Ceny bytov i domov klesli, ľudia napriek tomu váhajú

Konatelia realitných kancelárií tvrdia, že ľudí obmedzujú peniaze. Kupujúci si vyberajú staršie domy za nižšie ceny.

Niektoré nehnuteľnosti v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota, kde je vyše 30-percentná nezamestnanosť, sú nepredajné.Niektoré nehnuteľnosti v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota, kde je vyše 30-percentná nezamestnanosť, sú nepredajné. (Zdroj: ARCHÍV SME.SK)

LUČENEC. Ceny nehnuteľností v našom regióne dosiahli vrchol na prelome leta v roku 2008. V posledných troch rokoch sme zaznamenali pokles cien všetkých nehnuteľností.

„Pod tento fakt sa podpísala aj hospodárska kríza,“ hovorí Denisa Ohrádková, riaditeľka realitnej spoločnosti Exkluziv. Ceny bytov v niektorých lokalitách doteraz klesli až o 30-40 percent. Ak niekto potrebuje kúpiť byt, má na to v súčasnosti ideálne obdobie – je široký výber bytov už za pomerne nízke ceny. Dvojizbový byt v pôvodnom stave na sídlisku Rúbanisko v Lučenci kúpite už od 17-tisíc eur, trojizbový od 25-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Cena závisí od stavu bytu a lokality, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Najlacnejšie sú byty na Rúbanisku III, najdrahšie na Námestí republiky, v štvrti M. R. Štefánika a na Štúrovej ulici. Tu sa dvojizbové priestranné zrekonštruované byty s loggiou alebo balkónom predávajú za 30-tisíc eur a viac,“ hovorí Ohrádková.

Ľudia si uvedomili, že držať dlho nereálnu cenu nehnuteľností sa nevypláca, v konečnom dôsledku vždy o cene rozhoduje kupujúci. Najviac sa v okrese Lučenec kupujú byty. „Záujem o ne majú najmä mladí ľudia, ktorí nechcú žiť v spoločných domácnostiach s rodičmi,“ dodá riaditeľka. Klesli aj ceny pozemkov. Na vidieku viac ako vo vybraných lokalitách v mestách. Tu trh nezaznamenal až také radikálne zníženie ceny.

„Kto chce predať pozemok, zvyčajne nie je odkázaný predať ho rýchlo. Aj preto ho nič nenúti znížiť cenu, predávajúci vyčkáva na najlepšiu ponuku,“ hovorí Ohrádková. Na vidieku, ďalej od okresného mesta, kúpite staršie zachovalé domy s väčším pozemkom už od 15-tisíc eur. Je o ne čoraz väčší záujem.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia kupujú najmä staršie domy, ktoré sú cenovo dostupnejšie, novostavby sa predávajú oveľa ťažšie. Možno aj preto, že ich majitelia za ne pýtajú dosť vysokú sumu a táto nevyhovuje predstavám a možnostiam kupujúceho. Držať vysoko nereálnu cenu nehnuteľnosti sa nevypláca. Nehnuteľnosť sa v podstate stáva nepredajnou,“ myslí si riaditeľka realitnej spoločnosti v Lučenci, ktorá na trhu pôsobí päť rokov.

Je ťažko predpokladať, či ceny pôjdu smerom hore alebo dole. „Závisí to od viacerých faktorov. Napríklad aj od výstavby diaľnice, ktorá by sem prilákala investorov. Je známe, že tento región sa vyľudňuje a ľudia odchádzajú za prácou do iných častí Slovenska alebo do zahraničia. To všetko ovplyvňuje ceny bytov,“ dodá Ohrádková.

Najlepšie sa predávajú byty v centre mesta

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že éra dvojgeneračného bývania sa skončila. Väčšina tých, ktorí sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť na vidieku či v meste, uprednostňuje menšie rodinne domy. „Dobre sa predávajú tie, ktoré stoja do 25-tisíc eur,“ hovorí Iveta Sekulová z kancelárie Notre Reality. Staršie domy kupujú tí, ktorí si ich chcú zrekonštruovať podľa vlastných predstáv. Najlukratívnejšími obcami v okolí Lučenca sú Vidiná, Halič, Kalinovo, Veľká Ves a Tomášovce. „V týchto lokalitách vieme nehnuteľnosti predať pomerne rýchlo. V Lučenci sú lukratívne štvrte v okolí parku, Tesca a samozrejme aj stred mesta,“ dodá konateľka.

Staršie meštianske vilky pri parku sú predajné aj za 120-tisíc eur. Klasické kocky zo 70-tych rokov tu idú za 80-tisíc eur,“ hovorí Sekulová. Podľa štatistík sa v Lučenci najlepšie predávajú byty v centre mesta a na Rúbanisku II. Obľúbené sú aj lokality na Mierovej či Erenburgovej ulici a vo štvrti M.R. Štefánika. Za prerobený dvojizbový byt v zateplenej bytovke sú tu kupujúci ochotní dať od 30 do 40-tisíc eur. Najlacnejšia lokalita, kde dvojizbový byt viete kúpiť už za 12-tisíc eur, je na Rúbanisku III.

