LUČENEC. Pracovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Lučenci skončilo. Miesto, kde sa vykonávali pitvy, pokrývalo šesť okresov – Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Poltár, Krupina a Revúca. V priestoroch sa už nepitve, pracovisko fungovalo len do konca februára. Telá určené na autopsiu sa už musia prevážať do Banskej Bystrice.
V novembri im oznámili, že pracovisko rušia
Súdnolekárske a patologicko-anatomické oddelenie (SLaPa) sídlilo v prenajatých priestoroch lučeneckej nemocnice. „V novembri sme sa dozvedeli, že toto pracovisko rušia vraj z organizačných dôvodov. Nejaký konkrétnejší dôvod tohto rozhodnutia nepovedali,“ hovorí náš zdroj, ktorý si neželá byť menovaný (jeho meno máme v redakcii, pozn. red.).
Hovorkyňa úradu oznámila, že pracovisko sa zrušilo z dôvodu racionalizácie siete sudnolekárskych a patologicko-anatomických oddelení. „Úrad prehodnotil efektívnosť a funk-čnosť pracoviska v Lučenci a z dôvodu racionalizácie siete týchto pracovísk ho ruší,“ informuje Soňa Valášiková, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Z dvanástich pracovníkov dostali ponuku pracovať v Banskej Bystrici len siedmi. Podľa hovorkyne bol s ostatnými zamestnancami skončený pracovný pomer dohodou alebo odchodom do starobného dôchodku. Sedem zamestnancov úradu tak musí na nové pracovisko dochádzať každý deň. Príspevky na cestovné od úradu nedostali. „Úradu v zmysle zákona nevyplýva povinnosť poskytovať zamestnancom takéto príspevky,“ hovorí Valášiková.
„Ak by ste cestovali každý deň autobusom do Bystrice a naspäť, tak spolu s lístkami na MHD je to minimálne okolo štrnásť eur denne,“ hovorí zdroj. Zamestnanci podľa jeho slov nemali na výber. Musia platiť účty, prácu potrebujú.
Lučenecké pracovisko pokrývalo šesť okresov
Nevýhod, ktoré zrušenie lučeneckého pracoviska prinesie, je niekoľko. Prvou nevýhodou je, že telá budú musieť prevážať do krajského mesta. „Lučenecké pracovisko pokrývalo šesť okresov. Najďalej to bolo asi do Revúcej, približne 80 kilometrov. Teraz budú musieť telá prevážať do Bystrice, čo je podstatne ďalej takmer z každého mesta, ktoré Lučenec pokrýval,“ hovorí zdroj.
„Úrad v súlade so zákonom č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní zabezpečil v spádovej oblasti bývalého pracoviska v Lučenci prevoz mŕtvych na výkon pitvy na pracovisko v Banskej Bystrici za nižšie ceny, ako boli doteraz. Prevoz je hradený v paušálnej sume nezávisle od kilometrovného," píše sa v reakcii Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Prevoz zabezpečuje pohrebná služba a podľa hovorkyne úradu by ho ľudia platiť nemali. „Podľa zákona úrad hradí všetky náklady vynaložené na prepravu mŕtvych na pitvu nariadenú úradom,“ hovorí Valášiková.
Náš zdroj si však myslí, že nakoniec to aj tak budú platiť ľudia. „Úrad je štátna organizácia. V konečnom dôsledku tie prevozy zaplatí každý daňový poplatník. A čo pohrebné služby? V prípade, že pitva nebude v ten istý deň, nebudú čakať celý víkend v aute, ale budú musieť cestu tam aj naspäť zopakovať ešte raz.“
Úrad na to zareagoval slovami: "Ak by občan na faktúre z pohrebnej služby zistil, že mu v prípade úradom nariadenej pitvy bol fakturovaný aj prevoz (vrátane manipulácie, chladenia a pod.), treba hneď kontaktovať príslušnú pobočku úradu. Môže ísť o porušenie zákona. Prevoz mŕtveho je hradený v jednej paušálnej sume nezávisle od prejazdeného kilometrovného alebo aj od nutnosti čakania na vydanie povolenia na pochovanie. Je na pohrebnej službe, ako efektívne a profesionálne dokáže pracovať."
Banskej Bystrici môže ročne pribudnúť až 400 pitiev
Ďalšia nevýhoda môže spočívať v trvaní pitvy. Zvykom je pochovať zosnulého do troch dní. Ak sa však telo prevezie do Banskej Bystrice napríklad v sobotu, na pitvu bude musieť čakať až do pondelka. „Tým, že sa lučenecké pracovisko zrušilo, budú mať v Bystrici ešte viac práce. Neviem, či sa im podarí zvládnuť toľko pitiev denne. Ľudia budú nahnevaní, lebo bystrické pracovisko bude preťažené,“ hovorí náš zdroj.
„Od vzniku úradu sa na jeho SLaPA pracoviskách vykonávajú pitvy len v pracovných dňoch (okrem súdnych pitiev, ktoré sa v Lučenci dlhšiu dobu nevykonávajú). V minulosti neprichádzalo a ani teraz nebude prichádzať k neopodstatneným odkladom ako pri výkone pitvy, tak ani pri výdaji zosnulých. Úrad priestorovo rozšíril administratívne priestory ako aj pitevňu a chladiarenské zariadenia na pracovisku v Banskej Bystrici. Súčasne toto pracovisko aj personálne dostatočne zabezpečil tak, aby zvládlo nielen očakávaný nárast počtu pitiev, ale aj nárast ostatných nevyhnutých pomocných laboratórnych vyšetrovacích metód," píše sa v reakcii úradu.
Podľa nášho zdroja sa v Lučenci ročne spravilo viac ako štyristo pitiev. Toto číslo sa teraz pridá k banskobystrickému pracovisku, no môže sa aj zmenšiť. „Mnohí ľudia si teraz nebudú želať pitvu, aby mohli svojho blízkeho pochovať podľa tradícií. V čase straty zosnulého sú citlivejší, v prípade, že sa nečakane zruší pohreb, budú sa hnevať na pohrebnú službu.“
Úrad zareagoval slovami: „Pitvu nariaďuje podľa zákona č. 581/2004 Z. z. prehliadajúci lekár úradu, ktorého činnosť je odborná a nezávislá, napr. aj od vyjadrenia blízkych zosnulého. Obavy podobného charakteru sú neopodstatnené, keďže pohrebná služba do tejto činnosti nijako nevstupuje."
Zrušiť lučenecké pracovisko vraj chceli už dávnejšie. Keďže však robili dobrú prácu a mali strategickú polohu, zamestnanci tomu nechceli uveriť. „Bolo to malé, pokojné a výkonné pracovisko. Svoje veci sme si vždy robili zodpovedne. Stále nechápem, prečo sa to zrušilo,“ hovorí zdroj, ktorý sa už stihol stretnúť s negatívnymi reakciami ľudí. Pozitívum v tejto situácii nevidí.
„Lekári tu robili priemerne asi viac pitiev ako na niektorom inom pracovisku, keďže ich tu bolo menej. Teraz sa všetko skomplikuje. Vláda hovorí, že úrady idú k ľuďom, no toto je presný opak,“ hovorí a dodáva, že je to podraz pre celý juh.
„Pracovisko v Lučenci aj napriek vynaloženým snahám úradu nie je z dlhodobého hľadiska odborne, ale ani manažérsky udržateľné," píše sa v stanovisku úradu.