LUČENEC. Názory na pitvu či darcovstvo orgánov sa rôznia. Niekomu to neprekáža, iný by takýto zákrok po smrti podstúpiť nechcel. Nie každý však vie, že na odmietnutie pitvy nestačí len ústny nesúhlas.
„Pred dvoma rokmi bol môj manžel na infekčnom oddelení, lebo sa mu na predkolení urobili Bércove vredy. Vtedy zistili, že mu odchádzajú obličky. Doktorky Čemanová a Francistyová ho doslova zachránili v hodine dvanástej a ja im za to ďakujem,“ hovorí Milota Kaššová, Miroslavova manželka.
V nemocnici mu vtedy urobili viacero testov, skoro zo všetkých mal zlé výsledky. Dva roky bral tabletky na tlak, až mu v októbri tohto roku zlyhalo srdce. „Ráno sa zobudil s tým, že nevidí a potom prestal dýchať. S dcérou sme ho oživovali, na telefóne som po celý čas mala záchrannú službu. Keď prišla záchranka, monitor ukazoval, že žije, hoci nedýchal. V nemocnici mi potom povedali, že zomrel krátko predtým, než ho doviezli.“ Keď sa dozvedela o tom, že jeho manžela budú pitvať, bola proti.
Písomné odmietnutie nemusí stačiť
Právo na odmietnutie pitvy si môže občan (alebo jeho zákonný zástupca) uplatniť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na príslušnom formulári.
Oznámenie o odmietnutí pitvy sa doručuje Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v písomnej forme.
Pitvu nemožno vykonať, ak osoba alebo jej zákonný zástupca pitvu počas života osoby odmietli. Ak bola pitva odmietnutá, možno ju napriek tomu vykonať:
- pri podozrení, že mŕtva osoba bola chorá na prenosné ochorenie;
- pri podozrení na kontamináciu mŕtveho tela rádioaktívnymi látkami;
- pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná;
- pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonal prehliadku mŕtveho, o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala;
- po odbere orgánov alebo tkanív od mŕtveho darcu, v prípadoch násilnej smrti.
Zdroj: web ÚDZS
„Manžel si počas celého života nič také neželal. Vždy hovoril, že nechce, aby ho po smrti rezali ako nejaké zviera.“ O tom, že na odmietnutie je potrebné vyplniť formulár, nevedeli. Lekár povedal, že Miroslav umrel ako 40-ročný, a preto musia pitvu vykonať. Prosby jeho manželky nepomohli. „Celý čas sme si mysleli, že stačí, aby o jeho rozhodnutí vedela blízka rodina, ktorá by potom jeho slová odovzdala lekárom. Netušili sme, že na odmietnutie pitvy potrebujeme papier.“
Spoločnosť s tým nie je dostatočne oboznámená
Milota Kaššová si myslí, že jej prípad nie je jediný. Viacerí ľudia si pitvu neželajú, no netušia, že potrebujú úradné tlačivo. „Treba na to upozorniť. Sú takí, pre ktorých je pitva zhanobením tela. Alebo si neželajú byť darcami orgánov. Aby predišli nedorozumeniam, mali by si o tom zistiť viac,“ hovorí Kaššová. Ak sú s tým ľudia oboznámení, nemali by zbytočne čakať. Človek nikdy nevie,čo sa môže prihodiť. Ona sama sa poučila, pre svojich rodičov chce tento doklad zaobstarať. S darcovstvom orgánov problém nemá. Ak by časti jej tela po smrti niekomu zachránili život, rada by pomohla.
„Ani Mirovi by neprekážalo, ak by mal svojimi orgánmi niekomu pomôcť. Určite však nechcel, aby sa na ňom učili študenti medicíny. Som si istá, že ak by lekári po smrti pacienta požiadali rodinu o niečo podobné, mnohí by to povolili. Pravidlá však určuje zákon.“
Ľudia si mysleli, že stačí vyjadriť nesúhlas
Lučenecký advokát Andrej Cifra si spomína na prieskum spred siedmich rokov. „Približne 99 percent opýtaných si myslelo, že pokiaľ počas života nevyjadria súhlas s pitvou, nemôžu takýto zákrok po ich smrti vykonať. Bolo to presne naopak,“ hovorí advokát Cifra. Pri štúdiách na univerzite sa venoval aj tejto téme. V tých časoch bolo potrebné vyjadriť písomný nesúhlas, ktorý bol uchovaný v centrálnom registri.
„Právo sa mení a keďže sa tejto problematike pravidelne nevenujem, neviem povedať, či nastali nejaké zmeny.“ Počas svojej praxe sa nestretol s tým, aby za ním niekto prišiel so žiadosťou o pomoc pri odmietnutí pitvy. „Verejnosť o tom nevie a väčšinu to ani nezaujíma. V dnešnej dobe sa mnohí sústredia na to, aby prežili. Spoliehajú sa na systém a o obdobné veci sa nestarajú.“
Zásah do neživého tela spojený s darcovstvom orgánov sa podľa neho prezentuje jednostranne, bez relevantných súvislostí. Záchrana života trans-plantáciou orgánov je šľachetný čin. Na druhej strane, nie každý musí súhlasiť s transplantáciou orgánov,“ hovorí právnik.
Ani on si po svojej smrti neželá pitvu. Potrebné formality však stále nevyplnil. Formulár žiadosti na odmietnutie pitvy nájdete na stránke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.