Podnikateľ Ing. Vladimír Mužila: Všade a vo všetkom musí existovať rovnováha

Dnes, viac ako po 13 rokoch fungovania na Slovensku, má spoločnosť AGRO CS Slovakia, a.s. obrat 10 mil. Eur a zamestnáva od 76 do 80 ľudí priamo vo výrobnom závode Veľké Dravce.

Ing. Vladimír Mužila: "Každý, kto je schopný pozerať sa do budúcnosti, plánovať, pripravovať sa dnes na zajtrajšok, ten sa nemusí báť budúcnosti."Ing. Vladimír Mužila: "Každý, kto je schopný pozerať sa do budúcnosti, plánovať, pripravovať sa dnes na zajtrajšok, ten sa nemusí báť budúcnosti." (Zdroj: AGRO CS Slovakia, a.s.)

Ste spoločnosť, ktorá sa na trhu etablovala pred trinástimi rokmi. Mohli by ste priblížiť Vaše začiatky a súčasnosť?

- Spoločnosť AGRO CS Slovakia, a.s. vznikla v roku 2000 po predchádzajúcom úspešnom obchodno-marketingovom projekte spoločnosti AGROFLORA s.r.o., prostredníctvom ktorého sa dostali výrobky AGRO CS na slovenský a neskôr aj na maďarský trh. To znamená, že s obchodnými aktivitami sme na slovenskom trhu začali už o tri roky skôr, teda v roku 1997.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úplnom začiatku sme po marketingovej príprave a registrácii výrobkov AGRO CS - Česká Skalice na Slovensku postupne obsadili slovenský trh so záhradkárskymi a záhradníckymi potrebami. Hlavnými komoditami, ktoré sme začali predávať, boli rašelinové pestovateľské substráty, široký sortiment minerálnych a organo-minerálnych hnojív, dekoračných kôrových mulčov a rôzneho doplnkového sortimentu pre hobby záhradníkov a slovenské domácnosti. Po troch rokoch obchodovania sme získali majoritu v predaji tohto sortimentu na slovenskom trhu a úspešne sme sa presadili s týmto sortimentom aj v Maďarsku, kde sme v roku 1998 založili spoločnosť AGROFLORA Hungary, Kft., ktorá neskôr fúzovala so spoločnosťou AGRO CS.

SkryťVypnúť reklamu

Po úspešnom začiatku spolupráce s firmou AGRO CS- CZ sme v roku 2000 založili akciovú spoločnosť AGRO CS Slovakia, a.s.

Po polročnej investičnej príprave do výstavby výrobnej spoločnosti sme v januári roku 2001 začali s výrobou viac ako 50% produktov na Slovensku. Projekt v hodnote viac ako 100 mil. SK (3,3 mil. Eur) sme financovali spoločne s materskou spoločnosťou. Začínali sme s osemnástimi zamestnancami a obratom v prvom roku necelých 40 mil. SK (1,33 mil. Eur).

Dnes, viac ako po 13 rokoch fungovania na Slovensku, máme obrat 10 mil. Eur, zamestnávame od 76 do 80 ľudí priamo vo výrobnom závode Veľké Dravce a nepriamo v službách (logistika, paletové hospodárstvo, servis strojov a zariadení) zamestnávame v priemere mesačne ďalších cca 30 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Aké produkty ponúkate slovenským i zahraničným zákazníkom?

- Naše produkty - rašelinové substráty, mulčovacie a dekoračné materiály, organické, organo-minerálne a minerálne hnojivá, trávnikové osivá a výrobky na pestovanie trávnikov, rašelina, komposty, pestovateľské kontajnery, sortiment pre pestovateľov, textílie, chemické a ochranné prostriedky - sú obľúbené a známe nielen na Slovensku, ale ich exportujeme do ďalších krajín: Maďarsko, Rumunsko, Rakúsko, Srbsko, Macedónsko, Moldavsko, Česká republika, Chorvátsko, Litva, Bulharsko.

Z pohľadu teritórií dnes predávame približne 70% na domácom trhu a zostávajúcu časť (30%) exportujeme. Celý sortiment našich produktov a tovaru obchodného charakteru, ktorý ponúkame, predstavuje viac ako 1 500 položiek, informácie o nich nájdete na webových stránkach našej spoločnosti (www.agrocs.sk).

SkryťVypnúť reklamu

Ste jedna z mála firiem, ktorá šetrí životné prostredie? Na čo využívate bioodpad?

