RIMAVSKÁ SOBOTA. Poslanci mesta Rimavská Sobota, v ktorom má väčšinu klub Smeru, vybrali najprv kuloárne, mimo verejného rokovania, troch kandidátov na Cenu mesta, potom sa dohodli na tajnom hlasovaní o všetkých naraz a nakoniec si ich schválili.
Hlasovanie o ostatných ôsmich nomináciách neumožnili.
Smer odhlasoval ocenených aj s pomocou hlasov časti takzvaného pravicového bloku, pretože nemal potrebnú trojpätinovú väčšinu.
Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko postup poslancov označil za nedemokratický a smiešny.
Jeden z občanov mesta premenoval tohtoročné ocenenie na politickú Cenu poslaneckého klubu Smer.
Primátor: Ako v Kocúrkove
Na Cenu mesta Rimavská Sobota môže navrhovať kandidátov ktokoľvek.
V tomto roku navrhli občania, organizácie, komisie a poslanci jedenásť osobností a organizácií, okrem iných aj Červený kríž a Združenie priateľov a príbuzných duševne chorých.
Poslanci nerokovali o všetkých nomináciách verejne, ale vyžiadali si čas na poradu. Po prestávke sa dohodli na troch a hlasovali tajne len o nich.
„Poslanci rozhodli nedemokraticky. Vyradili osem nominácií, navrhli si troch a hlasovali iba o nich tajne. Je to smiešne, ako v Kocúrkove. Pýtam sa, keď sa vopred dohodli, prečo hlasovali tajne? Takéto niečo sa nestalo ešte v histórii mesta aj Slovenska,“ konštatoval primátor.
Predseda poslaneckého klubu Smeru Ján Végh nevidí na spôsobe výberu a hlasovania o nomináciách nič nedemokratické. Hovorí, že sa chceli vyhnúť nedôstojnej „verejnej konfrontácii, licitovaniu a handrkovaniu“ o kandidátoch. Primátorovo hodnotenie považuje za súčasť predvolebnej kampane.
„Určili sme ich demokraticky a v zmysle štatútu. Robili sme to tak už aj dva roky predtým. Vtedy primátor neprotestoval. Vyzerá to tak, že tam mal svojho kandidáta,“ dodal.
Poslanec: Nebolo to správne
Poslanec Tomáš Sliva (Most) bol pri porade poslaneckých klubov. Napriek tomu tvrdí, že spôsob ako hlasovali, nebol správny. Na hlasovacích lístkoch mali byť podľa neho všetky nominácie.
„Malo sa to riešiť inak. Je pekné, že vzadu sme sa dohodli, ale mali sme hlasovať o všetkých kandidátoch,“ dodal.
Podľa Zákona o obecnom zriadení má byť rokovanie zastupiteľstva zásadne verejné, až na presne špecifikované situácie.
Sliva nepovažuje kuloárnu politickú dohodu na kandidátoch za verejné prerokovanie bodu.
Július Sojka, poslanec za SDKÚ, málokedy súhlasí s primátorom Šimkom, ale v tomto prípade ho podporil. Priamo na rokovaní vyjadril nespokojnosť s takýmto hlasovaním.
„Nepovažujem to za najdemokratickejšie, ani za transparentné. Následné tajné hlasovanie považujem za čudné,“ vyhlásil poslanec mestského zastupiteľstva Sojka.