TORNAĽA. Poverenie na ďalšie rokovania o spojení gymnázia a Základnej školy Ferenca Kazinczyho v Tornali dostala primátorka mesta Anna Szögedi od poslancov mestského zastupiteľstva. Vyzvala však obyvateľov, aby uvážili, aké informácie šíria prostredníctvom internetových sietí a medzi sebou, pretože nepravdivé tvrdenia poškodzujú pri rokovaniach záujmy mesta.
Gymnáziu v Tornali chýbajú študenti už niekoľko rokov a hrozí, že škola v krátkom čase úplne zanikne. Samospráva Tornale nechce, aby sa zopakovala situácia, keď sa stredná škola pôsobiaca v meste zlúčila s ďalšou strednou školou z Rimavskej Soboty. V priebehu niekoľkých rokov ostala budova po poľnohospodárskej škole v Tornali prázdna. V jej priestoroch v súčasnosti pôsobí gymnázium. Doteraz chod gymnázia dotoval Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) z vlastnej rezervy. Po zmene v systéme financovania škôl to už nebude možné. "Medzi vedením mesta, ale aj poslancami mestského zastupiteľstva vládne zhoda v tom, že gymnázium potrebujeme zachovať. Sme v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti a po jeho zániku by mnohé šikovné deti jednoducho stratili dostupnosť vzdelania. Hoci v okolitých mestách majú možnosti štúdia, mnohým rodinám chýbajú peniaze čo i len na zabezpečenie dopravy do školy," povedala Szögedi.
Gymnázium v Tornali má kvalitné priestorové a aj materiálno-technické zabezpečenie. Samospráva mesta rokuje s úradom BBSK o spojení gymnázia so základnou školou tak, aby sa zriaďovateľom spojenej školy stalo mesto. "Výhody vidíme v tom, že rovnakí učitelia by mohli pôsobiť na oboch školách. Kvalifikovaní pedagógovia by tak mali dosť hodín na riadne úväzky. Pedagogická dokumentácia by sa samozrejme viedla osobitne pre obe školy, ale bol by jeden riaditeľ a mal by dvoch zástupcov tak pre jednu, ako aj pre druhú školu. Navyše, v spádovej oblasti máme síce ešte dve základné školy v blízkych obciach, no na gymnázium k nám z nich v posledných rokoch neprišiel nikto. Takto by mohli žiaci plynule pokračovať v štúdiu na tej istej škole," doplnil prednosta Mestského úradu v Tornali Lajos Balajti.
Mesto navrhovalo, aby majetok školy BBSK previedol za symbolickú hodnotu. "Medzi obyvateľmi začali okamžite kolovať informácie o tom, že samospráva by tento majetok okamžite predala a gymnázium by aj tak zaniklo. Nám ale v skutočnosti ide o zachovanie vzdelávacej inštitúcie. Napokon sa to dá zahrnúť aj do zmluvy, kde sa zaviažeme, že majetok bude po dobu napríklad desiatich rokov skutočne využívaný pre potreby vzdelávania. Nepravdivé informácie sa však šíria aj internetom a nám to sťažuje podmienky pri vyjednávaní. Nateraz sme v štádiu, že BBSK požaduje za svoj majetok protihodnotu mestského majetku. Preto som vyzvala všetkých ľudí, aby si informácie naozaj najskôr overili a doplnili a aby zvážili šírenie neprávd, prípadne skreslených faktov," dodala primátorka Tornale.