Lučenčanka zachránila skupinu židovských detí, jej syn ich hľadá

Túžbou bývalého Slováka, ktorý sa presťahoval do Izraela, je doplniť v rodinnej kronike prázdne strany.

Ivan Hajoš pátra po osude svojich blízkych aj po osudoch detí, ktoré zachránila jeho mama.Ivan Hajoš pátra po osude svojich blízkych aj po osudoch detí, ktoré zachránila jeho mama. (Zdroj: IVAN HAJOŠ)

LUČENEC. V Lučenci žilo pred vojnou okolo tritisíc Židov. Vojnu prežila len hŕstka. Mnohí sa presťahovali do Izraela a Ameriky. V Izraeli žije aj Ivan Hajoš, ktorého rodičia žili vyše tridsať rokov v Lučenci. Pán Hajoš sa rozhodol pátrať po svojom rodokmeni. Pri práci na rodinnej kronike preštudoval mnohé staré písomnosti a fotografie. Medzi inými našiel niekoľko fotografií zo súkromnej židovskej škôlky, ktorú zriadila jeho mama Terézia Hajošová v Lučenci počas vojny. „Mama mala v roku 1941 dvadsaťdeväť rokov. Škôlka fungovala tri roky až do chvíle, keď Židov začiatkom mája v roku 1944 odsunuli do geta,“ hovorí pán Ivan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

teriand14children2_res.jpg

Na starých záberoch vidieť štrnásť detí, jeho mamu a ďalšiu mladú ženu, ktorá zrejme v škôlke vypomáhala. Pán Hajoš by rád zistil, či ešte niektoré dieťa žije. „Zatiaľ sa mi podarilo vypátrať mená štyroch zachránených detí. Jedna pani už zomrela a čo sa stalo s tými ostatnými, neviem. No pevne verím, že niektoré z nich ešte žijú, alebo si na ich príbeh pamätajú príbuzní,“ hovorí pán Ivan.

teri_ovoda_purim1_res.jpg

Zo Slovenska emigroval do Izraela
Hoci býva v Izraeli, Slovensko stále považuje za svoj domov. „Tu som sa narodil, vyrástol a prežil som šťastné detstvo. Spomínam si na január 1969, keď som bol v Prahe a videl som, ako sa na protest proti okupácii upálil Ján Palach. Tie pocity, ktoré som vtedy cítil, sa nedajú opísať. Všetci, ktorí sme tam boli, sme milovali svoju vlasť a snažili sa niečo zmeniť,“ hovorí pán Ivan. Ešte v tom istom roku odišiel do Izraela. Ako prvá tam v marci emigrovala jeho mama a v júli odišiel za ňou aj on. Na Slovensko sa opäť vrátil po roku 1989. „Slovensko bude navždy moja vlasť. V Košiciach, kde som študoval, máme maturitné stretnutie po 50-tich rokoch. Veľmi sa naň teším. V Lučenci som sa zastavil preto, aby som pátral po histórii mojej rodiny.“

SkryťVypnúť reklamu

teri_ovoda_purim2_res.jpg

V koncentračnom tábore boli ľudia len čísla
V škôlke, ktorú zriadila jeho mama, boli tri skupiny detí. Miestne židovské i kresťanské a početná skupina detí z okolia Banskej Bystrice a Brezna. „Mama mi zvykla spomínať, že tam bolo sedem či osem slovenských detí. Mnohí slovenskí Židia utiekli pred deportáciami na jar 1942 ilegálne do Maďarska. Tam sa im buď podarilo ukryť v Budapešti, alebo ak nemali šťastie, boli umiestnení v zberných táboroch. Avšak za Horthyho vyšiel zákon, podľa ktorého si maďarskí Židia mohli legalizovať maloletých príbuzných,“ spomína pán Ivan. Keďže v tom čase Lučenec patril pod Horthyovské Maďarsko, mnohé tieto deti skončili práve tu. „Od mamy som sa tiež dozvedel, že tieto deti boli z celej situácie traumatizované. Niektoré z nich dokonca prestali rozprávať. Náhle ich odtrhli od rodičov a oni sa ocitli v cudzom svete. Mama to nemala ľahké, ale snažila sa im pomôcť.“

