V múzeu chystajú výstavu o Uhorskej kráľovskej námorníckej akadémii

Hradné múzeum vo Fiľakove spolupracovalo na výstave so Spolkom histórie lodníctva v Maďarsku a Súkromným lodným múzeom v Zebegényi.

FIĽAKOVO. Históriu Uhorskej kráľovskej námorníckej akadémie Nautica priblíži od 7. februára prostredníctvom výstavy Mestské múzeum vo Fiľakove. Ako TASR informoval jeho riaditeľ Attila Agócs, množstvo zaujímavostí bude pochádzať zo zbierok maďarského zberateľa a námorného kapitána Józsefa Horvátha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hradné múzeum vo Fiľakove spolupracovalo na výstave so Spolkom histórie lodníctva v Maďarsku a Súkromným lodným múzeom v Zebegényi. Spoluorganizátorom je aj Mestské múzeum v Štúrove. "Vystavené historické dokumenty námorníckej akadémie, výtvarné zobrazenia významných dejísk a osobností uhorského námorníctva, makety, dobové platidlá a prístroje používané v námorníctve pochádzajú zo zbierok maďarského zberateľa a námorného kapitána Józsefa Horvátha.

SkryťVypnúť reklamu

História námorníckeho výcviku a námorníctva v Uhorsku siaha do 18. storočia. V roku 1753 založila panovníčka Mária Terézia v Terste prvú námornícku školu, ktorá sa v roku 1774 presťahovala do Rijeky. V tomto roku vydala dekrét Politicum Edictum, ktorý dopodrobna určoval úlohy námorníctva. V roku 1852 v Rijeke založili popri už existujúcej škole aj novú trojročnú súkromnú námornícku školu. Od roku 1871 sa obe školy zlúčili a v ďalšom období pôsobili ako Vrchná kráľovská námornícka škola. Škola neskôr mohla používať titul uhorská kráľovská," povedal Agócs.

Radikálne zmeny v škole nastali po vypuknutí prvej svetovej vojny, kedy riadenie akadémie prebrali Taliani.

Výstava, potrvá do 28. marca, priblíži aj život a pôsobenie prvého slovenského námorného kapitána, autora cestopisných čŕt Júliusa Juraja Thurza.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 592
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 362
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 418
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 020
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 593
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu