JELŠAVA. Prvé pracovné zasadnutie poslancov zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja bude v Jelšave. Rozhodol o tom nový predseda Marian Kotleba. Krajskí poslanci sa v jednom z najchudobnejších miest na juhu Slovenska stretnú 17. januára. Primátor mesta Milan Kolesár výjazdové zasadnutie krajského parlamentu privítal.
„Neviem, či župa má zo svojej pozície možnosť zmeniť ekonomickú situáciu tohto regiónu, ale napriek tomu som rád, že krajský parlament bude rokovať práve v našom meste,“ hovorí primátor.
Primátor Jelšavy zostáva pesimista
Jelšava patrí do okresu Revúca, ktorý je spolu s Rimavskou Sobotou na tom na Slovensku z pohľadu nezamestnanosti najhoršie. Miera nezamestnanosti je tu vyše 30-percentná. Bez práce sú v regióne tisíce ľudí.
„V našom meste je len jeden veľký zamestnávateľ, a to magnezitka. Tá zamestnáva takmer 900 ľudí. Keby nie magnezitových závodov, bola by u nás nezamestnanosť možno aj 50-percentná,“ myslí si Kolesár.
Podľa neho v meste a jeho okolí žijú desiatky rodín pod hranicou chudoby. „Kedysi sa hovorilo, že keby aj Slováci na chlieb nemali, na pivo vždy budú mať. U nás už neplatí ani to. V Jelšave minulý rok zatvorili tri pohostinské zariadenia,“ konštatuje Kolesár.
Priznáva, že čo sa týka politiky na Slovensku, je pesimista. „Politika a ekonomika, to sú dve spojené nádoby. Kde nie je dobrá politická klíma, tam nemožno čakať ani lepšiu ekonomiku,“ myslí si Kolesár. Na nízku kúpyschopnosť a existenčné problémy sa sťažujú mnohí tunajší obchodníci. Ubúda im klientov, klesajú tržby a začínajú mať existenčné problémy. Kríza sa tu podľa Kolesára nekončí, ešte sa len prehlbuje.
Aj na Slovensku by mal byť banský poplatok
Primátor Jelšavy by bol rád, keby si predseda kraja vypočul tri podnety, ktoré mu chce v piatok predložiť. Kolesár by privítal, keby ožili tunajšie kasárne.
„Mohla by tu by napríklad väznica alebo vojenský útvar. Obidve alternatívy by priniesli do okresu nové pracovné príležitosti,“ myslí si Kolesár. Jelšavské kasárne fungovali do júla 2005. Najskôr tam sídlili sovietske vojská, neskôr tu pôsobila delostrelecká brigáda.
„Všade v okolitých štátoch to funguje tak, že zo štátnej pokladnice ide mestu 50 percent z dane tam vyťaženého nerastu. Bol by som rád, keby sa banské poplatky zaviedli aj na Slovensku,“ hovorí primátor. Tretím okruhom, ktorý chce Kolesár s Kotlebom prebrať, je bezpečnosť tunajších občanov. V meste pribúdajú krádeže, lúpežné prepadnutia a vandalizmus. „Máme nainštalovaných 14 bezpečnostných kamier, minimálne štyri by sme ešte súrne potrebovali. V poslednom období pribúdajú v rôznych štvrtiach vlámania do áut. Možno práve v tejto oblasti nám pán Kotleba bude vedieť pomôcť,“ dodá Kolesár.