FIĽAKOVO. Na situáciu na juhu Slovenska má značný vplyv ekonomický vývoj. Organizátori matičných okrúhlych stolov vo Fiľakove preto považujú za dôležité čo najskôr vybudovať rýchlostnú magistrálu v tomto regióne. Ako TASR informoval poradca predsedu Matice slovenskej Viliam Komora, rovnako je podľa nich potrebné podporovať malých a stredných farmárov formou investičných stimulov a tiež prehodnotiť odpredávanie pozemkov cudzincom.
Nedávne kolokvium vo Fiľakove bolo venované spoločenským, politickým, ekonomickým a historickým témam súvisiacim s kvalitou života Slovákov na juhu krajiny. Prítomní konštatovali, že pokojné spolunažívanie občanov Slovenska v súlade s medzinárodnými štandardmi pri rešpektovaní všetkých zákonných daností je prvoradým cieľom a predpokladom zdravého vlastenectva, o ktoré sa Matica slovenská v súlade so svojím zákonným postavením bude aj naďalej usilovať. "Na kvalitu života vplýva vzdelávanie, preto by malo byť v záujme všetkých podporiť návrat školstva do rúk štátu. Len tak sa zabezpečí jeho plošná kvalita i efektívnosť. Potrebné je pravdivé prezentovanie dejín, treba teda rozšíriť a skvalitniť vyučovanie dejepisu a nepripustiť skreslenú interpretáciu našich dejín vrátane obdobia legálnej a ilegálnej maďarizácie v Uhorsku do roku 1918," informoval Komora.
Účastníci kolokvia navrhli, aby sa 4. jún, deň podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá medzinárodne garantovala južnú hranicu Slovenska, stal pamätným dňom Slovenskej republiky. "Prítomní vyjadrili protest proti akémukoľvek obmedzovaniu používania oficiálnych štátnych symbolov na tomto území a naopak, poukázali na šírenie cudzích štátnych symbolov v rozpore s platnými zákonmi. Rovnako sa vyjadrili proti porušovaniu jazykového zákona na celom území Slovenska. Za vážny zásah do náboženských i občianskych práv považujú fakt, že slovenskí veriaci reformovanej cirkvi bez ich súhlasu sú od roku 2011 súčasťou maďarskej reformovanej cirkvi so sídlom na území Maďarska, kde nerešpektujú ich jazykové práva," doplnil poradca predsedu Matice slovenskej.