Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Ceny bytov i domov klesli, ľudia napriek tomu váhajú

Konatelia realitných kancelárií tvrdia, že ľudí obmedzujú peniaze. Kupujúci si vyberajú staršie domy za nižšie ceny.

Niektoré nehnuteľnosti v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota, kde je vyše 30-percentná nezamestnanosť, sú nepredajné.Niektoré nehnuteľnosti v okresoch Veľký Krtíš a Rimavská Sobota, kde je vyše 30-percentná nezamestnanosť, sú nepredajné. (Zdroj: ARCHÍV SME.SK)

LUČENEC. Ceny nehnuteľností v našom regióne dosiahli vrchol na prelome leta v roku 2008. V posledných troch rokoch sme zaznamenali pokles cien všetkých nehnuteľností.

„Pod tento fakt sa podpísala aj hospodárska kríza,“ hovorí Denisa Ohrádková, riaditeľka realitnej spoločnosti Exkluziv. Ceny bytov v niektorých lokalitách doteraz klesli až o 30-40 percent. Ak niekto potrebuje kúpiť byt, má na to v súčasnosti ideálne obdobie – je široký výber bytov už za pomerne nízke ceny. Dvojizbový byt v pôvodnom stave na sídlisku Rúbanisko v Lučenci kúpite už od 17-tisíc eur, trojizbový od 25-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Cena závisí od stavu bytu a lokality, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Najlacnejšie sú byty na Rúbanisku III, najdrahšie na Námestí republiky, v štvrti M. R. Štefánika a na Štúrovej ulici. Tu sa dvojizbové priestranné zrekonštruované byty s loggiou alebo balkónom predávajú za 30-tisíc eur a viac,“ hovorí Ohrádková.

Ľudia si uvedomili, že držať dlho nereálnu cenu nehnuteľností sa nevypláca, v konečnom dôsledku vždy o cene rozhoduje kupujúci. Najviac sa v okrese Lučenec kupujú byty. „Záujem o ne majú najmä mladí ľudia, ktorí nechcú žiť v spoločných domácnostiach s rodičmi,“ dodá riaditeľka. Klesli aj ceny pozemkov. Na vidieku viac ako vo vybraných lokalitách v mestách. Tu trh nezaznamenal až také radikálne zníženie ceny.

„Kto chce predať pozemok, zvyčajne nie je odkázaný predať ho rýchlo. Aj preto ho nič nenúti znížiť cenu, predávajúci vyčkáva na najlepšiu ponuku,“ hovorí Ohrádková. Na vidieku, ďalej od okresného mesta, kúpite staršie zachovalé domy s väčším pozemkom už od 15-tisíc eur. Je o ne čoraz väčší záujem.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia kupujú najmä staršie domy, ktoré sú cenovo dostupnejšie, novostavby sa predávajú oveľa ťažšie. Možno aj preto, že ich majitelia za ne pýtajú dosť vysokú sumu a táto nevyhovuje predstavám a možnostiam kupujúceho. Držať vysoko nereálnu cenu nehnuteľnosti sa nevypláca. Nehnuteľnosť sa v podstate stáva nepredajnou,“ myslí si riaditeľka realitnej spoločnosti v Lučenci, ktorá na trhu pôsobí päť rokov.

Je ťažko predpokladať, či ceny pôjdu smerom hore alebo dole. „Závisí to od viacerých faktorov. Napríklad aj od výstavby diaľnice, ktorá by sem prilákala investorov. Je známe, že tento región sa vyľudňuje a ľudia odchádzajú za prácou do iných častí Slovenska alebo do zahraničia. To všetko ovplyvňuje ceny bytov,“ dodá Ohrádková.

Najlepšie sa predávajú byty v centre mesta

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že éra dvojgeneračného bývania sa skončila. Väčšina tých, ktorí sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť na vidieku či v meste, uprednostňuje menšie rodinne domy. „Dobre sa predávajú tie, ktoré stoja do 25-tisíc eur,“ hovorí Iveta Sekulová z kancelárie Notre Reality. Staršie domy kupujú tí, ktorí si ich chcú zrekonštruovať podľa vlastných predstáv. Najlukratívnejšími obcami v okolí Lučenca sú Vidiná, Halič, Kalinovo, Veľká Ves a Tomášovce. „V týchto lokalitách vieme nehnuteľnosti predať pomerne rýchlo. V Lučenci sú lukratívne štvrte v okolí parku, Tesca a samozrejme aj stred mesta,“ dodá konateľka.

