LUČENEC. Nič nie je stratené, synagógu v Lučenci sa možno podarí zachrániť. Radnica podpísala dodatok k pôvodnej zmluve, ktorú uzavrela so spoločnosťou Kobra s. r. o. Podľa starej zmluvy v prípade, že ak sa mestu nepodarí získať peniaze do 31. decembra minulého roku, synagógu mala samospráva opäť vrátiť do súkromných rúk za jedno euro. Zmluvu predĺžili o jeden rok.
„Stále čakáme na vhodné výzvy, aby sme sa mohli uchádzať o peniaze z fondov Európskej únie, ale aj zo štátneho rozpočtu,“ konštatuje Mária Bérešová, hovorkyňa mesta. Podľa nej má kultúrna pamiatka stále šancu na záchranu. „Máme na to celý rok, nič nie je stratené,“ dodá hovorkyňa.
Patrila medzi stredoeurópske rarity
Synagóga v Lučenci chátra už od roku 1980. Bola najväčšou svojho druhu na Slovensku a patrila aj medzi rarity v stredoeurópskom priestore. V septembri minulého roku sa stavba vrátila opäť do majetku mesta. Za symbolické euro ju samospráva kúpila od spoločnosti Kobra. K zmene vlastníka došlo preto, že mesto má väčšie možnosti získať prostriedky na jej záchranu. V prípade, že sa kultúrnu pamiatku podarí opraviť, spoločnosť Kobra ju získa tiež za symbolické euro naspäť do majetku. Samospráva v nej bude môcť v ďalších rokoch usporiadať 30 spoločenských akcií za rok. Dôvodom dohody medzi súkromným vlastníkom a mestom bol aj fakt, že ak by Kobra chcela získať financie z eurofondov, výška spolufinancovania by bola okolo 30 percent. Ak získa peniaze mesto, je to len 5 percent. Náklady na opravu sa odhadujú na viac ako 5 miliónov eur.
V meste boli tri synagógy
Pred II. svetovou vojnou žilo v Lučenci okolo tritisíc Židov. Z koncentračných táborov sa ich vrátilo približne len 30. „Momentálne má židovská komunita okolo 20 členov,“ hovorí Helena Vajová, predsedníčka náboženskej židovskej obce v Lučenci.
Kedysi sa Lučenec mohol pýšiť až troma synagógami. V súčasnosti tu pôsobenie Židov pripomínajú dva cintoríny a chátrajúca synagóga. Za socializmu sa v nej nachádzal sklad priemyselných hnojív a v 80. rokoch sa objavili snahy monumentálnu stavbu zbúrať.