynikajúcich 180 kg, Marekovi vyniesol zlato výkon 102,5 kg a Miro zatlačil 131 kg a vytvoril vo svojej kategórii (dorast 16-17 r.) svetový rekord,“ informoval Peter Mihály st., liftér svetového formátu, tréner a zároveň šéf klubu Probody & Metalmilitia.
Odskočili si do Nemecka
Súbežne s európskym šampionátom GPC v Egri prebiehali aj majstrovstvá sveta WUAP v nemeckom Eilenburgu. No a lučeneckí siláci si robili zálusk na cenné kovy aj na tomto podujatí. Preto neváhali a po súťaži raw v Egri si to Marek Herák, Miroslav Adamove, Gabriel Kováč, Miroslav Čaba, Michal Líška a Peter Mihály st. namierili Nemecka. Tu sa súťažilo equip (so špeciálnym vybavením).
Marek Herák štartoval v kategórii dorastencov (16-17 r.) do 56 kg. Zatlačil 135 kg, čo mu vynieslo zlatú medailu. V rovnakej kategórii, no v hmotnosti do 75 kg, sa výkonom 165 kg blysol Miroslav Adamove, ktorého tiež ovenčili zlatom. Gabriel Kováč reprezentoval Slovensko v kategórii dorastencov (18-19 r.) do 82,5 kg. Uviedol sa otváracím pokusom 220 kg. Následne úspešne zatlačil 240 kg, čím vytvoril nový svetový rekord. No a aby toho nebolo dosť, tak v treťom pokuse zatlačil o 10 kg viac (250 kg). Získal zlato a prepísal cifru v tabuľkách svetových rekordov. Miroslav Čaba triumfoval medzi juniormi do 90 kg, kde zatlačil 230 kg a získal zlato. V juniorskej kategórii do 110 kg hájil farby našej krajiny Michal Líška, ktorému zatlačených 260 kg vynieslo medailu zlatého lesku. Medzi borcami v kategórii Masters sa predstavil Peter Mihályi st., ktorý už tradične nezaváhal a už jeho prvý pokus znamenal zlato a nový svetový rekord. Lučenec mal zástupkyňu aj v radoch nežného pohlavia. Zdenka Hudíková štartovala v kategórii Open do 82,5 kg. Zatlačila 100 kg, čím si vytvorila svoj osobný rekord a z Eilenburgu odchádzala so zlatou medailou.
„Chalani ma svojimi výkonmi potešili a moju radosť umocnil fakt, že prvé tri priečky v absolútnom poradí mladých obsadili športovci z nášho klubu. Prvý bol Gabo Kováč, druhý Marek Herák a tretí Miro Adamove. Slovenská hymna však v Nemecku znela dvakrát, pretože ďalšia absolútka vypadala nasledovne: 1. Michal Líška, 2. Dominik Popernik, 3. Miroslav Čaba. Podotýkam, že Dominik Popernik štartujúci medzi juniormi do 140 kg zatlačil 270 kg, čo je nový svetový rekord. Je to chalan z Giraltoviec, ktorý sa na súťaže pripravuje aj v našom klube, takže aj jeho úspech ma nesmierne potešil a som rád, že naša práca prináša ovocie v podobe medailových úspechov,“ zhodnotil P. Mihály st.
Bleskový návrat do Maďarska
Na oddych, regeneráciu a ani na vychutnanie radosti z víťazstiev nezostával čas. Lučeneckí siláci sa ponáhľali späť do Egru, keďže po úvodnej súťaži raw (bez špeciálneho vybavenia), chceli štartovať aj v equip (so špeciálnym vybavením). O tom, že urobili dobre, niet pochýb. Veď do zbierky im pribúdali jedna zlatá medaila za druhou a opäť sa to nezaobišlo bez svetových rekordov.
„Klamal by som, keby som tvrdil, že sme neboli unavení. Boli, a ešte ako. Veď v stredu večer o deviatej sme skončili v Nemecku a vo štvrtok ráno o pol šiestej sme už boli späť v Egri,“ hovorí P. Mihály st.
Fantastickú formu lučeneckých borcov nezmohla ani únava. Dorastenec Gabriel Kováč (do 82,5 kg) odštartoval svoje predstavenie 220-kilovým pokusom. Úspešne. Následne sa presvedčivo popasoval aj s 240 kg, čo mu prinieslo zlato a tiež svetový rekord. Ďalší z radov dorastu Marek Herák (do 56 kg) sa blysol výkonom 140 kg. Do klubovej zbierky tak pridal zlato a postaral sa o nový svetový rekord. Nezaváhal ani tretí z dorasteneckého trojlístka Miroslav Adamove (do 74 kg). Po zatlačení 170 kg ho ovenčili zlatom. Tento výkon zároveň znamená nový svetový rekord. „Mirko Čaba bol na tom o čosi horšie, no podotýkam, že si za to môže sám. Pôvodne mal štartovať v hmotnostnej kategórii do 82,5 kg. Túto váhu si však neustrážil a váha mu ukázala 90,6 kg. Tak sa musel porúčať medzi stokilových súťažiacich. Zatlačil pekných 230 kg, no vo vyššej kategórii mu to stačilo len na bronz. Keby bol so stravou vydržal, tak vo svojej kategórii má zlato,“ podotkol P. Mihály st. na margo vystúpenia jedného zo svojich zverencov. Ku zlatu z Nemecka si Michal Líška do zbierky pridal striebro z Maďarska. Zatlačil 250 kg. „Mišo podal dobrý výkon a vzhľadom na to, že v predošlý deň hviezdil v Eilenburgu nielen vo svojej kategórii, ale aj v absolútke, som s ním spokojný,“ zhodnotil P. Mihály st., ktorému v Egri stačil len jeden pokus na zisk zlata.
Prípravu nepodcenili
Lučeneckí siláci už tento víkend zabojujú o ďalšie medailové priečky, keďže v dňoch 26.10 – 3.11. bude Praha dejiskom svetového šampionátu WPC, na ktorom nechcú chýbať. Vzhľadom na doterajšie výkony je veľmi pravdepodobné, že na tomto prestížnom podujatí budú poriadne mútiť powerliftingové vody. Je to výsledok ich poctivej a tvrdej prípravy.
„Tento rok chalani pristúpili k príprave naozaj zodpovedne. To sa odzrkadlilo aj na ich výkonoch. Ich mená sa začínajú stávať známymi aj vo svete, čo je potešiteľné. Veď už na sklonku uplynulého roka nezostal v Las Vegas Mišo Líška bez povšimnutia svetovej športovej verejnosti. Rovnako ani tohtoročný výkon Gaba Kováča, ktorý zdvihol svetový rekord z 200 na 230 kg nezostal bez rešpektu a uznania. Okrem toho sa v našom klube pripravujú aj športovci z iných regiónov a tiež spoza hraníc, čo tiež svedčí o kvalite nášho tréningového procesu. Verím, že chlapci nepoľavia a budú pokračovať v nastúpenom trende,“ hovorí P. Mihály st., ktorý je zároveň aj prezidentom slovenskej odnože svetovej federácie WPC. Na záver podotkol, že ho mrzí, že výsledky, ktoré dosahujú športovci z Probody & Metalmilitia, zostávajú v Lučenci nedocenené.
Klub funguje bez podpory mesta, no zviditeľňuje ho nielen v našej krajine, ale aj na iných kontinentoch. „V žiadnom prípade nechcem náš šport povyšovať nad ostatné. Každý má svojich priaznivcov a fandím všetkým, ktorí akýkoľvek šport podporujú a venujú sa mu. Keď si však prečítam, že najúspešnejší športový kolektív v Lučenci je ten, ktorý obsadil 6. miesto na majstrovstvách sveta, tak si len poviem, že zrejme niekto nevie čítať. My môžeme len ticho závidieť klubom venujúcim sa tlaku na lavičke a silovému trojboju v mestách, ktoré sú na ne hrdé a podporujú ich. Nevadí. Nám robia autogramiády v zahraničí. V Lučenci sme zrejme na ocenenie ešte nedorástli,“ zakončil P. Mihály.