Staršie meštianske vilky pri parku sú predajné aj za 120-tisíc eur. Klasické kocky zo 70-tych rokov tu idú za 80-tisíc eur,“ hovorí Sekulová. Podľa štatistík sa v Lučenci najlepšie predávajú byty v centre mesta a na Rúbanisku II. Obľúbené sú aj lokality na Mierovej či Erenburgovej ulici a vo štvrti M.R. Štefánika. Za prerobený dvojizbový byt v zateplenej bytovke sú tu kupujúci ochotní dať od 30 do 40-tisíc eur. Najlacnejšia lokalita, kde dvojizbový byt viete kúpiť už za 12-tisíc eur, je na Rúbanisku III.

„Netrúfam si odhadnúť, akým smerom sa bude trh s nehnuteľnosťami uberať. Najvyšší strop dosiahol v roku 2008. Odvtedy ceny nehnuteľností klesajú. Prispôsobujú sa reálnym hodnotám nehnuteľností,“ myslí si Sekulová. V tejto dobe je výhodnejšie byť v polohe kupujúceho ako predávajúceho. Investícia do nehnuteľností je stále výhodná. „Rozhodnejšie je lepšie mať peniaze v byte, v pôde či v rodinnom dome ako v banke, pretože dnešné úroky sú veľmi nízke,“ dodá konateľka.

Niektoré rodinné domy sú nepredajné

Realitná kancelária Micha + vo Veľkom Krtíši pôsobí na trhu už vyše 20 rokov. Jej konateľ Milan Chamula hovorí, že tento rok zaznamenal trh s nehnuteľnosťami najväčšiu stagnáciu. „Napriek tomu, že ceny bytov i rodinných domov klesli, stále sú vyššie ako pred zavedením eura. Ľudia pritom zarábajú oveľa menej peňazí a je tu vysoká nezamestnanosť. To všetko sa podpísalo pod fakt, že trh stagnuje,“ hovorí Chamula.

Ceny jednoizbových bytov vo Veľkom Krtíši sa pohybujú už od 8-tisíc eur. Za dvojizbový byt sú záujemcovia ochotní zaplatiť od 10-tisíc eur. „Najnepopulárnejšími lokalitami sú Viničky a Hviezdoslavova ulica. Tam dvojizbový byt kúpite už za 9-tisíc eur. Lukratívnou časťou sú ulice Venevská a Písecká, kde sú kupujúci ochotní za dvojizbový byt zaplatiť vyše 20-tisíc eur,“ hovorí Chamula.

Ľudí pri nehnuteľnostiach stále najviac zaujíma cena. „Náš okres je špecifický tým, že sú tu v porovnaní s inými regiónmi pomerne lacné nehnuteľnosti. Napriek tomu ľudia váhajú a zjednávajú čo najnižšiu sumu,“ hovorí Chamula.

Na niektorých dedinách sú staršie domy i novostavby podľa neho nepredajné, žijú v hladových dolinách. „Bratislavčania o nás ako o rekreačnú zónu zatiaľ záujem nemajú, takže mnoho domov na vidieku ostáva prázdnych,“ hovorí Chamula. Podľa neho sa situácia na trhu s nehnuteľnosťami tak skoro nezlepší. „Potrebovali by sme schopných zahraničných investorov, ktorí by tu postavili fabriky a dali možnosť ľuďom zarobiť. Tí podnikatelia, ktorí tu fungujú, dávajú ľuďom minimálne mzdy. Z nášho okresu sa ľudia v produktívnom veku húfne sťahujú za prácou do iných regiónov,“ hovorí Chamula.

Migrácia a snahy ľudí nájsť si miesto na trhu práce v iných častiach Slovenska sa podpísali aj pod nízke ceny nehnuteľností, ktoré sú napriek tomu nepredajné. Veľmi zachovalé rodinné domy, napríklad v Ipeľskom Predmostí či v Suchom Brezove, kúpite už od 12-tisíc eur. „Máme tu len dve lukratívnejšie obce, kde sa ceny domov udržali nad hranicou 30-tisíc eur, a to Dolnú Strehovú a Želovce,“ dodá konateľ realitnej kancelárie.

