HALIČ. Zámok v Haliči, ktorý je dominatnou obce a Novohradu, nový vlastník opravuje. Záchrana pamiatkového objektu prišla na poslednú chvíľu. Zámok chátral a zdevastovaný bol aj zámocký park.
Zámok predala Banskobystrická župa v roku 2005 košickej spoločnosti IMET. Tá zaň zaplatila približne 1,6 milióna eur.
Podľa Regíny Vidovej, projektovej manažérky spomínanej spoločnosti, jedným z hlavných dôvodov investície do kúpy zámku bola snaha o záchranu pamiatkového objektu celoslovenského významu pre budúce generácie.
Zámok chcela získať do vlastníctva aj obec
Jeho bývalý vlastník, BBSK, nenašiel zdroje na jeho záchranu. Zámok, ktorý patrí medzi najvzácnejšie pamiatky Novohradu, začala spoločnosť IMET opravovať rok po tom, ako ho získala do svojho vlastníctva.
„Usilovali sme sa ho získať do vlastníctva aj my, ale potom sme si uvedomili, že by to bolo pre nás priveľké sústo,“ hovorí starosta obce Vladimír Rehánek.
Haličská samospráva poukazovala na zlý stav zámku niekoľko rokov. V prípade, že by pamiatka ostala v rukách kraja, hrozila jej aj blízkemu parku úplná devastácia.
„Som rád, že sa osud zámku vyriešil. Nový vlastník na ňom už vymenil strechu, bastiony a vidieť, že práce priebežne pokračujú aj na iných častiach zámku,“ hovorí Rehánek.
Zámok má po obnove slúžiť ako hotel, ktorý bude určený klientom vyhľadávajúcim mierne aktívny oddych bez rušivých vplyvov masovej turistiky, so vzťahom k histórii a historickým pamiatkám. V objekte sa bude nachádzať aj kaplnka pre občanov Haliče a reprezentačná sieň na reprezentatívne a kongresové podujatia.
Opravy prebiehajú v etapách a nový vlastník už do opráv investoval tisíce eur. Celková rekonštrukcia by mohla byť ukončená už o dva roky.
Starosta verí, že sa podarí rozbehnúť turizmus
Starosta obce je presvedčený o tom, že vybudovaním hotela sa rozvinie cestovný ruch, z čoho bude prosperovať nielen obec, ale aj región.
„Turizmus prinesie ponuku nových pracovných miest. Tento kraj môže na tom len získať,“ domnieva sa Rehánek, ktorého teší, že spoločnosť IMET je seriózny vlastník dominanty obce.
„Vidieť, že sa snažia dodržiavať termíny a záleží im na tom, aby čo najskôr zámok opravili,“ dodá.
Renesančno-barokový zámok bol na ruinách obranného hradu postavený Forgáčovcami v roku 1612, ktorí boli jeho majiteľmi do druhej svetovej vojny.
Následne sa dostal do rúk štátu a bol v ňom zriadený Ústav pre mentálne postihnutú mládež. Zariadenie fungovalo približne 30 rokov.
Zo štátu prešiel zámok do vlastníctva BBSK, ktorý sa ho niekoľko rokov neúspešne pokúšal predať. Napokon ho do vlastníctva získala spoločnosť IMET z Košíc.