LUČENEC. Výstava venovaná známemu českému teológovi, rektorovi Karlovej univerzity a reformátorovi cirkvi Jánovi Husovi bude od utorku prístupná v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci.
„Výstava sa realizuje v spolupráci s Husitským múzeom v Tábore, Spoločnosťou Husovho múzea v Prahe a Múzeom J. Husa v Konstanzi v Nemecku pri príležitosti 600. výročia úmrtia Majstra Jána Husa,“ informuje Iveta Kaczarová, riaditeľka múzea a galérie.
Ján Hus bol veľkým kritikom cirkvi a pápeža Pre šírenie týchto myšlienok bol vyhlásený za kacíra a 6. júla 1415 v Kostnici upálený. Po jeho smrti v Čechách vypukla husitská revolúcia, ktorá odolala križiackym výpravám západnej cirkvi.
„V rámci vernisáže výstavy sa 29. apríla o 16-tej uskutoční prednáška riaditeľa Husitského múzea v Tábore Jakuba Smrčka na tému - Ján Hus v súvislostiach svojej doby a tradícií,“ dodáva riaditeľka.
V Čechách bol prvýkrát v stredovekej Európe vytvorený model náboženskej tolerancie rôznych kresťanských vierovyznaní. Ján Hus sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti českých dejín a tento postoj k nemu zostal aj v súčasnosti.