„Netrúfam si odhadnúť, akým smerom sa bude trh s nehnuteľnosťami uberať. Najvyšší strop dosiahol v roku 2008. Odvtedy ceny nehnuteľností klesajú. Prispôsobujú sa reálnym hodnotám nehnuteľností,“ myslí si Sekulová. V tejto dobe je výhodnejšie byť v polohe kupujúceho ako predávajúceho. Investícia do nehnuteľností je stále výhodná. „Rozhodnejšie je lepšie mať peniaze v byte, v pôde či v rodinnom dome ako v banke, pretože dnešné úroky sú veľmi nízke,“ dodá konateľka.

Niektoré rodinné domy sú nepredajné

Realitná kancelária Micha + vo Veľkom Krtíši pôsobí na trhu už vyše 20 rokov. Jej konateľ Milan Chamula hovorí, že tento rok zaznamenal trh s nehnuteľnosťami najväčšiu stagnáciu. „Napriek tomu, že ceny bytov i rodinných domov klesli, stále sú vyššie ako pred zavedením eura. Ľudia pritom zarábajú oveľa menej peňazí a je tu vysoká nezamestnanosť. To všetko sa podpísalo pod fakt, že trh stagnuje,“ hovorí Chamula.

Ceny jednoizbových bytov vo Veľkom Krtíši sa pohybujú už od 8-tisíc eur. Za dvojizbový byt sú záujemcovia ochotní zaplatiť od 10-tisíc eur. „Najnepopulárnejšími lokalitami sú Viničky a Hviezdoslavova ulica. Tam dvojizbový byt kúpite už za 9-tisíc eur. Lukratívnou časťou sú ulice Venevská a Písecká, kde sú kupujúci ochotní za dvojizbový byt zaplatiť vyše 20-tisíc eur,“ hovorí Chamula.

Ľudí pri nehnuteľnostiach stále najviac zaujíma cena. „Náš okres je špecifický tým, že sú tu v porovnaní s inými regiónmi pomerne lacné nehnuteľnosti. Napriek tomu ľudia váhajú a zjednávajú čo najnižšiu sumu,“ hovorí Chamula.

Na niektorých dedinách sú staršie domy i novostavby podľa neho nepredajné, žijú v hladových dolinách. „Bratislavčania o nás ako o rekreačnú zónu zatiaľ záujem nemajú, takže mnoho domov na vidieku ostáva prázdnych,“ hovorí Chamula. Podľa neho sa situácia na trhu s nehnuteľnosťami tak skoro nezlepší. „Potrebovali by sme schopných zahraničných investorov, ktorí by tu postavili fabriky a dali možnosť ľuďom zarobiť. Tí podnikatelia, ktorí tu fungujú, dávajú ľuďom minimálne mzdy. Z nášho okresu sa ľudia v produktívnom veku húfne sťahujú za prácou do iných regiónov,“ hovorí Chamula.

Migrácia a snahy ľudí nájsť si miesto na trhu práce v iných častiach Slovenska sa podpísali aj pod nízke ceny nehnuteľností, ktoré sú napriek tomu nepredajné. Veľmi zachovalé rodinné domy, napríklad v Ipeľskom Predmostí či v Suchom Brezove, kúpite už od 12-tisíc eur. „Máme tu len dve lukratívnejšie obce, kde sa ceny domov udržali nad hranicou 30-tisíc eur, a to Dolnú Strehovú a Želovce,“ dodá konateľ realitnej kancelárie.

Tento rok je v Rimavskej Sobote najhorší

Aj trh s nehnuteľnosťami v okrese Rimavská Sobota zažíva najhoršie časy. Ponuka vysoko presahuje dopyt. „Naša realitná kancelária pôsobí na trhu len štyri roky. Tento rok je pre nás najkritickejší. Rozhodne sa pod to podpísala vysoká nezamestnanosť a fakt, že ľudia sú chudobní,“ myslí si Magdaléna Šupicová, konateľka realitnej kancelárie Vaša spoločnosť. Za jednoizbový byt v lukratívnej lokalite v centre mesta a na sídlisku Západ sú kupujúci ochotní zaplatiť od 14-tisíc, za dvojizbový od 25-tisíc eur. V menej obľúbených častiach mesta dvojizbové byty kúpite už od 15-tisíc eur.

Vychytenými obcami sú Čerenčany, Rimavské Janovce a Ožďany. Podobne ako v okrese Veľký Krtíš aj tu sú v niektorých dedinách nehnuteľnosti nepredajné. „Byty či rodinné domy v dnešnej dobe kupujú najmä mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť a sú odvážnejší pri vzatí si úveru. Ich rozhodnutie, kde bývať, ovplyvňujú najmä pracovné príležitosti. V našom okrese je vyše 40-percentná nezamestnanosť, v niektorých dedinách až 70-percentná. Aj preto tu väčšina mladých ľudí nevidí perspektívu do budúcnosti,“ hovorí Šupicová.

Budúcnosť na trhu s realitami nevidí priaznivo. „Podľa mňa to bude ešte horšie. Ľudia budú skôr odtiaľto odchádzať, ako noví do okresu prichádzať. Nehnuteľnosť v tomto regióne sa pre nich stane záťažou. Pod cenu ju nebudú chcieť predať a tak tu bude čoraz viac domov opustených,“ myslí si konateľka kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 917
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 335
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 806
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 068
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 210
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 173
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 783
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 449
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 874
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 154
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 34 491
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 067
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 804
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 954
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 874
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 154
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 34 491
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 067
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 804
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 954
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu