HODEJOV. V kaštieli v Hodejove zriadili obecné múzeum. Projekt podporili Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR i Európska únia. Múzeum oficiálne otvorili v novembri minulého roku. Zatiaľ sa však nedarí do neho pritiahnuť návštevníkov. „Do mesiaca stálu expozíciu navštívi ani nie sto ľudí. Väčšinou sú to školské zájazdy,“ hovorí starosta obce Štefan Illéš.
Vystavujú hlavu tretieho najväčšieho losa
Od prvého októbra je novým riaditeľom Múzea regiónu Gortva Jozef Petrinec. „Som tu dva týždne a zatiaľ sme tu nemali ani jedného návštevníka,“ priznáva Petrinec.
Múzeum zachytáva históriu ôsmich okolitých obcí z okresu Rimavská Sobota. Každá z nich tu má vytvorenú vlastnú miestnosť. Okrem toho sú tu aj iné cenné exponáty.
„Nájdete tu najstaršie kubánske cigary na svete. Sú z roku 1889. Takéto cigary fajčil arcivojvoda Jozef, keď bol na návšteve v Hodejove. Je tu vystavená i hlava tretieho najväčšieho losa zastreleného na Kamčatke, ktorý vážil neuveriteľné dve tony,“ vysvetľuje starosta.
Nachádza sa tu aj dokument, ktorý dokazuje, že prvý žrebčín sa nachádzal práve v tejto obci. Je tu najväčšia zbierka jelenieho a danielieho parožia z destinácií, ako sú Srbsko, Morava, Maďarsko či Nový Zéland.
Na vstupnom nevybrali ani sto eur
Podľa starostu múzeum v historickom kaštieli má čo ponúknuť turistom.
„Žijeme však v chudobnom kraji, kde majú ľudia problémy vyžiť. Okres Rimavská Sobota patrí dlhodobo medzi tie, kde je vyše 30%-ná nezamestnanosť, čo sa odzrkadľuje aj v nezáujme o kultúru či históriu,“ myslí si starosta.
Európska únia podporila rekonštrukciu kaštieľa pod podmienkou, že múzeum tam musí fungovať najmenej päť rokov.
„Zatiaľ nám jeho prevádzka len zaťažuje obecný rozpočet. Na vstupnom sme doteraz nevybrali ani len sto eur,“ hovorí starosta. Dospelí zaplatia za lístok jedno euro a deti 50 centov.
Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou. Roky chátral a bol v dezolátnom stave. Zachrániť sa ho podarilo v poslednej chvíli.
„Bolo povinnosťou obce nájsť riešenie, aby sme Stojkovitsov kaštieľ zachránili aj pre budúce generácie. To sa nám podarilo. V tomto roku sme na prevádzku múzea schválili príspevok vo výške 18-tisíc eur. Viac peňazí vyčleniť nevieme. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ hovorí starosta, ktorý sa spoliehal na to, že na prevádzku múzea prispejú i obce, ktoré v ňom vystavujú.
„Zatiaľ nám však nedali ani jedno euro. Sú to malé dediny a ich rozpočty ledva stačia pokryť chod úradov,“ dodá Illéš.