MÁLINEC. Na tri kilometre dlhom úseku Ipľa od Málinca po Bystričku zaznamenali 4. mája úhyn rýb. Domáci si vo vode všimli mŕtve pstruhy a zavolali na Obvodnú organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu do Poltára.
„Telefonovali mi okolo obeda, tak som sa hneď vybral na miesto zhodnotiť situáciu a škody,“ hovorí Miroslav Žilák, tajomník a hospodár Obvodnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Poltári. Na mieste našiel stovky uhynutých kusov pstruha potočného, zavolal preto správcu vodného toku a inšpekciu životného prostredia. „Celkovo sme vytiahli 500-700 kusov tejto ryby, dokopy asi 80 kilogramov. Nevedeli sme, čo to mohlo spôsobiť, tak sme najskôr išli skontrolovať čističku do Málinca.“
Kontrola podľa jeho slov dopadla v poriadku, voda z čističky bola nezávadná. Od niektorých Málinčanov sa dopočuli, že v rieke deň predtým ktosi vyplachoval cisternu. Nikto však nevie kto. „Bez fotky či poznávacej značky je nemožné vypátrať vinníka. Kedysi takéto havárie spôsobovali dnes už nefungujúce sklárne. Veľké spoločnosti dnes majú opatrenia, aby k niečomu podobnému nedošlo.“ Škodu dokáže narobiť aj jeden človek. Chemikálie či splašky agresívne narušia vodný ekosystém. Kontaminovaná voda je dávno preč, zistiť viac by sa podarilo len pri dlhodobom úhyne.“
Pstruhy sú citlivé na kvalitu vody, rybárom ani inšpekcii sa nepodarilo zistiť, čo ich zabilo. V prípade, že niekto do vody vypustil chemikálie, v tečúcej rieke ich je ťažko zistiť. „Na tom úseku sme prezreli aj život pod kameňmi či koreňmi a bol tam. Voda možné látky zjavne odplavila. Možné je aj to, že došlo k náhlemu úbytku kyslíka,“ hovorí Žilák.
Posledná takáto havária sa podľa tajomníka stala pred približne ôsmimi rokmi. Rybári sú radi, keď sa takéto situácie nestávajú vôbec. V blízkej budúcnosti budú mať v za úlohu napraviť škody. Trojkilometrový úsek musia znova zarybniť. „Z fondu Slovenského rybárskeho zväzu dostaneme ryby, ktoré potom do toku vypustíme. Dúfam, že s týmto už nebudeme mať starosti. Ak ľudia uvidia niečo podozrivé, mali by si to odfotiť či odpísať ŠPZ a zavolať políciu či správcu toku alebo nás. Treba hneď konať,“ dodáva Žilák.