DOLNÝ KUBÍN. Čo znamenal svetový konflikt pre Oravcov? Ako ovplyvnil vojakov, ich rodiny a ľudí, ktorí zostali doma? Odpoveď na otázky prináša výstava Oravci vo víre prvej svetovej vojny.
Desiatky obetí
„Prvá svetová vojna zasiahla Oravcov veľmi osobným a drsným spôsobom,“ hovorí historik Oravského múzea Martin Chmelík. „Ako občania rakúsko-uhorskej monarchie slúžili v jej armáde. Bojovali vo Francúzsku, v Taliansku, na Balkáne, na území Ruska a Ukrajiny, niektorí dokonca v Turecku a na Blízkom východe. Ďalší Oravci, ktorí sa priklonili k myšlienke česko-slovenskej štátnosti, vstúpili do československých légií a bojovali proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. Prakticky v každej oravskej obci boli desiatky mŕtvych, nezvestných alebo ranených mužov.“
Hoci sa na Orave nebojovalo, obyvatelia vojnu pocítili. Chýbali potraviny, osobný tovar, zhoršovala sa zdravotná starostlivosť aj sociálna situácia. „Aj preto sa Oravci v roku 1918 otvorene vzbúrili proti vojne a monarchii, čím prispeli k jej rozpadu.“
Symbol vojny
Rakúsko-uhorský guľomet Schwarzlose patrí k najvzácnejším exponátom. „Guľomet, ktorý vznikol začiatkom 20. storočia, patrí k symbolom prvej svetovej vojny,“ vysvetľuje historik. „Tento konkrétny mohol za minútu vypáliť 400 až 600 nábojov kalibru osem milimetrov do vzdialenosti až dvoch kilometrov. Bola to veľmi ničivá zbraň. Keď sa dnes z nej strieľa pri ukážkach, dokáže zoťať strom.“
Vystavené uniformy patrili československým legionárom z Oravy, ktorí bojovali na talianskom a francúzskom fronte. Pohnuté časy dokresľujú informačné panely s obrázkami, mapami a citátmi z dobovej tlače.
Auto prestalo byť kuriozitou
„Prvá svetová vojna priniesla revolúciu v technike,“ opisuje Martik Chmelík dopad udalosti na spoločnosť. „Zdokonalila lietadlá, telefóny, urobila významný krok k tomu, aby sa auto, dovtedy kuriozita pre bohatých, stalo vecou každodenného používania. Keďže si vyžiadala mobilizáciu všetkých síl, ženy boli prvýkrát v dejinách masovo prijímané do priemyselných podnikov, čím v pracovnej spoločnosti dosiahli podobné postavenie ako muži. V mnohých krajinách vrátane Československa získali volebné právo.“
Výstavu Oravci vo víre prvej svetovej vojny si môžete pozrieť v Čaplovičovej knižnici do konca septembra.