ŠIRKOVCE. Ak pôjdete cez Širkovce, malú obec v okrese Rimavská Sobota, nenechajte si ujsť múzeum na jednom z tunajších dvorov. Hoci je oficiálne otvorené len raz do roka, jeho majitelia vám expozície ukážu kedykoľvek. Starú poľnohospodársku techniku vlastnia farár reformovanej cirkvi na dôchodku Vojtech Pohóczky a jeho syn, ktorý je pastor. Nezvyčajnému koníčku sa venujú už viac ako dvadsať rokov. Ich zbierka váži desiatky ton. Mnohé kúsky priam vstali z popola či lepšie povedané zo starých stodôl a v niektorých prípadoch aj zo šrotoviska. Zberatelia ich rozobrali, opravili a nanovo postavili. Všetky stroje sú funkčné.
Ručná vŕtačka má viac ako sto rokov
Na dvore nájdete staré zvonce, makety hradov, rôzne stabilátory, mláťačky, traktory, výbavu do kováčskej dielne, šrotovníky, vŕtačky, vozy či rebriňáky. Bývalý farár so svojím synom všetko zreparovali a na jednotlivých kúskoch sa snažili nič nemeniť. Niektoré stroje majú viac ako sto rokov. Zaujímavý je aj spôsob, ako sa k nim Pohóczkí dostali. „So synom som si bol pozrieť poľnohospodárske múzeum v Nitre. Veľmi sa nám tam páčilo. Obidvaja sme sa zhodli v tom, že také čosi by sme chceli mať aj doma,“ informoval nás pán Vojtech starší.
Po starých strojoch začali pátrať. Bývalý farár si spomenul, že u jedného známeho videl starý stabilátor, ktorý sa chystal dať do šrotu. Odkúpili ho a spojazdnili. To ich naštartovalo zadovážiť si aj iné kúsky poľnohospodárskej techniky. A nielen tej, nájdete tu aj ručnú vŕtačku, ktorá pochádza z roku 1850. „Máme ju od jedného známeho z Maďarska,“ povedal Vojtech mladší.
Z Ameriky do Maďarska a odtiaľ na Slovensko
K najvzácnejším kúskom patrí traktor McCormick vyrobený v roku 1922 v Amerike. „Napísal som vyše štyridsať listov do Anglicka, Nemecka, Belgicka aj Francúzka. Prosil som ľudí, ktorí sa zaoberajú zbieraním veteránov, aby nám darovali historické traktory. Nakoniec sa nám ozval jeden pán z Anglicka. Veľmi túžil po traktore Škoda 30. Zaopatrili sme mu ho a on nám na oplátku poslal tento skvost,“ ukázal na traktor McCormick Vojtech mladší.
Pri písaní listov v angličtine nemal problém. Pán Vojtech mladší sa narodil v Amerike. Jeho otec do Spojených štátov emigroval v roku 1968. Žil tam 16 rokov, potom desať rokov pôsobil na farnosti v Maďarsku a v roku 1994 sa vrátil do rodného kraja. Rodák z Chrámca sa usadil v Širkovciach. Pred časom faru vymenili za starší rodinný domček. Do nového bydliska presťahovali aj múzeum.
K poľnohospodárstvu mal vždy blízko
Sami o sebe tvrdia, že nie sú zberatelia. „Sme len ľudia, ktorí milujú históriu. Naša záľuba nám zaberie veľa času. Svoje stroje a zariadenia prezentujeme aj na rôznych výstavách, väčšinou v Maďarsku,“ skonštatoval bývalý farár. K poľnohospodárstvu vraj mal vždy blízko. Vyrastal pri práci na poli. „Niekedy žili ľudia skromnejšie. Potraviny si vedeli dopestovať, boli sebestační. Pozrite si napríklad túto čistiareň obydlia. Takéto stroje sa využívali niekedy po roku 920. Motor Slávia šiel bezchybne, hladučko,“ dodal Vojtech mladší. V ich zbierke azda najviac váži okrem starých traktorov motor, ktorý kedysi poháňal mlyn. „Veru, je to poriadny kolos,“ zasmial sa bývalý farár.
Majú aj vyše sto kravských i ovčích zvoncov
Ich dvor doslova pripomína múzeum všestranného typu. Pod pôjdom visia zvonce, kravské i ovčie. Je ich tu vyše sto. Plot zdobí tabuľa, ktorá upozorňuje na štátnu hranicu. Tá je tu z recesie, podobne ako názvy ulíc so socialistickým podtónom. Raritou sú aj hodiny, ktorých majú tiež vyše sto. Každé idú a ukazujú presný čas. „Budúci rok by sme mali do nášho múzea získať parnú lokomotívu. Privezú nám ju z Maďarska,“ skonštatoval 74-ročný dôchodca.Prizná sa, že najviac pokladov do svojho múzea našli v stodolách a na pôjdoch usadlostí na hriňovských lazoch.
„Odtiaľ máme aj najväčšiu mláťačku s triedičkou,“ upresnil 41-ročný pastor. Strojné múzeum navštívili stovky Slovákov i cudzincov. Starosta Širkoviec Nándor Kisfaludi je rád, že farári svojím koníčkom zviditeľňujú nielen seba, ale aj obec. „Snažíme sa ich podporovať a som na nich pyšný,“ poznamenal starosta. Svojho koníčka sa otec so synom nemieni vzdať. „Dúfame, že najvzácnejšie kúsky na nás ešte len čakajú,“ dodali na záver svorne.