DOLNÝ KUBÍN. Vo výstavných sieňach Župného domu predstaví galéria ďalších dvoch umelcov.
Viktor Hulík:Ars geometrica 4
Autor predstavuje maľby, objekty a grafiky, ktoré vznikli v jeho ateliéri od roku 1993 a jasne deklarujú kontinuitu autorovho trvalého posunu ku geometrickej abstrakcii. Pracuje s farbou, plochou, tvarom, v neposlednom rade variabilitou a pohybom.
Viktor Hulík sa v rannej tvorbe tematicky zameriaval na ekológiu, krajinu a prírodu. Spočiatku sa zaoberal témou človek - stroj, civilizácia - príroda. Neskôr sa hlavným námetom stáva krajina. Do veľkoplošnej fotografie výseku krajiny vstupuje vlastnou intervenciou, geometrickou kompozíciou, ktorá je kinetická, prípadne variabilná.
Viktor Hulík poskytuje divákovi viacero možností nazerania, vizualizuje pohyb, zmenu. Manipulatívny, no pritom systémový proces ako deštrukciu štruktúry rozviedol v čistých geometrických radoch geo-posúvačov, v ktorých zapája do novej tvorby obrazu prvok náhody. Výsledný obraz nie je fixne daný, môže mať desiatky variácií podľa nastavenia jednotlivých vrstiev reliéfu. Po každom zásahu vznikne nový variant obrazu. Hulík uplatňuje princíp transformácie daných prvkov expanziou do priestoru.
V počítačovej grafike rieši destabilizáciu obrazu v plošnej forme a možnosti variácií v grafických sériách.
Anna Hausová: Prach si a v prach sa obrátiš 2
Anna Hausová opäť posunula možnosti svojho umeleckého myslenia a dokazuje, že v jej programe nie je miesto pre banality, ani pre prázdne gestá. Jej program je premyslený, sústredený a ona sa slobodne a voľne pohybuje v svete, maľby, kresby, objektu, textilu, konceptu, inštalácie...
V najnovšej výstavnej prezentácii niektoré staršie diela, ktoré v súvislostiach s najnovšími prácami považuje za dôležité a istým spôsobom za východiskové a „vysvetľujúce“, diela pôvodne samostatné a významovo samonosné, sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou posolstva výstavy.
Jednotlivé časti inštalácie (kosti, figurálne 3D objekty, reliéfy, tlače na fóliách, ktoré prepúšťajú svetlo a využívajú ho na znásobenie významu, kresby, textilno-maliarske objekty, zvukové efekty...) vypovedajú i o tom, že cenou za vášeň tvorby je bolesť, strach, bezmocnosť, hnev, ale aj nádej, vykúpenie, oslobodenie, vedomie vlastnej, rodovej i všeľudskej identity... Nositeľmi týchto významov môže byť rovnako motív Pramatky Zeme, Venuše, Človeka, Ženy, Smrti alebo Ohňa, Slnka, pohybov Vesmíru.
Vernisáž je naplánovaná na 14. novembra o 16.30 h. Obe výstavy potrvajú do 12. januára. Otvorené je denne od 10.00 do 17.00 h okrem pondelka.
Autor: og