ORAVSKÁ POLHORA. Kedysi dedina pod Babou horou hostila aj 150 gajdošov z rôznych kútov sveta. Na tohtoročný pätnásty ročník Gajdovačky prišla zo šiestich štátov zhruba polovica. O kvalitné vystúpenia však určite nebola núdza.
Malí speváci
Do príprav tohtoročného festivalu sa prvýkrát zapojila aj nová polhorská folklórna skupina Polhorská muzika. Miestne deti boli aj jednými z účinkujúcich. „Boli pre mňa najvýznamnejšou novinkou tohto ročníka,“ hovorí Ivan Matis.
Mladé talenty z Oravskej Polhory a susedných Rabčíc sa predviedli aj v piatkovom programe Tak spievala moja babka. Zaspievať si prišlo 25 detí. Povzbudzovalo ich početné publikum, ktoré tvorili najmä ich kamaráti. „Prekvapilo ma, koľko detí prišlo. Malí speváci vystupovali s chuťou, keďže program nemá pravidlá ani presný scenár. Robíme ho takto práve preto, aby spievali spontánne, bez stresu z podmienok. Ak chcú prísť v kroji, prídu, ak chcú mať hudobný sprievod, môžu. Dôležité je, aby sme sa vrátili k tradíciám a zatiaľ sa nám to darí.“
Vďaka tomuto programu sa Oravskopolhorčanom pred pár rokmi podarilo objaviť veľký talent Kristínku Tropekovú. Roky nespievala, až sa raz postavila na pódium na Gajdovačke. A dnes je z nej jedna z najlepších mladých speváčok v dedine.
Spomienka na gajdošov
V sobotu nechýbala tradičná Malá škola hry na gajdy. Dvadsiatich záujemcov čo-to o gajdách a hraní naučil Juraj Dufek. Zahraniční návštevníci sa popoludní predstavili v podroháčskom skanzene, ostatní si zaspievali a zahrali na najsevernejšom bode Slovenska, v oravskopolhorskej časti Modralová.
Večer patril trinástemu ročníku súťaže mladých gajdošov O Zboroňovu nôtu. „Práve táto súťaž, ktorej cieľom je podporovať a prezentovať mladých interpretov a zachovávať tak tradičný štýl hry v európskych gajdošských oblastiach, bola ťažiskovým programom festivalu,“ povedal Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska.
Lindsay Davison zo Škótska. FOTO: MŽ
Nedeľnú svätú omšu veriaci venovali gajdošom a nositeľom gajdošskej tradície. Návštevníci si zaspomínali na oravských gajdošov Jozefa Zboroňa a Jána Fernezu na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore. Popoludní sa v miestnej sále v záverečnom galaprograme ešte raz predstavili všetci návštevníci.
Málo peňazí
Počas niektorých ročníkoch vystúpilo na Gajdovačke aj viac ako stopäťdesiat gajdošov. Teraz ich prišlo zhruba osemdesiat zo Slovenska, Poľska, Čiech, Škótska, Maďarska a Belgicka. Hostí organizátori prispôsobovali pripravenému programu. Boli limitovaní rozpočtom. „Finančne to bolo tento rok veľmi biedne,“ hovorí Ivan Matis. „Obec zo štátu na akciu nedostala ani euro, ani od Žilinského samosprávneho kraja. Rozpočet nám nedovoľoval príliš sa rozťahovať.“
Budúce ročníky by chcela obec pozmeniť. Podľa Ivana Matisa treba festival organizovať inak ako doteraz. „V prvom rade musíme poukázať na historické zápisy o gajdách, na hodnotu tohto vzácneho nástroja. Treba dať do povedomia, že gajdošská tradícia nemá len pár rokov, že bola hlboko vrytá do povedomia Slovákov, že má dlhoročnú tradíciu. Možno by sme mohli prepojiť našu akciu s ďalšou, s Ozvenami hradných múrov.“
Pätnásty ročník Gajdovačky organizovalo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Obec Oravská Polhora v spolupráci s Cechom slovenských gajdošov.