MURÁŇ. Poznatky získané počas dvojročného podrobnejšieho výskumu netopierov v Revúckej vrchovine ovplyvnia život obyvateľov celého regiónu. Prírodovedci totiž potvrdili početnejší výskyt kriticky ohrozeného druhu lietavca sťahovavého, čo môže pozitívne ovplyvniť turistický ruch. Na záverečnom seminári po ukončení výskumnej časti v Muráni však odborníci konštatovali, že počas realizácie projektu sa odhalilo aj viacero problémov, ktoré bude potrebné vyriešiť najmä v súvislosti s banským zákonom.
Výskumníci sa počas dvoch rokov zamerali predovšetkým na staré banské diela. Vplyvom prírodných procesov sa totiž otvárajú aj dávno uzatvorené bane, ktoré využívajú netopiere. Opustené podzemné priestory sú však pre ľudí často nebezpečné. "Doteraz sme mali len obmedzené informácie, ktoré sa, navyše, sústreďovali len v úzkom kruhu odborníkov. Teraz budeme môcť obohatiť medzinárodné databázy, pretože naše doterajšie odhady boli pre nedostatok informácií podhodnotené. Slovensko má podpísanú Dohodu o ochrane netopierov v Európe, čo je mechanizmus, ktorý nám môže pomôcť pri ochrane týchto živočíchov. Vyplývajú z nej ale aj naše záväzky, ktoré budeme musieť splniť. Navyše sa ukázalo, ako sú netopiere veľmi citlivé aj na najmenšie zmeny prostredia, ktoré budeme musieť ochrániť," povedal vedúci odboru medzinárodných dohovorov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Ján Kadlečík.
Využitie informácií potvrdil aj riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP Michal Adamec. "Určite to nebola zbytočná práca. Vďaka týmto informáciám budeme vedieť nastaviť ďalší manažment ochrany dotknutých území. Využijeme ich pre reporting medzinárodným organizáciám, ale aj pri komunikácii s ďalšími subjektmi," dodal.
Aktivity ochranárov finančne podporil Global Environment Facility (GEF Small Grants Programme) prostredníctvom United Nations Office for Project Services sumou 50.000 USD. Počas realizácie sa vyskytli viaceré problémy. Výskumníci sa mohli pohybovať len pri otvoroch do banských diel. Podľa súčasnej legislatívy je totiž vstup do takýchto baní zakázaný. "Myslím si, že tento projekt napriek tomu splnil svoj účel. Bola to príležitosť na vytvorenie medzisektorovej spolupráce medzi ministerstvom hospodárstva a ministerstvom životného prostredia. Verím, že to časom prinesie aj miestny rozvoj. Ukázalo sa, že región môže v rámci turizmu ponúkať unikátnu neporušenú prírodu, to ale ešte bude chvíľu trvať," doplnila Klára Tóthová z GEF.
Počas monitorovania starých banských diel ponúkli prírodovedci aj riešenia pre viaceré problémy. Banské otvory, ktoré využívajú netopiere, napríklad zabezpečili pred náhodným pádom lesnej zveri či turistov. "Určite tie informácie ovplyvnia aj ďalšie plánovanie rozvoja regiónu. Zistili sme nielen výskyt netopierov, ale aj ďalšie vzťahy k okoliu. Vieme napríklad, kadiaľ lietajú. Takto môžeme pozitívne usmerniť projektantov plánovanej rýchlostnej cesty alebo záujemcov o budovanie veterných elektrární. Vieme investorom povedať, kde sa majú v krajine pohybovať. Pokiaľ je človek nevedomý, nevie pozitívne riešiť veci," dodal koordinátor projektu Ervín Hapl.