RIMAVSKÁ SOBOTA. Vodná nádrž Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota, ktorá patrí medzi najteplejšie vodné plochy na Slovensku, stále čaká na opravu bezpečnostného priepadu, ktorý bol poškodený po povodniach v roku 2010. Na poškodenú nádrž ako aj hrozbu v prípade ďalších povodní upozorňujú zástupcovia viac ako 20-tich okolitých obcí. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla starostka obce Teplý Vrch Jana Janšová, tento týždeň poslali na ministerstvo životného prostredia list so žiadosťou o pomoc, ktorú podpísali zástupcovia obcí Blžskej doliny a obcí mikroregiónu Teplý Vrch. Upozorňujú aj na súvisiaci úpadok cestovného ruchu, ktorý je zdrojom obživy a podnikania tamojších obyvateľov.
„Opravy sa nekonajú, vodná stavba funguje len v režime dočasného manipulačného poriadku, čo dosť obmedzuje hlavne cestovný ruch,“ povedala starostka Janšová, podľa ktorej sa blíži ďalšie leto a keď sa nezačne s opravami, poškodená stavba bude naďalej chátrať. „Prípadným príchodom dlhotrvajúcich dažďov navyše môže dôjsť k narušeniu hrádze a ohrozeniu obyvateľstva žijúceho v obciach pod vodným dielom,“ zdôraznila starostka.
Vodná hladina na Teplom Vrchu už tri posledné sezóny po povodniach z bezpečnostného hľadiska nedosahuje požadovanú výšku. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno, pri súčasnej permanentne zníženej hladine vody v nádrži zabezpečujú pravidelnú prevádzku a vykonávajú stálu a potrebnú údržbu celej vodnej stavby. "Môžeme zodpovedne vyhlásiť, že z hľadiska technicko-bezpečnostného dohľadu považujeme v súčasnosti vodné dielo Teplý Vrch za bezpečné a prevádzkyschopné, bez výskytu nežiaducich javov," uviedol Krno, podľa ktorého je pre nich vodná nádrž prioritou pre tento rok. Termín realizácie podľa Krna bude závisieť predovšetkým od finančných prostriedkov od SVP. "Prípadne, ak sa to podarí, tak aj zo zdrojov Európskej únie," dodal. Krno zároveň spomenul, že ak je pravdivá iniciatíva starostov obcí, ich krok neodsudzujú. "Naopak, vítame ho v záujme pomoci toto vodné dielo zrekonštruovať a súčasne tým vytvoriť aj oveľa priaznivejšie hydrologické podmienky na letnú rekreáciu," zdôraznil pre SITA Krno. Ako poznamenal, Teplý Vrch je jednou z najteplejších vodných nádrží na Slovensku a v posledných desaťročiach patril medzi prírodnými jazerami či umelými vodnými nádržami aj medzi najvyhľadávanejšie strediská cestovného ruchu na Slovensku.
Nádrž bola sprevádzkovaná v roku 1980, so svojím zásobným priestorom bola kapacitne navrhnutá na zavlažovanie poľnohospodárskej plochy o rozlohe 3 841 ha. Od začiatku 90-tych rokov minulého storočia postupne upadali dodávky vody na závlahové účely až na súčasnú nulovú úroveň. Ďalším účelom využitia bolo zabezpečenie vody pre závlahy, chov rýb pre športové rybárstvo a na účel rekreácie a športu. „Hlavným poslaním sa postupne stal rozvoj cestovného ruchu v oblasti, jediný zdroj obživy a možnosti podnikania našich obyvateľov v našom regióne,“ dodala starostka Janšová.