- Okrem výroby a predaja už spomínaných produktov sa vo významnej miere zaoberáme zberom, separáciou a spracovaním biologicky rozložiteľných odpadov. Výsledným produktom tohto procesu (kompostovanie) je kompost, ktorý používame na zušľachťovanie niektorých typov substrátov, alebo ho predávame ako komponent do veľkých záhradných realizácií. Kompostom dnes nahrádzame až 25% dovážaných surovín (rašelín), ktoré predstavujú hlavnú zložku našich substrátov. Dnes produkujeme cca 40 000 m³ kvalitných kompostov a na to spracujeme približne 50 000 – 60 000 m³ biologicky rozložiteľných odpadov. V tejto oblasti patríme medzi najväčších spracovateľov biologicky rozložiteľných odpadov na Slovensku. Životné prostredie nielen šetríme, ale hlavne sa ho snažíme našimi produktmi výrazne zlepšovať. Našim centrálnym heslom je: „Robte s nami svet krajší.“ To je naše krédo a túto oblasť sa budeme snažiť aj do budúcna rozvíjať. Už dnes pripravujeme ďalší projekt, týkajúci sa výroby biopotravín - ekologické poľnohospodárstvo, prepojené s rozvojom vidieka a vidieckeho turizmu.

agro-cs---4-_r7390_res.jpg

V okrese patríte medzi najväčších zamestnávateľov. V čom podľa Vás spočíva tajomstvo úspešného podnikania?

- Návod alebo recept na túto otázku asi neexistuje, ale presne by som Vám vedel odpovedať na parafrázu tejto otázky v čom spočíva „Tajomstvo úspešného pestovania“, to je totižto tématika, ktorú sme v súčasnom období marketingovo rozbehli vo všetkých teritóriách nášho obchodovania.

Ale vráťme sa k Vašej otázke; úspešne podnikať sa podľa môjho názoru dá len vtedy, ak má spoločnosť alebo podnikateľ presne definovanú oblasť a ciele svojho podnikateľského zámeru, ak má jasnú predstavu o prostredí, v ktorom podniká, má dobre nastavené ekonomické parametre, vie všetko o konkurencii a hlavne vie dlhodobo udržať tempo vývoja a inovácií produktov, ktoré predáva. Jednoducho povedané, ak viete byť lídrom na trhu a toto postavenie si dlhodobo udržať, ostatní sú nútení vás napodobňovať, neustále vás dobiehať a prispôsobovať sa situácii, ktorú vy vytvárate, no a potom už nemajú energiu a prostriedky na tvorbu vlastnej stratégie, vlastnej cesty a vlastnej jedinečnosti. No a popri tom všetkom treba byť pozitívny a mať aj určitú dávku šťastia, aj keď šťastie praje len pripraveným a tomu verím.

Celkom jednoduché, však?

Aký je Vladimír Mužila v súkromí a aký v profesnom živote?

- Aký som, to môžu zhodnotiť len tí, ktorí ma poznajú, a to či v súkromnej alebo profesionálnej oblasti. Jedno viem o sebe určite - mám rád poriadok, harmóniu, určité pravidlá, čo je negatívne. Som perfekcionista, ale vytrvalý a snažím sa dokončiť všetko, čo začnem. Nepoznám slovné spojenie „nedá sa“!

Aký máte vzťah k charite?

- Rád podporujem všetko, čo má nejaký zmysel; prispejem na podporu športových klubov, ale chudobných, ktorí sa venujú hlavne mládeži, rád pomôžem chudobnej obci, kde ľudia sami skrášľujú svoje okolie, rád prispejem škole, kde deti potrebujú nové pomôcky, ale niekedy aj tie základné, rád pomôžem ľuďom, ktorí sa sami snažia, ale nie vždy im to stačí, rád pomôžem chorým, ktorí to skutočne potrebujú, ale z celej duše neznášam ničnerobenie a čakanie na pomoc tých druhých, žobranie, zneužívanie dobrosrdečnosti.

Ako relaxujete?

- Aktívny relax v našej záhrade a okolí domu, to je to najkrajšie a najúčinnejšie, čo poznám. Pasívne najradšej relaxujem čítaním všetkého, čo ma momentálne zaujíma. Mám však oveľa viac záľub a koníčkov: turistika, plávanie, jachting, lyžovanie, cestovanie, dobré jedlo - varenie, dobré víno - poznávanie, záhrada.

