RATKA. Malebná novohradská obec Ratka v sobotu 14. júna opäť ožila. Počasie prialo, slnko svietilo a vetrík príjemne pofukoval. Dedinka má síce len niečo vyše 300 obyvateľov, avšak v sobotu počet návštevníkov niekoľkonásobne prevýšil toto číslo. Na deviaty ročník Stretnutia Slovákov totiž prišli nielen rodáci, ale aj sympatizanti obce a návštevníci zo širokého okolia.
Podujatie zahájil srdečným príhovorom starosta obce Ratka Milan Spodniak. Poďakoval sa účastníkom, vystupujúcim, sponzorom a všetkým, ktorí sa pričinili o vydarený priebeh tejto kultúrno-spoločenskej akcie. Organizátormi stretnutia boli obec Ratka, Dom Matice slovenskej, mesto Fiľakovo a obce Lipovany, Šiatorská Bukovinka, Trebeľovce, Mučín a Buzitka.
„Som veľmi rád, že pozvanie prijal vojvodinský folklórny súbor Rosička z Kovačice s mojím dobrým priateľom, starostom Kysáča. Priniesli pozdrav od potomkov Slovákov, ktorí pred viac ako 250 rokmi odišli na Dolnú zem. Zachovali si však jazyk, kultúru a tradície. A nielen zachovali, ale ich aj ďalej odovzdávajú, čo dokázali svojím krásnym vystúpením,“ povedal starosta Ratky Milan Spodniak. Tradičné cifrovanie Podpoľania s neobyčajne precíznou hrou primáša Ondreja Molotu priniesla ĽH Ďatelinka spolu s FS Jánošík z Fiľakova a s FS Úvrať z Poltára.
K podujatiu neodmysliteľne patria kulinárske špeciality z rôznych obcí, ktoré si návštevníci veľmi pochvaľovali. Ratka pripravila bryndzové halušky, Buzitka guľáš, Lipovany kapustnicu, Šiatorská Bukovinka piekla klobásu a na ochutnanie ponúkali vynikajúce kapustníky a štrúdľu.
Svoje umelecké výrobky priniesli viacerí rezbári. Ľudový rezbár a výtvarník Milan Malček z Detvy priniesol krásne detvianske kríže. Tibor Kobliček z Cinobane sa spolu so synom Ladislavom venujú výrobe ľudových hudobných nástrojov. Ako jediní na Slovensku vyrábajú strunový hudobný nástroj nineru, ďalej korýtkové husle, gajdy, lutny, ozembuchy, ale aj klasické husle. Pán Tibor návštevníkom zanôtil na gajdách. Umelecký rezbár Martin Kalman z Pohorelej priniesol nádherné výrobky a novú obyvateľku Ratky, z dreva vyrezanú postavu pracujúcej roľníčky.
„Všetky vystúpenia účinkujúcich niesli v sebe hlboký kultúrny zážitok, čo je dušou každej akcie. Som veľmi rád, že prišlo toľko ľudí, pričom všetci, od najmenších po najstarších, sa veľmi dobre zabávali, zaspievali si, zatancovali, porozprávali sa, pospomínali a mali možnosť ochutnať rôznorodé kulinárske špeciality. Sme hrdí aj na novú obyvateľku Ratky, ktorou je pracujúca roľníčka, rezbárske dielo Martina Kalmana,“ tešil sa Milan Spodniak.
„V tejto chvíli si prajem, aby sme sa v dobrej kondícii, fyzickej, psychickej aj zdravotnej, dožili budúcoročného jubilejného 10. ročníka a pri takejto veselosti sa opäť stretli,“ dodal na záver starosta Ratky.
Nálada na námestí v Ratke bola od obeda do skorých ranných hodín tanečná. Večer vyvrcholil zapálením vatry, pri ktorej sa spievali rôzne slovenské ľudové piesne.
Umelecký rezbár Martin Kalman z Pohorelej priniesol nádherné výrobky a novú obyvateľku Ratky, z dreva vyrezanú postavu pracujúcej roľníčky.
Ruky návštevníkov roztlieskal detský folklórny súbor Jánošík a hudobný pozdrav od zahraničných Slovákov priniesol slovenský folklórny orchester Rosička z vojvodinskej Kovačice.
Svoje umelecké výrobky priniesli viacerí rezbári. Ľudový rezbár a výtvarník Milan Malček z Detvy priniesol krásne detvianske kríže.
Umelecký rezbár Milan Stieranka z Klenovca a jeho výrobky.
Tradičné cifrovanie Podpoľania s neobyčajne precíznou hrou primáša Ondreja Molotu priniesla ĽH Ďatelinka spolu s FS Úvrať z Poltára.
Na záver vystúpil detský folklórny a divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky.
Večer vyvrcholil zapálením vatry, pri ktorej sa spievali rôzne slovenské ľudové piesne.
Autor: Michaela Mackovová