Areál pri šťavici opravia, mesto rešpektuje vôľu ľudí

V Tisovci sa pustili do záchrany areálu pri obľúbenom prameni šťavice. V rámci projektov je plánovaných päť brigád. Samospráva vyzýva dobrovoľníkov, aby prišli pomôcť.

Areál v okolí šťavice má byť funkčným miestom pre športové a kultúrne využitie.Areál v okolí šťavice má byť funkčným miestom pre športové a kultúrne využitie. (Zdroj: MILAN SLABEJ)

TISOVEC. Od 3. marca do 14. apríla mali Tisovčania možnosť v ankete vyhlásenej mestom vyjadriť svoj názor, čo ďalej s areálom pri šťavici. Miesto, ktoré bolo kedysi vyhľadávané pre rodinné výlety, už roky chátra. Po bývalom amfiteátri nezostalo takmer nič. Samospráva areál prenajala firme, ktorá vyhrala súťaž. Z prísľubu, že ho dá do poriadku a vybuduje tu oddychový zónu, ostali len prázdne slová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Spoločnosť neplnila zmluvné podmienky a preto sme s ňou museli zmluvu zrušiť. Vypísali sme nové výberové konanie, no o areál nikto neprejavil záujem,“ povedal Peter Mináč, primátor mesta. Samospráva vyhlásila anketu, aby zistila, ako by chceli ľudia miesto využiť.

SkryťVypnúť reklamu

Do areálu by chceli vrátiť život
Z vyše 260 respondentov sa za amfiteáter na kultúrne a športové využitie vyjadrila takmer polovica. Ľudia hlasovali aj za oddychový park, botanickú záhradu, miesto na rodinné grilovanie, lezeckú stenu, reštauráciu či multifunkčnú budovu na organizovanie škôl v prírode.

„Chceli by sme do areálu vrátiť život. Okrem vlastných finančných zdrojov chceme využiť rôzne grantové programy a nadácie,“ skonštatoval Mináč. Firma Univod, ktorá mala amfiteáter prenajatý, tu dala navŕtať aj vrty potrebné na stáčanie minerálnej vody. Tie sú momentálne zapečatené a nikto ich nevyužíva.

„Je tu aj možnosť, aby sme v areáli vybudovali priemyselnú zónu s plničkou, no keďže štát nie je naklonený podpore plničiek minerálnych vôd, je tento variant menej pravdepodobný, pretože vo vlastnej réžii by sme náklady na jej vybudovanie nezvládli,“ povedal primátor a dodal, že samospráve ide predovšetkým o zachovanie bezplatného prístupu k obľúbenému prameňu. Náklady na plničku odhaduje v miliónoch eur.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen miestni si šťavicu obľúbili
Výdatný minerálny prameň si obľúbili nielen Tisovčania, ale aj ľudia zo širokého okolia. „Je to dobrá voda, pijeme ju roky,“ povedala Eva Dolinajová. Rada spomína na časy, kedy v amfiteátri vyhrávala hudba a ľudia sa sem chodili zabávať na rôzne majálesy. „Bolo by super, keby sa mestu podarilo opäť vybudovať podobnú oddychovú zónu,“ myslí si pani Eva.

Areál v okolí šťavice má byť funkčným miestom pre športové a kultúrne využitie. Samospráva by miesto chcela postupne opraviť tak, aby pripomínalo pôvodný stav. Všetko však závisí od financií. „Tisovec má predpoklady, aby do mesta pritiahol turistov. Podarilo sa nám sprístupniť historickú parnú zubačku a lákadlom je aj železničné múzeum. Obidve tieto atrakcie pomôžu v rozvoji turizmu, ktorý môže byť výraznou vzpruhou pre tunajších ľudí,“ dodal Mináč.

SkryťVypnúť reklamu

Občianske združenie získalo financie
Prvé kroky na záchranu areálu už v Tisovci spravili. Občianske združeniu T4, ktoré vzniklo pred dvoma rokmi vypracovalo dva projekty. Prvý, Darujme život prameňu dobrá voda a minerálnemu prameňu Šťavica, Nadácia Orange podporila sumou 2500 eur.

„Druhý projekt vo výške 1 200 eur bol vypracovaný na „Rekonštrukciu prírodného amfiteátra Šťavica“. Bol podaný na grantový program Baumit pre aktívnych ľudí. Jeho zámerom je vyčistiť a opraviť prírodný amfiteáter. Zostáva nám veriť, že bude tiež úspešný a spojenie finančných prostriedkov z oboch projektov pomôže skultúrniť našu tisovskú šťavicu,“ objasňuje Katarína Mešková, členka spomínaného združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu