TUHÁR. V dedinke v Lučeneckom okrese vysychajú najmä v letných mesiacoch studne a niektorí ľudia tak nemajú pitnú ani úžitkovú vodu. Tú si musia dovážať z obecnej studne.
„Tento problém je už dlhoročnou záležitosťou. Trvá to viac ako 40 či 50 rokov. Cez rok býva voda závadná a najmä v letných mesiacoch jej niet vôbec. Nemáme tu ani požiarnu vodu a teda v prípade požiaru nemáme ako hasiť,“ povedal Peter Čeman, starosta. Problémový je podľa starostu najmä horný koniec dediny, ale problémy sú v celej obci s nevyhovujúcou kvalitou vody. Tí, ktorí vodu majú, sú vďační za každú kvapku, ostatní si musia vodu nosiť vo vedrách zo stredu obce, kde je studňa.
„S ňou si splachujú záchody, umývajú sa, zavlažujú, varia, používajú ju aj na pranie. V obecnej studni zatiaľ voda je, ale ktovie dokedy, keď sú takéto výrazné klimatické zmeny.“ Starosta dal v roku 2007 vypracovať projekt na zavedenie vodovodu a žiadal o financie z envirofondu. Žiadosť im schválili. Obec dostala v roku 2007 približne 186-tisíc eur a v roku 2009 necelých 90-tisíc eur, za ktoré v roku 2007 a 2009 spravili úsek z Divína do Tuhára. „Žiadali sme aj ďalšie finančné prostriedky, ale už sa to nepodarilo. Teraz sme na tom tak, že máme niečo rozostavané a nevieme sa pohnúť ďalej.“
Čeman oslovil Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť ako možného budúceho prevádzkovateľa vodovodu s tým, či by zvyšok nemohli doinvestovať. Okolo 90 percent Tuhárčanov podpísalo zmluvy o budúcej zmluve, že v budúcnosti majú záujem pripojiť sa na verejný vodovod. „Nepodarilo sa nám to ani z tejto strany z dôvodu, že nebola výzva na dobudovanie vodovodu. Potom prišla možnosť vziať si úver, ale na kompletné dobudovanie vodovodu treba veľkú sumu a taký úver by sme si nemohli vziať,“ povedal starosta. Nakoniec sa rozhodli, že časť vodovodu postaví obec z vlastných zdrojov. Minulý mesiac tak spravili zásobné potrubie v dĺžke okolo 210 metrov. Z rozpočtu na to vyčlenili okolo päťtisíc eur. Na dokončenie výtlačného potrubia potrebujú ďalších šesťtisíc eur. Na kopacie práce spravili súťaž, ktorú s najlepšou ponukou vyhrala súkromná firma. Ďalšie ponuky žiadali na osadenie rúr do zeme, na zváranie a tlakové skúšky.
Ďalšie výberové kolo pripravili na tlakové skúšky. „Nedali sme zákazku len jednej firme. Chceli sme si odkontrolovať, kto to bude robiť a za aké peniaze,“ skonštatoval starosta. Na dokončenie vodovodu v najkritickejšej oblasti treba vyše 600-tisíc eur, čo si obec z vlastného rozpočtu nemôže dovoliť. „Treba spraviť rozvody po obci, vodojem či čerpaciu stanicu. Budeme musieť aj naďalej skúšať šťastie a žiadať financie. Na celkové dokončenie, by sme podľa projektovej dokumentácie potrebovali okolo 1,52 milióna eur.“ Tuhárčania sú podľa starostu skeptickí a nedúfajú, že sa im v blízkej budúcnosti podarí získať potrebné peniaze. „Robím všetko pre to, aby som tento dlhoročný problém vyriešil," dodal.