LUČENEC. Od začiatku tohto roku zahynulo na cestách Banskobystrického kraja už sedem osôb. Pod každú jednu tragédiu sa podpísala neopatrnosť či nezodpovednosť jej účastníkov.
"Najčastejšími príčinami vzniku dopravných nehôd je neprispôsobenie rýchlosti jazdy, nesprávny spôsob jazdy, jazda pod vplyvom alkoholu a iné ďalšie porušenia povinností účastníkov cestnej premávky, ktorých následok smeroval k zhoršeniu bezpečnostnej situácie na našich cestách," informovala Petra Vašková, krajská policajná hovorkyňa.
Banskobystrickí policajti preto prijali na základe podrobnej dopravno-bezpečnostnej analýzy opatrenia, ktorými chcú opäť zvýšiť bezpečnosť a zabraňovať tragédiám na cestách.
"Vzhľadom na nepriaznivý vývoj dopravno-bezpečnostnej situácie, bude polícia v Banskobystrickom kraji vykonávať vo výrazne zvýšenej miere špeciálne cestné kontroly so zvýšeným počtom hliadok, pri ktorých bude voči nedisciplinovanosti na cestách nekompromisná," povedala hovorkyňa.
Za posledné roky sa aj rýchlo zvýšil stupeň motorizácie a výrazne vzrástla aj intenzita cestnej premávky. "Na naše cesty pribudli nové, výkonnejšie motorové vozidlá, ktoré sú síce bezpečnejšie, no nepriniesli zvýšenú bezpečnosť na cesty. Napriek tomu, že prijaté opatrenia prinášajú svoje výsledky, akýkoľvek počet úmrtí na našich cestách je pre nás neprijateľný a našim cieľom je tragédie čo najviac eliminovať. Možno povedať, že v bezpečnosti na cestách zohráva úlohu každý jeden z nás, či už ako vodič motorového vozidla, cyklista, motocyklista, chodec alebo sa na cestu pozerá zo sedadla spolujazdca. Každý by mal svojim vlastným pričinením prispieť k zlepšeniu bilancie štatistík v dopravnej nehodovosti a nešťastí na cestách. Svojou vlastnou nezodpovednosťou na cestách ohrozujeme aj ostatných jej účastníkov," dodala Vašková.