LUČENEC. Novohradský región ponúka veľa možností na aktívny oddych. Jednou z nich je aj turistika. Na túru sa môžete vybrať sami či s kamarátmi, alebo sa môžete pridať do jedného z turistických klubov.
Ján Kučera je predseda Klubu slovenských turistov v Rimavskej Sobote. „Venujeme sa pešej, vodnej, vysokohorskej turistike či cykloturistike. Chodíme po Slovensku a radi navštevujeme aj zahraničie. Boli sme už v Taliansku, vo Francúzsku a aj na Kaukaze,“ vraví Kučera. V nemecky hovoriacich krajinách najčastejšie stretávajú Slovákov, ktorí tam pracujú. „Málokedy stretneme iný turistický oddiel z našej krajiny. Raz nám jeden rodák pracujúci v Alpách povedal, že sme jediní slovenskí turisti, ktorých tu videl za dlhšie obdobie,“ hovorí predseda. Záujem o turistiku v rimavskosobotskom klube podľa jeho slov stagnoval, v súčasnosti však je vyšší. „Ľudia sa zaujímajú predovšetkým o lacnejšie výlety po okolí. Vtedy s nami chodia aj rodiny s deťmi,“ hovorí Kučera. Na túrach sa vystriedali takmer všetky vekové kategórie od najmenších detí až po sedemdesiatnikov. Aj keď je zima za dverami, turisti z Rimavskej Soboty nezaháľajú. „Napríklad na Silvestra ideme na výstup na Stolicu, čo je najvyšší vrch Slovenského rudohoria,“ dodáva Kučera.
Bralčania sa občas pridajúk k Sokolu či Javoru
Klub slovenských turistov Bralo v Tuhári sa venuje prevažne pešej turistike. „Máme starších členov, preto uprednostňujeme nenáročné túry po okolí. Boli sme však už aj v Pieninách,“ hovorí Marián Martinský, predseda klubu.
Do zahraničia chodí len sám s partiou. „V súčasnosti máme 42 členov, no hlásia sa k nám aj z okolitých dedín. Na budúci rok by nás malo byť viac,“ hovorí predseda. Najmladší členovia sú žiaci tretej triedy, najstarší majú nad šesťdesiat. „Do roka máme približne štyri akcie, kde sa zídeme viacerí. Inak chodíme ako 4-5-členná skupina.“ Marián Martinský si spomína na túru, kde sa bál o zdravie zúčastnených. „Na jar tohto roku sme šli do Tisovca. Bolo nás asi osemnásť. Zo začiatku sa zdalo, že to nebude nič náročné, no potom sme sa dostali na náročný úsek s ostrými skalami. Našťastie sa nikomu nič nestalo.“ Tuhársky klub sa často pripája k akciám, ktoré organizuje haličský oddiel Sokol, či k lučeneckému Javoru.
V zime na bežkách k prameňu Ipľa
Telovýchovná jednota Javor má okolo 70 členov. Aj v tomto prípade je vek turistov rozmanitý. Členmi sú deti zo základnej školy i 80-roční seniori. Najmenej zastúpená veková skupina sú študenti stredných škôl. „Najviac sa venujeme pešej turistike, no nezanedbávame ani vysokohorskú a cykloturistiku. Cez zimu má u nás svoje miesto aj lyžiarska turistika. Napríklad v januári chodíme na bežkách k prameňu Ipľa,“ hovorí Jozef Dorniak, predseda Klubu slovenských turistov Javor. Na výlety cestujú predovšetkým po Slovensku. Do zahraničia chodia len malé skupinky ostrieľaných turistov. I tí však občas zídu z chodníka. „Stáva sa, že i skúsený výletník zablúdi. Sú to úsmevné situácie s dobrým koncom,“ vraví Dorniak a dodáva: „Okrem stabilných členov sa k nám mnohokrát pridajú aj neorganizovaní turisti. Bez nich by sme ťažko naplnili autobusy.“
Vo Veľkom Krtíši sa v Klube slovenských turistov venujú len pešej turistike. Asi 45 členov oddielu cestuje za spoznávaním a aktívnym oddychom po Slovensku. Na zahraničné túry nie je dosť peňazí. „Oproti minulým rokom záujem o turistiku stagnuje. Kedysi sme záujemcom mohli ponúkať zľavy a dotácie. Dnes sa to už nedá. Do zahraničia chodíme len ako partia na jednom či dvoch autách,“ hovorí Ivan Šinka, predseda veľkokrtíšskeho klubu.
Bludári sa túlajú po celom Slovensku
Mladý poltársky klub si dal názov Bludári. Skupina približne 20 ľudí medzi sebou udržuje kamarátske vzťahy. „Sme všetci priatelia približne rovnakej vekovej skupiny od 25 do 35 rokov. Nemáme však problém pribaliť nikoho do batoha,“ hovorí Matej Kotal, predseda Bludárov. Cestujú najmä po Slovensku, pretože je tu množstvo miest, ktoré ešte nepreskúmali. Každá túra je podľa Kotala silný zážitok. „Či už zablúdime, zmokneme, stretneme divú zver, spoznáme nových ľudí a ich osudy a vidíme krásy prírody, vždy je to pestré a jedinečné.“ Bludári by chceli organizovať podujatia zvyšujúce občiansku angažovanosť v oblasti ochrany prírody a rozvoja turizmu. „Venujeme sa aj zveľaďovaniu turistických možností na Slovensku. Podieľali sme sa na renovácii náučného chodníka obce Hrušov v okrese Veľký Krtíš, chceli by sme prispieť k vzniku prvej turistickej trasy z Poltára do Zlatna a Cinobane, tiež by sme chceli získať nejaké prostriedky na budovanie odpočinkových miest,“ dodáva Kotal.
Turistika peňaženku veľmi nezaťaží
Všetko záleží od individuálneho prístupu. „Moderná doba prináša aj drahšie vymoženosti od kvalitného oblečenia až po odľahčené a nepremokavé ruksaky,“ hovorí Peter Perhala, predseda Klubu slovenských turistov. Aj peniaze často rozhodujú, k akej forme relaxu sa ľudia priklonia. „Za posledné tri roky sa ku nám pridalo okolo dvetisíc nových členov,“ dodá Perhala.