LUČENEC/BRATISLAVA. Pod názvom Poklady Novohradu je reprezentatívna výstava v bratislavskom Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku. Na jeho dvoch poschodiach sú exponáty zo zbierok Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci.
"Bol to veľmi ťažký výber, čo ukázať v hlavnom meste z množstva 30.000 kusov zbierkových predmetov nášho múzea, ktorého 60. výročie oslávime v budúcom roku. Medzi najcennejšie archeologické exponáty patrí bronzový poklad z obdobia okolo roku 1450 pred naším letopočtom nájdený v Hodejove, stredoveká keramika z Fiľakova a Slatinky či repliky zlatého pokladu šperkov zo 16. a 17. storočia objavené v lučeneckom kalvínskom kostole v roku 1851," na stredajšej (7.5.) vernisáži povedala riaditeľka NMG Iveta Kaczarová.
Novohradský región bol v minulosti dominantný počtom sklární. Z nich mnohé podniky zanikli, ale ich výrobky potvrdzujú majstrovstvo a umenie sklárov. Medzi ne patrí svetoznámy nápojový servis Zlatá Zuzana so zatavenou zlatou guľôčkou v stopke pohárov. Medzi najcennejšie predmety patria aj výrobky prvej smaltovne v Uhorsku Sternlicht Samuel a spol. a Rakottyayovej smaltovne v Lučenci. Históriu haličského zámku dokumentuje župné kreslo a dobová fotografia z jeho interiéru.
Etnológiu prezentujú textílie a ľudové odevy Palócov, kroje z Ábelovej a zaniknutej obce Turie Pole. Sú tam ukážky ľudového oblečenia mužov, žien, detí aj mladých neviest. Nechýbajú ani predmety používané v domácnosti. Samostatnú časť predstavuje výtvarné umenie autorov, ktorí sa tam narodili alebo pôsobili. Výber obrazov namaľovali Tivadar Kosztka Csontváry, Edmund Gwerk, Gyula Rudnay, František Gyurkovits, Julius Szabó, Béla Bacskai, Ľudovit Čech a Ladislav Gandl.
"Od roku 1983 organizujeme Trienále akvarelu a od roku 1989 najstaršie nepretržite fungujúce sympózium na Slovensku so zameraním na súčasnú keramickú tvorbu. Z týchto podujatí máme peknú kolekciu. Časť z nej je na prízemí tohto múzea," upozornila Kaczarová.
Výstava potrvá do konca júna.