TUHÁR/DRIENČANY. V obci Tuhár v Lučeneckom okrese majú od leta krajšiu zastávku. Stará nevyhovovala, tak si za necelé dva mesiace postavili novú.
„Predošlá zastávka bola v hroznom stave. Mala okolo 40 rokov, bola hrdzavá a popísaná. Z rozpočtu sme vyčlenili peniaze a postavili novú,“ hovorí Peter Čeman, starosta Tuhára. Myšlienku zrealizoval on spolu s pracovníkmi verejno-prospešných prác. Na zastávke nechýba erb obce. Obložená je tradičným tuhárskym mramorom. Všetko si museli hradiť sami. Dotácie z vyššieho územného celku sa už na takéto rekonštrukcie neposkytujú. „Cez toto miesto cestuje mnoho ľudí. Je to dobrá reprezentácia dediny. Aj zvyšné dve zastávky sme obložili drevom. Predtým to boli len holé prístrešky.“ Nie každý si nové priestory váži. Ešte počas stavebných prác im neznámy človek popísal múry. Znehodnocovanie majetku môže mnohých odradiť, rozhodnutie je podľa Čemana na starostoch. „Náš projekt inšpiroval aj starostu Tomášoviec. Má však problém nájsť dobrého majstra, ktorý by sa o stavbu postaral.“
V Drienčanoch majú rozprávkovú atrakciu
V okrese Rimavská Sobota leží obec Drienčany. Asi každý, kto tadiaľ cestoval autobusom, si ju zapamätal kvôli výnimočnej stavbe. Namiesto klasickej zastávky tam majú izbu ježibaby z Dobšinského rozprávok.
„V našej obci pôsobil Pavol Dobšinský a takto sme si ho chceli uctiť. Stará zastávka už nebola v dobrom stave, tak sme prišli s niečím novým,“ hovorí Mária Koniarová, bývalá starostka obce. Miesto pre autobusy stráži drevená ježibaba. Vnútri nájdete aj pec s komínom. Na jeho vrchu sedí mačka. Rozprávkové miesto prekvapilo takmer každého. „Autobusárov to veľmi potešilo, rovnako ako aj ľudí, ktorí tadiaľto prechádzali. Okrem toho sme inšpirovali aj iné dediny, ktoré sa pustili do rekonštrukcií v tomto duchu.“
V Lehôtke plánujú rekonštrukciu
V Lehôtke nájdete dve klasické plechové zastávky. Starosta ich chce zmodernizovať. „Zatiaľ sú vo vyhovujúcom stave. Keďže aj zastávky sú vizitkou obce, radi by sme sa v budúcom roku pustili do ich skrášlenia. Všetko bude závisieť od obecného rozpočtu,“ hovorí Richard Laššan, starosta Lehôtky. Na opravu jednej zastávky treba okolo tisíc eur. V prípade, že sa na práce nájdu peniaze, starosta už teraz vie, čo by tam nemalo chýbať. „Určite by sme chceli informačnú tabuľu pre návštevníkov a samozrejme nesmie chýbať erb. Verím, že sa také miesto nestane obeťou vandalizmu, ako to býva v mnohých prípadoch,“ dodáva.
Mladí si zastávku mýlia s toaletami
Nezodpovednosť mládeže trápi obeckovského starostu. V dedine majú dve zastávky, murovanú a plechovú. Murovanú robila obec, neskôr do nej museli vysekať otvory kvôli vetraniu. Niektorí mladí ľudia si tam zvyknú odskočiť.
„Rozmýšľal som nad novými zastávkami, no iba chvíľu. Nevydržali by dlho v pôvodnom stave. Na tomto mieste sa stretávajú mladí a niektorým chýba výchova. Rovno v zastávke vykonajú potrebu a potom sa tam nedá dýchať,“ hovorí Ľudovít Roško, starosta Obeckova. Súčasné zastávky zatiaľ vyhovujú. Ľudia sa môžu ukryť pred dažďom či vetrom. Priestory nie sú špinavé, no zápach moču sa nedá len tak odstrániť.
„Chceli by sme to vyriešiť, no je to akoby hra mačky s myšou. Ak vymyslíme opatrenia, oni vymyslia niečo horšie. Zaoberám sa týmto problémom, no sám veľa nezmôžem. Dôležité slovo však majú rodičia tých detí.“
Starosta sa inšpiroval na služobnej ceste
Od roku 2010 na autobusy v novej zastávke čakajú aj v Príbelciach. Bývalý starosta Pavel Kollár sa inšpiroval na služobnej ceste.
„Predošlá zastávka nebola pekná. Okrem toho už bola trochu nebezpečná, lebo odspodu začala hniť. Postavili sme si novú,“ hovorí Kollár. Vstupná brána do obce musí byť podľa neho reprezentatívna. Aj domácim sa na autobus čaká lepšie. Do základov dali prírodný kameň, so stavbou mu pomohli kamaráti hasiči. Peniaze mali z Programu obnovy dediny. Ľudia si zastávku vážia a neničia ju. Nové priestory zaujali aj tých, ktorí cez dedinu cestovali.
„Z východoslovenských dedín si od nás pýtali projekt. Páčilo sa im to. Ja som rád, že aj týmto sme pomohli zachovať obecnú architektúru.“