Tento rok je v Rimavskej Sobote najhorší

Aj trh s nehnuteľnosťami v okrese Rimavská Sobota zažíva najhoršie časy. Ponuka vysoko presahuje dopyt. „Naša realitná kancelária pôsobí na trhu len štyri roky. Tento rok je pre nás najkritickejší. Rozhodne sa pod to podpísala vysoká nezamestnanosť a fakt, že ľudia sú chudobní,“ myslí si Magdaléna Šupicová, konateľka realitnej kancelárie Vaša spoločnosť. Za jednoizbový byt v lukratívnej lokalite v centre mesta a na sídlisku Západ sú kupujúci ochotní zaplatiť od 14-tisíc, za dvojizbový od 25-tisíc eur. V menej obľúbených častiach mesta dvojizbové byty kúpite už od 15-tisíc eur.

Vychytenými obcami sú Čerenčany, Rimavské Janovce a Ožďany. Podobne ako v okrese Veľký Krtíš aj tu sú v niektorých dedinách nehnuteľnosti nepredajné. „Byty či rodinné domy v dnešnej dobe kupujú najmä mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť a sú odvážnejší pri vzatí si úveru. Ich rozhodnutie, kde bývať, ovplyvňujú najmä pracovné príležitosti. V našom okrese je vyše 40-percentná nezamestnanosť, v niektorých dedinách až 70-percentná. Aj preto tu väčšina mladých ľudí nevidí perspektívu do budúcnosti,“ hovorí Šupicová.

Budúcnosť na trhu s realitami nevidí priaznivo. „Podľa mňa to bude ešte horšie. Ľudia budú skôr odtiaľto odchádzať, ako noví do okresu prichádzať. Nehnuteľnosť v tomto regióne sa pre nich stane záťažou. Pod cenu ju nebudú chcieť predať a tak tu bude čoraz viac domov opustených,“ myslí si konateľka kancelárie.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 2. Zimná ríša divov Maďarska
 3. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 4. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 7. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 8. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 12 798
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 925
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 083
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 4 322
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 071
 6. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 136
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 107
 8. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 041

Blogy SME

 1. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 2. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 3. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 4. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 5. Robert Štepaník: diel 79 - Mimi Parker (Low) - R.I.P.
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska
 7. Martin Sukupčák: SAS - ke tlieskam, radšej koniec agónii
 8. Štefan Vidlár: BULO ZHULO
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 235 582
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 902
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 169
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 850
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 589
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 178
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 878
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Vodiči sa musia v piatok pripraviť na obmedzenie na frekventovanej ceste. Potrvá do nedele do 13.00 hod.


4 h
Športovú halu na Fándlyho zaplnili až 135 džudisti z ôsmich klubov.

Džudistkám a džudistom klubu z Lučenca sa na domácom podujatí darilo.


4 h

Nehoda sa stala dve hodiny po polnoci.


6 h

Vďaka unikátnej liečbe môžete odstrániť nielen bolesti kĺbov, ale aj ich príčinu. Stovky slovenských pacientov hovoria o prekvapivých výsledkoch. Dlhoročné problémy s artrózou či osteoporózou sú preč.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Želiezovský dub bol jedným z troch najvýznamnejších stromov v Uhorsku.


29. nov

Polícia počas piatich dní zbierala stopy vedúce k jeho vypátraniu.


10 h

Nový šéf Peter Privalinec už úradu kedysi šéfoval.


30. nov

Slovensko je posledná krajina v rámci Európskej únie, ktorá používa papierové testy.


6 h

Blogy SME

 1. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 2. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 3. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 4. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 5. Robert Štepaník: diel 79 - Mimi Parker (Low) - R.I.P.
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska
 7. Martin Sukupčák: SAS - ke tlieskam, radšej koniec agónii
 8. Štefan Vidlár: BULO ZHULO
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 235 582
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 902
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 169
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 850
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 589
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 178
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 878
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu