KOKAVA NAD RIMAVICOU. Tohtoročná sezóna nebola pre výrobcov medu priaznivá. Premenlivé a chladné počasie spôsobilo, že sa vyprodukovalo omnoho menej medu ako v minulom roku. Výsledkom môže byť aj zvýšená cena sladkej pochúťky.
Dávid Turčáni, riaditeľ občianskeho združenia kRaj, ktoré sa okrem iného venuje aj včelárstvu a projektu Včelí kRaj, tvrdí, že kvantita medu je v každej oblasti iná. „U nás v Kokave je ho menej. Bolo dosť chladné, daždivé a veterné počasie, čo výraznou mierou prispelo k tomu, že včely nemohli pracovať. Začiatkom mája úradoval orkán, ktorý nám prevrátil úle. V dvoch úľoch to pritlačilo a zabilo včeliu matku. Vychovanie novej a začatie plodovania včelstva tiež spomalilo jarný rozvoj. Nebolo ani dosť nektáru a peľu,“ povedal Turčáni.
Včely sú slabé
Chladné leto sa podpísalo aj na slabosti včiel. Včelári tak budú mať mnoho práce s prípravou na zimu. „Bude potrebné pripraviť dostatočné zásoby. Včely si ich nedokázali spraviť a preto sú slabšie. Našťastie, úhyny sme nezaznamenali.“ Menej medu spôsobí, že sa zvýši jeho cena. Aj v Kokave museli vykryť náklady zvýšením ceny. Turčáni však konkrétnu sumu odhadnúť nedokáže.
„Cenu sme dlhodobo držali na minime, no tento rok sme ju museli nárazovo zvýšiť aj kvôli iným investíciám. Keďže to nie je len kvôli počasiu, odhad zvýšenia ceny by nebol objektívny,“ povedal. Z dôvodu chladného a daždivého počasia včely nedokázali z medu odpariť dostatočné množstvo vody, preto bude tohtoročná produkcia o niečo redšia. Kvalitu a chuť to však podľa riaditeľa občianskeho združenia neovplyvní. „Včely si túto stránku ustriehnu. Existuje však norma, ktorá určuje, že hodnota vody v mede by mala byť menej ako 20 percent. Myslím, že sa ju určite podarí dodržať, ale ľudia, ktorí brali med od včelárov aj po minulé roky, si všimnú, že tohtoročné produkty budú redšie. Dôležité je vedieť, že na chybe nie je včelár a hustota kvalitu medu neovplyvní.“
Treba sa pripraviť na zimu
Jedna zlá sezóna však dokáže ovplyvniť tú nasledujúcu. Ak sa včelári dobre nepripravia na zimu, začiatok jari bude ťažší. „My, včelári, môžeme povedať, že máme ťažký rok, no predovšetkým sú to včely, kto zažíva ťažkú sezónu,“ skonštatoval Turčáni, podľa ktorého sa na nepriaznivé obdobie dá pripraviť. „Treba im zabezpečiť dostatok zásob. Možno aj viac ako v minulosti, aby mali včely med aj na takéto nečakane chladné dni. Tí, ktorí zásobovanie minulý rok zanedbali, nemohli na jar predávať med, pretože ho museli použiť na dokrmovanie,“ dodal Turčáni.
Agátového medu je menej
Menej medu má tento rok aj včelár Peter Ballo z Vidinej. Pomerne chladná a upršaná jar spôsobila, že najmä agátového medu je menej. „Veľa pršalo a včely nemohli pracovať. Okrem toho dážď z agátov zmyl nektár,“ povedal včelár, ktorý tiež musel zvýšiť cenu, aby pokryl náklady. Med predáva o jedno euro drahšie. Podľa jeho slov je teraz dôležité pripraviť včelám dostatočné zásoby cukru na zimu. „Poveternostné podmienky sa nedajú ovplyvniť. Ak bude aj budúca jar rovnako premenlivá, medu bude opäť menej.“
Pomôcť by podľa jeho slov mohla aj slovenská vláda. „V Slovinsku vláda včelárom prisľúbila pomoc. Dočkáme sa takejto pomoci aj u nás? Včela je predsa prospešná nielen pre človeka, aj pre celý ekosystém,“ dodal Ballo.