DOLNÝ KUBÍN. Tempus omnia revalat – Čas odhaľuje všetko alebo meranie času v minulosti. Jedinečné predmety zo zbierok Oravského a Kysuckého múzea doplnené o súkromné zberateľské kúsky prináša nová výstava vo Florinovom dome.
„Dáva priestor sa zastaviť a uvedomiť si čas aj inak, ako len slovkom nestíham,“ povedala spoluautorka scenára Katarína Ileninová, ktorá pracuje v Čaplovičovej knižnici.
Aj gýč je svedkom doby
K najťažším z vystavených hodín patria krbové, obsahujú mramorové časti. Bezkonkurenčne najľahšími sú papierové slnečné vreckové hodiny. Vežové sa do výstavných priestorov nevošli, čo autorov neodradilo. Papierový Big Ben v 3D prevedení je popri nástenných a stolových prístrojoch neprehliadnuteľný. Nechýbajú slnečné záhradné ani presýpacie hodiny. „Odstopovali sme to, naozaj sa presypali za 60 minút,“ spresnila Katarína Ileninová.
V sklenenej vitríne svietia hodiny v rokokovom štýle s vázami po bokoch. „Niektoré typy môžu návštevníci považovať za gýčové, ale aj ony sú svedkami doby.“
Na hodinách na stene oproti schodisku je namiesto dvanástky len dvojka. „Nie je to úmysel, jednotka nám nechce držať,“ usmieva sa literárna historička.
Do Veľkej noci
S meraním času súvisia aj kalendáre, a to české a slovenské. „Jeden z najstarších je z roku 1617,“ približuje pracovníčka múzea zaujímavý exponát otočený na marec. „Dodnes sú studnicou všeličoho, zábavného aj poučného.“ Okrem najzaujímavejších obálok kalendárov z Čaplovičovej knižnice dostali osobitný priestor dobové reklamy.
Výstava je bohatá nielen na exponáty, ale aj na informácie na paneloch doplnené ilustráciami a fotografiami. Kto nevedel, dozvie sa, čo je armilárna sféra, astroláb či klepsydra.
Výstavu si môžete pozrieť do 20. apríla v Dolnom Kubíne, neskôr v radoľskom kaštieli.