VEĽKÝ KRTÍŠ. Napriek tomu, že má len 16 rokov, za sebou už má prvé veľké úspechy. Film Dominika Györgya z Veľkého Krtíša sa premieta na svetových festivaloch.
„S filmom Different som zožal toľko úspechov a ocenení, až tomu niekedy prestávam veriť. Prvý úspech bolo 1. miesto na okresnom, krajskom a celoštátnom kole súťaže CINEAMA 2013. Z nej sa film dostal na celosvetový festival UNICA 2013, ktorý sa konal v Rakúsku v meste Fieberbrunn,“ priblížil talentovaný filmár. Tento rok bol festival v Piešťanoch, kde bol Dominik súčasťou filmového workshopu. Jeho dielo tiež získalo 1. miesto na českom medzinárodnom filmovom festivale VIDEOCULTURE. Dostal sa aj na najznámejší český filmový festival pre amatérov Černá Věž. „Najväčší úspech s filmom Different bol, keď som vyhral sošku Slovenského Detského Oscara 2013 za kameru. Aktuálne je film Different prihlásený do ďalších troch festivalov, ktoré sa ešte nekonali. Dúfam že aj tam si nájde svoje miesto.“
Utláčaní homosexuáli
Different pojednáva o utláčaní homosexuálov a pre mnohých môže byť kvôli odvážnym scénam kontroverzný. Dominik si však myslí opak. „Je to príbeh o tom, že homosexuáli sa už viac nemusia skrývať a hrať sa na niečo, čo nie sú. Preto zahodia svoje masky a uvoľnia sa medzi sebou. Neznesiem, keď na nich niekto útočí bez jediného dôvodu. Len preto, ako vyzerajú a ako sa obliekajú? Je smutné, akí sú niektorí ľudia zaostalí,“ povedal Veľkokrtíšan, ktorý si negatívne reakcie na film nevšíma. „Žiadny homosexuál si to nevybral. To je to isté, ako keby sa vás homosexuál opýtal, kedy ste sa rozhodli byť heterosexuálmi. Je to proste tak.“
Dominikov úspešný film nie je jeho prvotinou. Celkovo nakrútil okolo 30 krátkometrážnych filmov. Jedným z nich je aj film Nehraj NET, skús PET, ktorý natočil spolu s Jánom Ridegom, vynálezcom tvorivých hier z PET fliaš. „Medzi moje najobľúbenejšie filmy patrí určite Alica v krajine zázrakov kvôli úžasnému odreagovaniu sa a film Different vďaka obrovskej úspešnosti,“ skonštatoval mladík, ktorý v súčasnosti študuje druhý ročník na Súkromnej strednej umeleckej filmovej škole v Košiciach so zameraním na kameru, strih a zvuk. Ako sám povedal, film je jeho záľuba, ktorej sa venuje už od ôsmich rokov.
„K filmovaniu som sa dostal náhodou. Moji rodičia boli na dovolenke, kde si kúpili kameru. Odvtedy sa v našej rodine natáčala takmer každá rodinná oslava. Najprv stál za kamerou môj starší brat Martin, no keď ho to už prestalo baviť, tak som ho vystriedal. Svoje filmové prvotiny som ani nestrihal. Jednoducho som len natáčal a odkladal minikazety do veľkého archívneho boxu.“
Začínal groteskami
Zo začiatku nakrúcal s kamarátmi komediálne grotesky a scénky. „Nasledovala puberta a psychické premeny. Vtedy som pochopil, že filmové umenie nie je o improvizovanom šaškovaní pred kamerou, a tak som začal študovať filmovú literatúru a rôzne návody. Povedal som si, že je to úžasná práca a chcem sa jej venovať,“ spomenul si na svoje začiatky šikovný filmár. Jeho prvý komediálny film s názvom Po stopách zločinu bol príbeh o vrahovi, ktorého vraždy vyšetroval pojašený detektív Kreácio Wolf.
„V roku 2010 bežal v kinách film Alica v krajine zázrakov od amerického režiséra Tima Burtona, ktorý ma dostal. Prečítal a pozrel som všetky knižné i filmové verzie príbehu. Potom som všetko spísal, vytriedil a vytvoril vlastný príbeh o Alici. Najskôr som chcel nakrútiť len pár scén, ktoré by tvorili krátky fantazijný príbeh, no keď som videl, ako to vyzerá po zostrihaní, premenilo sa to na mániu. Dopísal som ďalšiu hodinu a pol príbehu a začalo sa náročné dvojročné nakrúcanie,“ priblížil Dominik. Do filmu obsadil spolužiakov zo základnej umeleckej školy, úlohu dokonca dostala aj členka pedagogického zboru. „Celé dni som nakrúcal, sedel za počítačom a strihal. Po dokončení som Alicu v krajine zázrakov odpremiéroval vo veľkokrtíškom kine na najmagickejší dátum 20. 12. 2012. Za umožnenie vďačím riaditeľke kultúrneho strediska Zuzane Braunsteinovej. Zaplnila sa takmer celá sála. Po záverečnej scéne sa spustil obrovský aplauz. Od úžasu som v tom momente zabudol, ako sa volám. Bol to pre mňa ako mladého filmára silný zážitok,“ opísal svoje pocity mladík, ktorému jeho záľuba pomáha plniť sny.
„Zatiaľ sa mi podarilo splniť si sen byť populárny a úspešný v škole. Vždy som si prial, aby ma poznalo celé mesto a okolie. Túžil som vyhrávať súťaže a festivaly.“ Na filmovaní miluje to, ako sa jeho abstraktné predstavy dokážu zhmotniť a ostať na večnom filmovom plátne. Sám seba považuje za dobrého a obetavého človeka, no pri natáčaní vie ukázať aj svoju horšiu tvár. „Som perfekcionista a keď pri natáčaní nejdú veci podľa mojich predstáv, bývam nervózny a prísny,“ pousmial sa mladík.
Vzorom je Johnny Depp
Dominika v jeho záľube najviac podporuje rodina a priatelia. Podľa filmárových slov sú jeho rodičia radi, že sa odlišuje od svojich rovesníkov. „Je to najmä môj ocino. Už dávno mi povedal, že som blázon, keď sa púšťam do takého vážneho druhu umenia. Vedel však, že mi to nikdy nikto nevyhovorí z hlavy. Stále ma podporuje v štúdiu na filmovej škole a som mu za to nekonečne vďačný.“
Napriek tomu, že sa považuje za umeleckého filmára a k tomuto žánru aj inklinuje, jeho režisérskym vzorom je známy komerčný režisér James Cameron. Spomedzi hercov obdivuje Johnnyho Deppa. „Raz by som chcel byť ako on. Všestranný a úžasný herec s milión tvárami,“ dodal Dominik.