Nikdy Vás nelákala politika?

- Mám rád, keď ľudia dokážu vytvárať čokoľvek pozitívne, keď dokážu manažovať seba, firmu, malú dedinku, veľké mesto, štát, dokonca aj spoločenstvo štátov. Je to odovzdanie seba v prospech ostatných, je to poslanie, je to životná filozofia. Ale čo je to u nás v súčasnom období, v blízkej minulosti? Neodvážim sa na to odpovedať. Doteraz som nebol politicky organizovaný, aj keď v spoločenských organizáciách som sa angažoval. Dnes pracujem v SOPK v Banskobystrickej regionálnej komore, ako jej podpredseda. Politika ma doteraz neoslovila a keby ma mala naplniť predstava o dokonalom manažovaní najväčšej „firmy“ u nás na Slovensku, t.j. štátu, tak to by som musel byť taký bohatý, aby som bol nezávislý - od všetkého a všetkých - a taký bohatý nikdy nebudem, takže politika je pre mňa tabu.

Aká je Vaša životná filozofia?

- Všade a vo všetkom musí existovať rovnováha. „To, čo dáš, to dostaneš.“

Každá obec i mesto by mala mať svoju značku. Akú má podľa Vás Lučenec?

- Pre mňa je Lučenec centrom južného Slovenska, centrom kultúrnym, obchodným, geografickým aj politickým. V tomto duchu si viem predstaviť značku - symbol Lučenca.

Čo Vás vie najviac rozčúliť a čo potešiť?

- Najviac ma rozčuľuje ľudská hlúposť, s tou sa nedá bojovať. Naopak, najväčšie potešenie mám zo šťastia iných, mám rád, keď cítim lásku vo všetkom, to ma napĺňa.

Žijeme v jednom z najchudobnejších regiónov, máte obavy z budúcnosti?

- Každý, kto je schopný pozerať sa do budúcnosti, plánovať, pripravovať sa dnes na zajtrajšok, ten sa nemusí báť budúcnosti. Žijeme síce v relatívne chudobnom regióne s vysokou nezamestnanosťou, bez vybudovanej infraštruktúry, s úplne rozpadnutou priemyselnou produkciou a s postupným vyľudňovaním vidieka, ale to všetko je uhol pohľadu, porovnávanie, subjektívne hodnotenie. Nechcem to všetko bagatelizovať, sám sa snažím získať pre tento región, čo sa dá a takých ľudí je veľa. Verte mi, mnohých z nich poznám. Nebojím sa budúcnosti, nemám obavy z toho, čo bude. Verím sebe, svojmu okoliu, verím v rozum a dobro.

obr.-moldavsko--vz-hu--raselina-067_r3059_res.jpg

Máte nejaké nesplnené prianie?

- Nemám žiadne nesplnené priania, práve naopak, mám veľa plánov, cieľov, túžob a predsavzatí. Vždy sa snažím, aby moje želania boli reálne a vtedy nie je dôvod, aby sa nedali dosiahnuť. Vždy sa mi podarí dosiahnuť ich.

Ešte jedna ťažká otázka. Viete sa vžiť do situácie človeka, ktorý žije z minimálnej mzdy?

- „Mám rád“ reči niektorých politikov poprípade „hrdinov“, ktorí hovoria a tvrdia, že pre nich nie je problém vyžiť z minimálnej mzdy alebo ešte z nižšej čiastky. A aj to dokážu, žijú tak mesiac alebo dva. Ale to je totálna demagógia. Neviem si predstaviť dlhodobo žiť z minimálnej mzdy, vychovávať deti, živiť rodinu, udržiavať domácnosť nad hranicou biedy. To sa určite nedá, je to vždy na úkor niečoho, musí to byť veľmi ťažké, neviem si to predstaviť.

Ohodnotenie práce je však veľmi zložité a nezávisí vždy len od odvedeného výkonu. Na hodnotenie vplýva veľmi veľa faktorov, ktoré mnohokrát negatívne ovplyvňujú jeho výšku. Vtedy sa každý z nás musí rozhodnúť ako ďalej, či zostať alebo odísť, aj keď je vysoká nezamestnanosť.

Môj názor na to je a bol vždy rovnaký – každý, kto chce pracovať, si prácu nájde. Nemusí byť adekvátna jeho predstavám, ale nájde si ju.

Autor: Michaela Mackovová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 849
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 089
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 861
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu