RATKOVÁ. Spomienkový kameň Stolperstein na pamiatku obyvateľa, ktorý sa nevrátil z koncentračného tábora, osadili dnes na chodníku v obci Ratková v okrese Revúca. Podobné kamene dnes do dlažieb pribudli aj v Banskej Bystrici a v Lučenci. Ako pre TASR povedal Andrej Čierny z Občianskeho združenia Antikomplex.sk, Stolpersteine ležia v 16 krajinách Európy a osadili ich už takmer 50.000.
Na Slovensku začali spomienkové kamere ukladať v Banskej Bystrici, kde sa táto udalosť zopakovala dnes už po tretí raz. V meste pod Urpínom je tak uložených už deväť Stolpersteinov na piatich miestach. Na Slovensku je 44 kameňov v deviatich mestách a obciach.
"Je to pamätný kameň zabudnutých, v preklade z nemčiny to doslova znamená kameň, o ktorý zakopnete. Z tejto obce bolo počas druhej svetovej vojny deportovaných 80 Židov. Zachrániť sa podarilo iba dvom. Ostatný zahynuli v koncentračnom tábore Treblinka. Dnes sme v Ratkovej takto pripomenuli miestneho obyvateľa Ľudovíta Grünfelda, ktorý sa narodil v roku 1890. Jeho odvliekli 15. mája a 24. júna zomrel v Treblinke. Pomohla nám ho vytypovať banskobystrická historička Daniela Baranová, ktorá pochádza z tejto obce. Zistila, že pán Grünfeld predával v obci textil, no najmä bol ochotný vždy pomáhať. V čase krízy svoj tovar predával nielen za peniaze, ale napríklad aj za protislužby. Keď však začala nastupovať arizácia, zachoval sa tak, že svoju knihu dlžníkov radšej spálil. Tým zariadil to, že arizátor, ktorý sa dostane k jeho majetku, nebude môcť od miestnych obyvateľov v jeho mene nič vymáhať," povedal Čierny.
Kamene umelecky a nevtieravo pripomínajú obete nacistov a holokaustu. Do dlažby ich aj dnes uložil autor projektu, nemecký umelec Gunter Demnig. "Začalo sa to v roku 1940 pokusom o deportáciu rómskych občanov v Nemecku v meste Kolín nad Rínom, čo bol pre nacistov akýsi test a príprava na neskoršiu deportáciu Židov. Inšpiroval som sa tým a po Kolíne som nakreslil čiaru, po ktorej boli vedení Rómovia na miesto nakládky do vlaku. Jedna pani sa ma spýtala, prečo to robím, keď tu žiadni Rómovia nebývali. Pani ani netušila, že v Kolíne nad Rínom žili Rómovia 400 rokov. Tento fakt ma presvedčil, že si treba spomenúť na ľudí tam, kde priamo žili. Takto vznikol nápad. Najskôr som uvažoval o pamätných tabuliach, ale väčšina súčasných vlastníkov domov nesúhlasila, aby sme tabule umiestnili na ich domy. Tak vznikla myšlienka ukladania spomienkových kameňov do dlažby na miestach, kde títo ľudia žili," dodal Demnig.
Občianske združenie Antikomplex.sk chce v osadzovaní kameňov Stolpersteine pokračovať aj v budúcnosti. V tejto súvislosti uvítajú spoluprácu s miestnymi iniciatívami v rôznych častiach Slovenska, ktoré sa chcú do projektu zapojiť.