RUŽINÁ. Meno malej novohradskej obce sa vždy spájalo s dobrým futbalom. TJ Baník prešiel nižšími súťažami až do II. ligy ako nôž maslom. Po súťažnom ročníku 2011/2012 sa médiá o Ružinej zmieňovali ako o najmenšej dedine na svete, ktorá účinkuje v druhej najvyššej republikovej súťaži. Po vlaňajšom staronovom účinkovaní v III. lige Východ, počas ktorého baníci dosiahli celkové prvenstvo, široká futbalová verejnosť očakávala opätovný návrat II. ligy do obce so sotva deväťsto obyvateľmi. Ani v nastávajúcej sezóne útulný futbalový stánok v Ružinej neosirie. Druhá liga sa tu bude hrať, no o cenné body budú na trávniku bojovať futbalisti v dresoch akciovej spoločnosti MFK Zvolen.
„V tejto spoločnosti má svoj podiel aj Ružiná. Práve fakt, že súťažný ročník 2014/2015 sa odohrá v našej obci, výrazne zavážil pri dohode o fúzii,“ informoval Jozef Líška ml, ktorý roky šéfoval a sponzoroval TJ Baník Ružiná. Už pred koncom uplynulej sezóny sa pre médiá zmienil, že utiahnuť II. ligu je náročné aj pre mestské kluby, nieto pre malú dedinu, akou je Ružiná.
„Futbalu sa človek môže naplno a zodpovedne venovať len vtedy, keď ho táto práca napĺňa a baví. Ja som dospel do bodu, keď tomu už tak nie je. Zvádzal som nekonečný boj s neprajníkmi a zistil som, že človek sa vďaky ani rešpektu nedočká. Cítim futbalovú krivdu, preto som sa rozhodol, že už do tohto športu nebudem investovať vlastné peniaze,“ povedal J. Líška ml. a podotkol, že futbal sa stal pre neho nočnou morou. Označil ho za závislosť, ktorú možno prirovnať ku gemblerstvu. „Futbal ma doslova ožobračoval. Namiesto pohodlia som si robil zo života peklo. Už mám dosť počúvania pochybovačných rečí, osočovania a kuvičích hlasov neprajníkov.“
Vzniká FK Ružiná
J. Líška ml. sa nikdy netajil tým, že futbalu sa začal venovať najmä kvôli svojmu synovi Matejovi, ktorý bol vždy platným hráčom TJ Baník. „Maťo je aktuálne manažérom MFK Zvolen, a. s. Keďže zo zdravotných dôvodov futbal už hrať nemôže, tak pri ňom zostane takýmto spôsobom. Manažérska práca ho baví a napĺňa a ja sa mu v rámci svojich možností a kontaktov vždy budem snažiť pomôcť. Určite však do futbalu nebude vkladať vlastné peniaze, ako som to robil ja,“ ozrejmil J. Líška ml. Tiež pripomenul, že v akciovej spoločnosti MFK Zvolen je vytvorený desaťpercentný balík akcií. Hociktorý fanúšik ružinského futbalu si akciu môže kúpiť za symbolické euro. Zmienil sa aj o novovznikajúcom FK Ružiná, ktorý už čaká len na ukončenie legislatívneho procesu a zaregistrovanie.
„V novovzniknutom klube bude hrať mládež, ktorá doposiaľ v Ružinej fungovala. Naša dohoda so Zvolenom je taká, že na budúci rok, pokiaľ sa v Ružinej nájdu ľudia schopní a ochotní robiť futbal, tak sa môžu od akciovej spoločnosti odčleniť a hrať súťaž, v ktorej aktuálne účinkuje zvolenská juniorka, teda IV. ligu. Podotýkam, že aj tu sú ambície postúpiť do III. ligy. V Ružinej aktuálne chýba ochota a ekonomické zázemie k tomu, aby sa tu vôbec nejaký futbal robil. Je tu len hŕstka zanietencov, ktorých si naozaj vážim. Viem, že keby mali možnosti, tak futbal robia. No dnes je to najmä o tých možnostiach a tie im chýbajú. Futbal so srdcom už na Slovensku vykapal. Je len o peniazoch a o tom, či ich chce niekto do futbalu nezištne vložiť alebo nie,“ hovorí J. Líška ml.
Bývalý šéf TJ Baník Ružiná má svoje futbalové plány, no tie chce nateraz viesť iným smerom, ako je vedenie a dotovanie klubu. „Budem sa venovať určitým hráčom. Je to činnosť, ktorá ma napĺňa a v ktorej sa mi môžu peniaze zúročiť. Od nového roku už nebudú potrebné licenčné skúšky na výkon funkcie licenčného manažéra, čo je pre mňa výzva. Myslím si, že prehľad o futbale mám, nechýbajú mi ani kontakty. No a to by som chcel využiť v športovom biznise, aby sa mi aspoň časť z toho obrovského množstva financií, ktoré som do futbalu vložil, vrátila. Doba je krutá a ja už do nevýrobnej sféry nevložím ani euro.“
Mládež bude mať zelenú
MFK Zvolen v II. lige nechce byť len do počtu. Jeho cieľom je po jeseni skončiť do šiesteho miesta. „Dal som slovo, že pomôžem pri zostavení kádra pre novú sezónu. Aj ja sa chcem v Ružinej pozerať na dobrý futbal a som presvedčený o tom, že MFK Zvolen bude mať kvalitné mužstvo. Mojou víziou bolo odštartovať II. ligu s kádrom, ktorý v Ružinej pôsobil na jar. Doplnili by sme ho o troch-štyroch kvalitných hráčov. Letná príprava je krátka a mužstvo môže doplatiť na nezohratosť,“ nechal sa počuť Líška a dodal, že vznikom akciovej spoločnosti sa vytvoril aj priestor pre napredovanie futbalovej mládeže.
„Vo Zvolene chcú mať silnú mládež a postúpiť s ňou do I. ligy. Plánujú vytvoriť útvar talentovanej mládeže. Ak by sa to podarilo zrealizovať, tak rodičia, ktorí majú futbalovo nadané deti, to určite uvítajú. Napokon, budú mať o starosť menej. Budú odbremenení od hradenia nákladov na štúdium, ich dieťa bude futbalovo rásť, dostane určité kalorické a tí, ktorí sa presadia, aj plat.“
Futbal je plný emócií
Tak ako každý klub aj Ružiná mala svojich fanúšikov i neprajníkov. Už počas premiéry v II. lige sa jej v rôznych internetových diskusiách pripisoval osud Močenka alebo Báča. Baníci však svoj debut v druhej najvyššej súťaži ukončili so cťou.
„Ružiná neumrela. Ružinský futbal bude žiť, i keď je momentálne v suteréne. Ružiná je však akcionárom druholigového mužstva, ktoré bude hrať v našej obci. No a ak sa ľudia naučia spoločne žiť pre úspech, tak dávam svoje slovo, že Ružiná opäť futbalovo vyskočí. Samozrejme, ak mi to zdravie dovolí. Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým fanúšikom TJ Baník za ich priazeň, podporu, tiež všetkým, ktorí mi nezištne pomáhali. Mrzí ma, že niektorí ľudia sa v civilnom živote nedokázali odosobniť od futbalových emócií, ktoré sú neraz veľmi silné. Ak som niekomu ublížil, tak sa mu ospravedlňujem. Určite to nebolo úmyselne, vždy som konal v prospech ružinského futbalu. Veľmi ma potešili slová starostu Kalinova Jána Šárkana: „Vieš, keď ty s futbalom v Ružinej skončíš, tak my stratíme motiváciu. To, čo si ty dokázal v malej dedine, nás hnalo vpred a chceli sme to dokázať aj v Kalinove.“ Dnes som však presvedčený o tom, že futbal je jedna obrovská natrčená dlaň, ktorá sa nedá naplniť,“ zakončil J. Líška ml., ktorý bude naďalej udržiavať a starať sa o ružinský futbalový stánok.