LUČENEC/GEMERSKÝ JABLONEC. Záškoláctvo je stále vážnym problémom škôl. V niektorých sa počet vymeškaných a neospravedlnených hodín dá rátať na tisíce. Pod tento fakt sa podpisuje aj nezáujem rodičov spolupracovať pri riešení záškoláctva.
Osvedčila sa im spolupráca s mestom
Pred dvoma rokmi mali na IV. Základnej škole v Lučenci výraznejšie problémy so záškoláctvom ako v súčasnosti.
„Chodili k nám dve žiačky, ktoré ohrozovali mravnú výchovu detí. Dievčatá niekoľkokrát prepadli a povinnú školskú dochádzku ukončili v siedmom ročníku,“ hovorí riaditeľ školy Ján Mižúr.
V každom školskom roku sa podľa neho nájdu žiaci, čo radi chodia poza školu. Nájdu sa aj rodičia, ktorí sa k akýmkoľvek upozorneniam stavajú vlažne.
„V tomto roku sa nám osvedčila spolupráca s mestom, ktoré zamestnáva sociálnych pracovníkov. Tí chodia priamo do problémových rodín a hovoria s rodičmi o tom, aká dôležitá je školská dochádzka,“ dodá riaditeľ.
Myslí si, že v minulosti mali žiaci voči učiteľom väčší rešpekt. „Nestalo sa, že by odvrávali a dovoľovali si toľko, čo dnes. Súvisí to aj s celkovým nedôstojným postavením učiteľov v tejto spoločnosti,“ rekapituluje aktuálny stav riaditeľ.
Pomohlo krátenie rodičovského príspevku
So záškoláctvom majú skúsenosti aj v Základnej škole na Ulici Vajanského v Lučenci.
„Pred dvoma rokmi sme tu mali trinásť záškolákov, ktorí spolu vymeškali vyše dvetisíc hodín. Deviati z nich mali štvorku zo správania. Väčšinou sú to starší žiaci zo sociálne slabších rodín,“ hovorí riaditeľka školy Ľudmila Lacová.
Spomína si však aj na prípad, že poza školu sa rozhodli ísť deviataci, ktorí patrili medzi vzorných žiakov.
„Jednoducho si spravili voľno a namiesto školy sa vybrali do herne,“ hovorí Lacová.
V tomto školskom roku majú na škole troch problémových žiakov. Tí od septembra vymeškali vyše sto hodín.
„Ešte v ten deň, keď neprídu do školy, sa snažíme skontaktovať sa s ich rodičmi. Vo väčšine prípadov ostanú prekvapení, pretože si myslia, že ich deti sú v škole,“ hovorí riaditeľka.
Podľa nej sa dochádzka zlepšila od januára 2011, kedy vstúpil do platnosti zákon, ktorý priniesol zmenu v poskytovaní rodičovského príspevku. V prípade, ak si dieťa neplní povinnú školskú dochádzku, môže sa príspevok rodičom znížiť na polovicu.
Dochádzku ovplyvňuje nezamestnanosť
Základnú školu v Gemerskom Jablonci navštevuje 170 detí. Niektoré z nich žijú v sociálne slabších rodinách.
„V okrese Rimavská Sobota je vyše 30%-ná nezamestnanosť a tá ovplyvňuje v niektorých prípadoch aj dochádzku do školy,“ myslí si riaditeľ Peter Agócs.
Do Jablonca dochádzajú žiaci z jedenástich dedín. V niektorých je nezamestnanosť oveľa vyššia ako okresný priemer.
„Keď upozorníme rodičov, že ich deti nechodia do školy, tvrdia nám, že nemajú peniaze na lístok. Cestovné náklady im škola prepláca, ale len spätne. Možno by bolo lepšie dať im peniaze dopredu,“ myslí si Agócs.
Spätná väzba od niektorých rodičov je na písomné oznámenia či slovné upozornenia takmer nulová.
„Väčšina z nich má doma päť až šesť detí a v niektorých prípadoch ich radšej pošlú na drevo ako do školy,“ opisuje nelichotivú situáciu riaditeľ.
Žiaci sa tešia, že dostanú obed
Do ZŠ v Čamovciach s ročníkmi 1 až 4 chodí 27 detí. So záškoláctvom nemajú problémy.
„Žiaci sú radi, že v škole dostanú zadarmo obed. Väčšina z nich pochádza z chudobných rodín a jedlo je pre nich dostatočnou motiváciou, aby prišli na vyučovanie,“ hovorí riaditeľka školy Alžbeta Pálová.
Podľa nej väčšina tunajších žiakov začne chodiť poza školu vtedy, keď je donútená dochádzať do škôl vo Fiľakove.
„Vtedy nastanú problémy s hradením cestovného a rodičia považujú za dôležitejšie, aby bolo jedlo na stole a drevo v peci, ako deti v škole,“ dodá Pálová.