Tisovec je mesto, kde žije veľa sociálne slabších rodín. Tento fakt suvísi aj s narastajúcou kriminalitou. Preto sa náčelník mestskej polície rozhodol ľudí prebrať z letargie a ľahostajnosti. Martiniaka oslovil projekt susedského stráženia.
TISOVEC. Už druhý rok funguje v Tisovci projekt susedského stráženia. S myšlienkou na jeho realizáciu prišiel náčelník mestskej polície Ján Martiniak.
„Chceli sme Tisovčanov vytrhnúť z nevšímavosti a letargie. Podľa skúseností vieme, že ľudia sa v dnešnej dobe väčšinou starajú len sami o seba a okolie si vôbec nevšímajú. Chcel som to zmeniť,“ hovorí náčelník.
Ľudia si všímajú podozrivé osoby
Tisovčania, ale aj ľudia z Rimavskej Píly zobrali projekt pozitívne. V desiatkach prípadov kontaktovali mestských policajtov preto, že si všimli podozrivé autá či osoby.
„Mali sme aj kuriózne prípady, keď nám ľudia nahlásili, že po meste sa pohybujú zlodeji, ktorí sa chcú dostať do viacerých dvorov. Preverili sme ich a zistili, že sú to predajcovia plynu pre alternatívne spoločnosti,“ hovorí Martiniak.
Polícia i mestská samospráva nabáda ľudí k ostražitosti sloganom: „Čo sa dnes stalo susedovi, to sa zajtra môže stať tebe.“ Pri tvorbe projektu sa náčelník inšpiroval Mestskou políciou v Čadci, kde tento projekt funguje už viac rokov a je zameraný skôr na ľudí, ktorí bývajú v činžiakoch.
„V Tisovci sme ho museli prispôsobiť na rodinné domy, Ľudí sme oslovovali letákmi, mestským rozhlasom i osobným kontaktom. Som rád, že poslanci túto myšlienku podporili,“ hovorí Martiniak.
V Tisovci sa susedské stráženie osvedčilo. Spolupráca priniesla menej trestných činov. Svedčia o tom aj policajné štatistiky.
„Rozhodne možno projekt hodnotiť pozitívne. Môžeme povedať, že máme menej trestných činov ako pred rokom 2011,“ hovorí Martiniak.
Tisovčanom znepríjemňujú život výkupcovia
Pred mesiacom upozornili ľudia políciu na výkupcov z Maďarska.
„Tí v meste robia veľa zla. Dohodnú sa so sociálne slabšími obyvateľmi, ktorí pre nich zháňajú kovový odpad. Väčšina takéhoto šrotu pochádza z krádeží,“ hovorí náčelník.
Maďarských výkupcov sa im podarilo dolapiť po tom, čo im volali ľudia z rôznych častí mesta a upozorňovali policajtov na to, kde sa nachádzajú. Špekulanti dostali pokutu 60 eur. Skúsenosti náčelníka sú také, že ak sú v Tisovci niektoré domy alebo firma bez dozoru niekoľko dní, zlodeji ich navštívia.
„V meste máme napríklad rodinu, o ktorej vieme, že sa živí iba zberom kovového šrotu. Väčšinou je takéto železo kradnuté,“ dodá náčelník.
Doba je zlá, ľudia si to uvedomujú
Sedemdesiatročný Ján Dianiška si susedské stráženie pochvaľuje.
„Dnešná doba je zlá. Bývam v rodinnom dome a mám dobrých susedov. Keď niekto z nás odíde na niekoľko dní z domu, dáme si na majetok navzájom pozor,“ hovorí Tisovčan.
Aj osemdesiatštyriročný Ľudovít Cmorík spoluprácu Tisovčanov s políciou oceňuje. „Bývam v činžiaku, tu je to bezpečnejšie ako v rodinnom dome. Napriek tomu mám obavy o svoj majetok a zdravie. V Tisovci je veľká nezamestnanosť, veľa chudobných rodín, a preto je tu aj veľa zlodejov,“ hovorí dôchodca.
Projekt podporuje aj primátor mesta Peter Mináč. Hovorí, že niekedy naozaj stačí chodiť s otvorenými očami, nebyť ľahostajný k druhým ľuďom a môžete zachrániť nielen majetok, ale aj ľudský život.
„Hovoriť v dnešnej dobe, že mne sa to nemôže stať, veď mám kvalitné bezpečnostné zámky, je hlúposť. Vidíme, čo sa deje okolo nás, preto podľa môjho názoru medzi najdôležitejšie faktory, ktoré môžu znížiť trestnú činnosť, patrí ľudská solidarita,“ tvrdí primátor.