LUČENEC. Širokej športovej verejnosti jej meno nie je neznáme. Napokon, už dlhší čas úspešne reprezentuje centrum Novohradu, klub, región i Slovensko na domácej i medzinárodnej pôde. Vlani sa v sedle Doráda, ako jazdkyňa Zairinho dvora v Boľkovciach, blysla na slovenskom šampionáte mladých jazdcov (19-21 rokov) bronzom. Jej športovú kariéru poznačilo aj nepríjemné zranenie, po ktorom musela nútene pauzovať. O tom, že Radka Ivanová je ambiciózna športovkyňa, niet pochýb. Svoje jazdecké kvality potvrdila aj pred pár dňami v Šamoríne. Čaká ju predstavenie na majstrovstvách Slovenska. Jej zbierka cenných trofejí sa utešene rozrastá.
Začiatok prípravy posunulo zranenie Doráda
Vlani v septembri sa Radkin Dorádo zranil. Mladá jazdkyňa preto svoju pozornosť viac zamerala na mladé kone, s ktorými absolvovala aj pár pretekov. Po štartoch vo farbách Zairinho dvora v Boľkovciach opäť zakotvila v Horseteame Koška na Fabianke.
„V januári som absolvovala mesačné sústredenie v bernolákovskom Centre jazdeckého športu u známeho trénera a slovenského reprezentanta Juraja Hanulaya. Nasledujúci mesiac som sa už naplno venovala svojmu Dorádovi. Začali sme trénovať v krytej hale u pána Kakuka v Somoske,“ zmienila sa Radka Ivanová a podotkla, že celá jej príprava s Dorádom sa oneskorila približne o dva mesiace. „Tréningy sme museli vzhľadom na Dorádovu liečbu upraviť.“
Posledná prekážka akoby bola zakliata
Prvé tohtoročné tréningové preteky absolvovali Radka s Dorádom až v apríli. Stalo sa tak v maďarskej Bábolne, kde sa predstavili na skokoch vysokých 125 a 135 cm. Potom prišli domáce preteky na Fabianke, kde bola výška prekážok 120 cm. Každý parkúr poznačili drobné chyby.
„Dorádova neistota pri skákaní bola citeľná. Najmä tá posledná zhodená prekážka na našom parkúre ma dlho mrzela,“ povedala Radka.
Na májových pretekoch v Budapešti sa už Radka mohla pochváliť čistým parkúrom s výškou prekážok 120 cm. Nasledovali dvojdňové preteky v Bratislave a Liptovskej Sielnici, kde sa už v oboch prípadoch Dorádovi nalepila smola na kopytá a prišla ďalšia nešťastná posledná prekážka. Napriek tomu, že časomiera im ukázala výborné čísla, v Bratislave ich práve spomínaná posledná zhodená prekážka obrala o bronz a na Liptove dokonca o prvenstvo. No a akoby toho nebolo dosť, podobný scenár sa zopakoval aj na júnových pretekoch, ktorých dejiskom bol Národný žrebčín v Topoľčiankach.
„Zrejme sa prejavuje nedostatočná kondičná príprava koňa,“ pripomenul Radkin otec Jaroslav Ivan a pokračoval: „Doráda sme museli zaťažovať postupne, keďže bol pod stálym dohľadom veterinárneho lekára. Každé podozrenie na zhoršenie stavu poškodenej šľachy by znamenalo minimálne týždňovú prestávku. Práve to sa naplno prejavilo počas ďalších pretekov v Kováčovciach. Je tam trochu hlbší piesok a kone museli vložiť do cválania a skokov viac sily. Dorádo tento nedostatok kompenzoval rýchlosťou a na parkúre bol doslova neovládateľný.“
Radka s Dorádom nezaháľali ani v júni, kedy nechýbali na štarte prestížnych medzinárodných pretekov v novovybudovanom areáli európskych parametrov v Šamoríne. Rozloha areálu Jazdeckého klubu Napoli je 38 hektárov. Jeho súčasťou je drezúrny obdĺžnik, dve pieskové a dve trávnaté kolbiská pre parkúr s opracoviskami, nechýba piesková dostihová dráha, dve jazdecké haly, ustajnenie pre vyše šesťsto koní, sprchy a bazén pre kone. Buduje sa aj tretia hala, ďalšie kolbisko s tribúnou a tiež ubytovací komplex.
„Po dlhšom čase sme si vychutnali atmosféru veľkých pretekov. Absolvovali sme parkúry na výškach 120 – 135 cm. Na Dorádovi som už cítila viacej istoty, no čistý parkúr nie a nie zajazdiť,“ smutne pripomenula Radka.
Nasledovala mesačná pauza, ktorej prvá polovica bola zameraná na oddych a regeneráciu koňa. Potom prišli na rad silové cvičenia a záverečný tréning v hale. No a na sklonku uplynulého mesiaca opäť nastúpili Radka s Dorádom do súťažného kolotoča.
Pochvala od skúsených jazdcov zvučných mien
V posledný júlový víkend si to Radka s Dorádom namierili opäť do Šamorína. Tentokrát im spoločnosť ronila ďalšia zástupkyňa Koška Horseteamu Lučenec Kika Falťanová sedlajúca Rendy. Kika zatiaľ len zbiera cenné skúsenosti na parkúroch s prekážkami vysokými 100-110 cm. Za zmienku stojí fakt, že tento rok má na konte už štyri čisté parkúry na 110 cm. „Zistila som, že zajazdiť čisto na bežných pretekoch a na takýchto veľkých vôbec nie je to isté. Tu sú skoky farebnejšie a kurz náročnejší. Aj napriek tomu, že sa mi teraz v Šamoríne nepodarilo zajazdiť čisto, som spokojná. Rendy je niekedy tvrdohlavá a odmieta poslúchať. Tu som však s ňou nemala väčšie problémy. Už teraz sa teším na ďalšie podobné preteky,“ nechala sa počuť Kika.
Čo sa týka Radkinho predstavenia v Šamoríne, jej malým cieľom bolo konečne zajazdiť čisto stotridsiatku. „O mesiac a pár dní sa bude konať slovenský šampionát. Ak chcem na ňom uspieť, tak musím zvládnuť parkúr na výške 140 cm. K tejto méte sa však šplháme len veľmi pomaly a vzhľadom na Dorádovo vlaňajšie zranenie aj opatrne,“ pripomenul Jaroslav Ivan.
V prvý deň súťaženia v Šamoríne čakali na Radku stodvadsiatka a stotridsiatka. Už v prvom parkúre, v ktorom štartovalo 71 jazdeckých dvojíc, obstáli s Dorádom výborne. Ich konto nebolo zaťažené trestnými bodmi a dosiahli dlhoočakávané prvé tohtoročné víťazstvo. Striebornú pozíciu si vyjazdil I. Šulek na koni Gitan. Tretie a štvrté miesto patrilo maďarským jazdcom B. Mezofi a J. Kormošovi. Piatu priečku obsadil domáci J. Poláš. Najlepší šesťlístok uzatvoril Rakúšan A. Stoger.
Video: Prvý deň - 120 cm - víťazný parkúr
Parkúr s prekážkami vysokými 130 cm sa jazdil pri umelom osvetlení a dvojici z Novohradu sa nie veľmi vydaril. Zaznamenala dve chyby.
Na druhý deň pretekov boli naplánované opäť parkúry 120 a 130 cm. Radka s Dorádom v stodvadsiatke pokazili prvý skok a tak na dobré umiestnenie mohli zabudnúť. Stotridsiatka sa jazdila po skupinách. Súťažné dvojice boli rozdelené do štvorčlenných skupín, z ktorých najlepšie duo postúpilo do finále. Radka s Dorádom sa ocitli v skupine, v ktorej nechýbali skúsení jazdci Viliam Naštický ml., Dušan Szabo či mladá pretekárka z Liptova Veronika Hanáková. Najrýchlejšou a bezchybnou jazdou sa blysol V. Naštický v sedle Wandy. Radka s Dorádom síce dosiahli lepší čas, no jedna zhodená prekážka im dala stop pred finálovými bránami. Za predvedený výkon si však ambiciózna Lučenčanka vyslúžila pochvalu a uznanie od takých jazdcov, akými sú Kuchár, Cigán, Šulek alebo Čutka. No a odniesla si aj ocenenie, keďže v kategórii mladých jazdcov dosiahla celkovú striebornú priečku. Ale stále tomu niečo chýbalo - čistý parkúr na výške 130 cm.
Video: Druhý deň – 130 cm – jedna zhodená prekážka znamenala stop do finálového kola
V tretí deň akcie nastupovalo na stotridsiatku 46 súťažných dvojíc. Táto súťaž sa síce jazdila na čas, no Radka tentokrát radšej stavila na istotu. Jej prioritou bolo zajazdiť čisto bez ohľadu na umiestnenie. No a to sa jej napokon aj podarilo. Radka s Dorádom zopakovali svoj vynikajúci výkon z predošlého dňa. Tentokrát však nezabudli na tortu pridať aj čerešničku v podobe čistej jazdy. V celkovom hodnotení to znamenalo deviatu priečku, čo však pre Radku nebolo podstatné. Z víťazstva sa napokon tešil skúsený J. Hanulay na koni Chapeau-S z Bernolákova. Hneď za ním sa umiestnil Nemec J. Meister v sedle Heureky. Najlepší trojlístok uzatvoril Bratislavčan D. Sabo štartujúci na koni Alibaba RS. Zaslúženej odmeny sa dočkala aj Radka Ivanová, ktorá si v kategórii mladých jazdcov, v ktorej sa ako jediná spomedzi svojich rovesníkov prezentovala jazdou bez trestných bodov, ukoristila prvenstvo.
Video: Tretí deň – 130 cm - výborný výkon a čerešnička na torte v podobe čistej jazdy
„Sme snáď na dobrej ceste. Potvrdili to aj preteky v Šamoríne. Dlho sme čakali na takýto úspech. Radka už potrebovala takúto vzpruhu. Rozbiehali sme sa ťažko, no teraz už verím, že to pôjde a na blížiace sa majstrovstvá, ktoré sú naplánované na polovicu septembra, sme pripravení. V kategórii mladých jazdcov sa budú skákať parkúry 130-140 cm. Teší ma, že nám spoločnosť robila aj Kika. Určite boli tieto preteky pre ňu veľkou a dobrou školou. Ona i Radka však majú jednu nevýhodu. Majú len po jednom koni. No a keďže kôň nie je stroj, tak sa s ním nedá jazdiť, trénovať a skákať každý deň. Stále tvrdím, že ak chce jazdec niečo dosiahnuť, musí denne jazdiť minimálne tri kone a nie tri dni jedného," zakončil J. Ivan.
Foto: Radka Ivanová v sedle Doráda
Foto: Kika Falťanová v sedle Rendy