Nožiar z Fiľakova vyrába pre zberateľov i politikov

Svojich zákazníkov má po celom svete. Nože od zručného Fiľakovčana nájdete aj v Dánsku či dokonca v Číne. Niektoré stoja aj tisícky eur.

Štefan pracuje na jednom noži niekoľko mesiacov.Štefan pracuje na jednom noži niekoľko mesiacov. (Zdroj: JOZEF MIKUŠ)

FIĽAKOVO. Niekoľkomesačné sedenie za stolom pri náročnej práci, málo času na rodinu, bolesti hlavy. Napriek tomu Štefan Albert z Fiľakova miluje to, čo robí. Už niekoľko rokov je z neho umelecký nožiar, ktorého výrobky si našli miesto v mnohých kútoch sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


V dielni trávi až šestnásť hodín denne
„Už odmalička som vedel, čomu sa chcem venovať, ale neboli na to peniaze. Po škole som si musel zarobiť na dielňu a nákup materiálov. Popritom som doma majstroval do rôznych materiálov, nože prišli až neskôr,“ povedal Štefan. Doteraz ich predal desiatky. Objednali si ich až z Číny, Spojených štátov amerických, Švédska či Dánska. Ročne vyrobí len tri až päť kusov. Ako sám hovorí, každý jeden potrebuje stovky hodín detailnej práce. „Jeden nôž je robota na niekoľko mesiacov. Len samotné dohadovanie s klientom o konečnom vzhľade trvá pár týždňov. Zákazník si musí vybrať materiál či podobizeň, ktorú chce mať na rúčke noža. Potom nasleduje náročná práca. Neexistuje víkend ani sviatok. Fajront príde, až keď je výrobok hotový. V dielni trávim aj šestnásť hodín denne a často robím aj na dovolenke.“

SkryťVypnúť reklamu

dsc_2113_r7693_res.jpg


Zákazníci majú rôzne požiadavky
Šikovný nožiar pracuje s akýmkoľvek dostupným materiálom. Medzi najobľúbenejšie patrí slonovina, drevo či kovy. Po vypracovaní návrhu začínajú hodiny náročnej práce. Štefan pri vyrývaní motívov používa špeciálne náradie, ktoré mu umožňuje vytvoriť obraz do najmenšieho detailu.

„Motívy sú rôzne. Niekto chce na noži rodinnú fotografiu či obrázok zvieraťa. Každý má iné požiadavky. V začiatkoch ma niektoré vedeli poriadne zaskočiť. Mal som napríklad zákazníka z Čiech, ktorý chcel nôž s podobizňou svojej nahej manželky, tak mi poslal jej nahú fotku. Dnes ma už len tak niečo neprekvapí,“ povedal Štefan. Za pätnásť rokov práce si medzi nožiarmi spravil meno. Ako povedal, majstri tohto remesla si navzájom radi pomáhajú. Spolu s ďalšími chodí na výstavy, kde prezentuje svoje práce, klienti si ho nájdu aj cez internet. Najviac záujemcov je zo zahraničia, ich totožnosť však Štefan neprezradí.

SkryťVypnúť reklamu


„Sú to najmä zberatelia, ktorí majú doma stovky vzácnych nožov. V poslednej dobe sa ozývajú aj Slováci. Záujem majú predovšetkým politici či mediálne známe osobnosti. Jeden nôž vlastní aj bývalý český prezident Václav Klaus.“

dsc_2096_r643_res.jpg

Cena je rôzna, závisí od materiálu
Cena takéhoto výrobku závisí od použitého materiálu. Niektoré stoja pár stoviek eur, iné až niekoľko tisíc. Štefan svoje výrobky doma neskladuje. Vyrába len na objednávku, tie výstavné má bezpečne uložené v kamarátovom trezore. Aj veľkosť nožov sa odlišuje. „Najmenší mal deväť milimetrov, bol to taký náš nožiarsky úlet. Ten najväčší mal okolo päťdesiat centimetrov. Dlhé si objednávajú najmä Rusi. Pre nich je aj tridsaťcentimetrový nôž len taký trpaslík,“ skonštatoval Štefan.


Zmysel pre detail a precízne kresby sú na prvý pohľad výsledkom dlhoročných štúdií, no nie je tomu tak. „Ľudovo povedané, vyučil som sa za traktoristu. Talent na kreslenie som zdedil po starom otcovi.“

SkryťVypnúť reklamu

dsc_2109_r7310_res.jpg

Fiľakovčan tvrdí, že jeho remeslo až tak nevynáša
Aj keď sa zdá, že ide o výnosné remeslo, Štefan tvrdí opak. „Predstavte si, že musíte nakúpiť slonovinu, ktorá je neskutočne drahá. Potom niekoľko mesiacov pracujete. Počas tejto doby treba živiť rodinu, platiť účty a odvody. Mne nepríde výplata každý mesiac. Peniaze dostanem, až keď je všetko hotové.“ Okrem finančných záležitostí sú tu aj zákony, ktoré musí Štefan dôkladne poznať. Nôž, ktorý má rúčku zo slonoviny, napríklad nemôže poslať do Spojených štátov amerických, inak hrozí trest objednávateľovi aj jemu.


Za dlhé roky si Fiľakovčan nespomína na nespokojného zákazníka. Jeho šikovnosť potvrdzujú aj mnohé diplomy a ocenenia, ktoré má vyvesené v obývačke. „Človek musí túto prácu milovať. Často kvôli nej zanedbávam rodinu a trpím bolesťami očí i hlavy. Napriek tomu si bez nej už neviem predstaviť život,“ dodal Štefan.

dsc_2126_r4528_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu