V Lučenci je správcom ihriska škola, v Hnúšti mestská polícia.
LUČENEC/HNÚŠŤA. K výučbe cestnej premávky a bezpečnému pohybu detí na cestách prispievajú aj dopravné ihriská. Pred viac ako desiatimi rokmi fungovali vo väčšine miest v našom regióne. V súčasnosti sú už len v Hnúšti a Lučenci. Učitelia, deti, rodičia, ale aj policajti si ich pochvaľujú. Na ihriskách sa deti naučia základné pravidlá, ktoré pre pohyb v cestnej premávke potrebujú.
Pomôcť prišla aj problémová mládež
Dopravné ihrisko v Hnúšti nájdete za Základnou školou Nábrežie Rimavy. Zriadili ho pred štyrmi rokmi. Iniciátorom myšlienky bol náčelník mestskej polície Milan Migaľa. Dopravné ihrisko bolo predtým v majetku mesta. No keďže sa od roku 1990 nevyužívalo, začalo chátrať a samospráva ho vyradila zo svojho majetku.
„Uvedomil som si, že dopravné ihrisko je jednoznačne potrebné, pretože sa zvýšil počet dopravných nehôd a tým pádom narástli aj reálne riziká ohrozenia detí,“ hovorí Migaľa.
S projektom Vráťme deťom bezpečnosť na cestách našiel pochopenie u primátora mesta Michala Bagačku i poslancov mestského zastupiteľstva. Podporila ho aj miestna akčná skupina Malohont a Nadácia Rady Slovenskej televízie.
„Pri obnove ihriska nám pomohli dobrovoľníci a niektoré domáce firmy nám sponzorsky darovali materiál. Záujem prejavila aj mládež. Dokonca prišli aj takí, ktorí občas porušovali verejný poriadok,“ hovorí Migaľa.
Ihrisko funguje už piatu sezónu a v tomto roku zaznamenalo rekordnú účasť. Navštívilo ho takmer sedemsto detí.
„Pre škôlkarov a žiakov prvých ročníkov sme pripravili témy a nácviky modelových situácií zameraných na pravidlá bezpečnosti chodcov v premávke,“ vysvetľuje Migaľa.
Žiaci druhého stupňa si overovali svoje vedomosti z dopravnej výchovy pri riešení písomných testov a praktických modelových situácií.
„Nezabudli sme ani na pravidlá pre korčuliarov, skaterov, kolobežkárov a chodcov,“ dodá náčelník.
V tomto roku sa im podarilo z vlastných peňazí kúpiť ďalšie štyri bicykle, nové značky a oplotenie. Ihrisko využívajú žiaci a škôlkari nielen z Hnúšte, ale aj Klenovca, Rimavskej Soboty, Jesenského, Hrachova či Rimavskej Bane.
„Je dobré, že teóriu, ktorú si žiaci osvoja v triede, si môžu prakticky overiť priamo na ihrisku. Jazdia tu na bicykloch, kolobežkách a korčuliach pod prísnym dohľadom mestskej polície,“ hovorí Emília Urbanová, riaditeľka Základnej školy Nábrežie Rimavy.
Náčelníka mestskej polície teší, že v posledných rokoch nemali v obvode mesta vážnu dopravnú nehodu, ktorú by zavinili deti.
„To je hlavným cieľom nášho snaženia v oblasti dopravnej výhody,“ dodá Migaľa.
Ihrisko využívajú viaceré školy
Mobilné dopravné ihrisko majú už tretí rok aj v Lučenci. Nájdete ho v areáli Základnej školy na Vajanského ulici. Ako hovorí riaditeľka školy Ľudmila Lacová, je rada, že sa dopravná výchova v Lučenci nemusí vyučovať už len teoreticky.
„Priestor pred budovou sme chceli využiť na dopravné ihrisko už dávno. Bola tam len betónová plocha, ktorá skôr hyzdila areál. Problémom však boli financie. Peniaze sa nám napokon podarilo získať z viacerých zdrojov,“ vysvetľuje riaditeľka.
Škole prešiel projekt „Jazdíme bez nehôd“, ktorý vyhlásila Stredoslovenská energetika.
„Od nich sme dostali 7-tisíc eur, mesto Lučenec nám dalo ďalších 10-tisíc, ktoré získalo cez projekt Dalkie. Pomohli nám aj sponzori a rodičovské združenie,“ hovorí Lacová.
Areál nakoniec upravili približne za 30-tisíc eur. Nachádza sa tu jeden kruhový objazd a jedna križovatka.
„Svetelná signalizácia nám zatiaľ chýba, ale chceli by sme aj na ňu získať prostredníctvom projektov peniaze. Podobne aj na údržbu dopravných prostriedkov, ktorá je nákladná,“ hovorí Lacová.
Ihrisko využívajú aj iné školy z mesta. Vedenie školy by naň chcelo pritiahnuť aj žiakov z okolitých dedín. Žiaci si ihrisko pochvaľujú. „Najradšej jazdím na bicykli. Už sa mi raz stalo, že som nezastala na stopke,“ hovorí Mária Kurtiniaková.
Deväťročná Tamara Šinková sa nám zdôverila, že pani učiteľka má lepšiu autoritu ako policajt: „Keď niekto poruší dopravné predpisy, posadí ho na päť minút na lavičku.“
„Dopravná výchova sa ako samostatný predmet na školách nevyučuje, ale je zahrnutá napríklad v telesnej či výtvarnej výchove,“ dodá riaditeľka.