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské židovské deti zo škôlky Terézie Hajošovej mali šťastie. Unikli plynu v Osvienčime. Ako cudzích štátnych príslušníkov ich odtransportovali do zberného tábora Kistarcsi. Odtiaľ sa dostali do presláveného Kastnerovho vlaku, ktorý počas vojny zachránil stovky židovských detí. „Deti z Lučenca skončili vo Švajčiarsku, kde prežili vojnu,“ hovorí dnes už Izraelčan. Aj jeho mama sa dostala do koncentračného tábora. Podarilo sa jej prežiť zverské pokusy doktora Mengeleho. „V táboroch ľudia prestali byť ľuďmi, boli len číslami. Doktor Mengele bol známy tým, že už pri zistení najmenšej vyrážky posielal ľudí do plynu. Je vôbec zázrak, že som sa narodil. Mame po celý život ostali bolestivé spomienky na to, ako strašne trpela,“ spomína pán Ivan.

teri_ovoda_purim3_res.jpg

Vojna priniesla nedopovedané príbehy
Vojna priniesla so sebou tisícky ľudských príbehov so smutným i šťastným koncom. Mnohé z nich ostali nedopovedané. Tisícky hrobov bez mena hovorí za všetko. Kronika rodiny Hajošovej má viacero bielych miest. „Nepodarilo sa nám napríklad zistiť, ako skončil starší brat môjho otca. Pred Nemcami ušiel do Budapešti. Neskôr sa vrátil na Slovensko, pretože mal cukrovku a chcel sa liečiť v nemocnici vo Zvolene. Skončil v pracovnom tábore v Krupine a neskoršie vo Vyhniach. Po vypuknutí povstania sa tábory rozpadli. Nevieme, čo sa stalo s otcovým bratom,“ hovorí Ivan. Vďaka pracovníkom Slovenského národného archívu a archívu v Lučenci sa mu podarilo získať dokumenty, ktoré sú dôkazom toho, že v pracovných táboroch bol. „Možno sa ho ujali dobrí ľudia, ktorí ho niekde aj pochovali. Bol veľmi chorý, bez inzulínu nemal šancu prežiť,“ hovorí pán Ivan.

Spomína si aj na rodinu známeho lučenského gynekológa Mikuláša Rosenberga. Býval na Železničnej ulici v Lučenci. Jeho dom stojí dodnes. „Vždy, keď tadiaľ okolo prechádzam, zamrazí ma. Lekár, jeho manželka i dve deti skončili v koncentračných táboroch. Domov sa však vrátili len rodičia. Vojna ich obrala o to najcennejšie. Už nikdy neboli šťastní.“

teri_ovoda_purim4_res.jpg

Tí, čo sa vrátili, začínali od nuly
Židia v Lučenci vlastnili pred vojnou obchody, továrne, zastávali mnohé významné funkcie. Väčšina z nich hovorila tromi aj viacerými jazykmi. Pán Ivan pochádza z advokátskej rodiny. Jeho príbuzní Hammermuellerovci vlastnili i obchod blízko kalvínskeho kostola. V budove, ktorá im patrila, dnes sídli novohradská knižnica. Jeho teta Magda Hajóšová, ktorá bola učiteľkou v židovskej škole, zahynula tiež v Osvienčime. „Z otcovej strany sa vrátil iba otec. Tí, čo sa vrátili domov, začínali od nuly. Bolo to pre nás, Židov, ťažké obdobie. Ja som sa narodil už po vojne. V Lučenci som žil necelé tri roky. Aj keď som od svojich rodičov často počúval vojnové príbehy, myslím si, že ľudská predstavivosť nestačí vnímať hrôzu toho, čo Židia prežili,“ dodá Ivan.

Jeho túžbou je doplniť do rodinnej kroniky prázdne listy. Verí, že nájde deti zo zažltnutej fotografie, alebo aspoň ich príbuzných či známych, ktorí si spomenú na škôlku Terézie Hajošovej. Pravdepodobne ide o ročníky 1937, 1938 alebo 1939. Hľadá i jedinú kamarátku z detstva v Lučenci, Vieru Himlerovú, ktorej otec bol známy lučenecký lekár MUDr. Pavel Himler. Akékoľvek informácie môžete poslať na mail: joelhajos@gmail.com.

teriand14children1_res.jpg

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 029
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 000
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 443
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 235
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu