MÝTNA. Nový rímskokatolícky kostol už zdobí obec Mýtna v okrese Lučenec. Budovu postavili ľudia svojpomocne.
V obci rímskokatolícky kostol chýbal. S myšlienkou vybudovania chrámu sa začal v roku 1990 pohrávať divínsky kaplán Štefan Kosturko, ktorý si všimol, že na cintoríne chýba kríž. Na základe jeho iniciatívy sa kríž v cintoríne postavil a každoročne sa tam z príležitosti slávenia sviatku našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda slúžili sv. omše. Neskôr začali v Mýtnej hľadať priestory, kde by mohli aspoň jeden krát týždenne slúžiť sv. omše. Rímskokatolíkom tak vtedy neexistujúci kostol nahrádzali klub dôchodcov, kino, kultúrny dom či budova bývalej škôlky. Priestory však neboli dôstojné a tak začali opäť uvažovať nad výstavbou kostola. Iniciatívu tentokrát prevzal Emil Bella a Jozef Nôta. V obci mali omše len v utorky a keď ich rozšírili aj o nedele, budova kostola bola čoraz potrebnejšia. Cirkev kúpila od obce pozemok.
„Stavať sme začali v roku 2012 a dokončili sme ho tento rok. Všetko okrem strešnej krytiny sme si robili sami. Od prvej myšlienky až po samotnú realizáciu možno ubehlo viac rokov, ale potrebovalo to svoj čas. Muselo to dozrieť,“ priblížil Dušan Hronec, podpredseda občianskeho združenia Za duchovnú obnovu obce Mýtna. V dedine žije okolo 1 200 ľudí a približne 480 z nich sú rímskokatolíci. Tí mali možnosť vyjadriť sa v dotazníku, či sú za stavbu kostola. Pozitívne sa vyjadrilo 315 ľudí.
Podľa projektu potrebovali na stavbu 116-tisíc eur. Peniaze získali zbierkami nielen v Mýtnej, ale aj v okolitých farnostiach. Kostol stavali dva roky miestni ľudia. Pätica skalných každý deň posúvala realizáciu projektu k úspešnému záveru, pomáhali však aj brigádnici. „Na začiatku sme mali len tisíc eur a veľkú vieru v Boha. Najkrajšie na tom je, že ho nestavali len rímskokatolíci, ale pomohli aj evanjelici . Kostol teda nepostavili len veriaci , ale všetci ľudia,“ povedal Ján Mihok, správca divínskej farnosti, ktorý bol spolu s Dušanom Hroncom a Emilom Bellom, predsedom spomenutého občianskeho združenia, zastrešovateľom projektu. „Kostol v Mýtnej bol Emilov dlhoročný sen, ktorý sa mu teraz splnil,“ povedal Hronec.
Autorom projektu stavby je Jozef Pikula z Divína, interiér riešil Jozef Frtus z Banskej Bystrice. Ten je aj autorom krížovej cesty či maľby vierozvestcov Cyrila a Metoda, ktorým je kostol zasvätený. „Je to moderný kostol, do ktorého vojde okolo sto ľudí. Špecifické preň je, že nemá obdĺžnikový, ale lichobežníkový tvar,“ povedal Hronec.
Nový kostol požehnal rožňavský diecézny biskup Mons. Vladimír Filo 21. septembra. Na vysviacku prišlo okolo päťsto ľudí. „Je to taký malý zázrak. Ľudia si navzájom pomáhali. Chlapi stavali a ženy im varili a piekli. Je to svojím spôsobom jednoduché, len nesmie chýbať nadšenie a viera v Boha,“ skonštatoval Mihok, ktorý si pochvaľuje aj spoluprácu s obcou. „Starosta Pavel Greksa nám veľa pomohol. Vždy, keď sme sa na neho obrátili, bol ústretový. Už predtým nám ochotne poskytoval obecné priestory na slúženie omší. Pomohli aj drobní podnikatelia z obce a okolia najmä svojimi mechanizmami a dopravou."
Okrem veriacich nový kostol potešil aj starostu Pavla Greksu, ktorý tvrdí, že dlhé roky čakania boli osožné. „Som rád, že sa to spravilo teraz, lebo na kostol sú dnes hrdí všetci, bez rozdielu vierovyznania. Aj keď nemám zodraté podrážky od chôdze do kostola, som aj ja vďačný Bohu, že sa toto podarilo uskutočniť. Ľudia, ktorí tvrdo pracovali, pomáhali si a spoločne uskutočnili svoj sen, majú môj veľký obdiv,“ povedal mýtňanský starosta, ktorý vidí v kostole veľké plus aj pre obec. „Okrem nových bytov či rozšírenej škôlky je aj kostol dôležitou súčasťou pre život v Mýtnej. Aj vďaka nemu z dediny nebudú ľudia odchádzať, ba dokonca sa sem prisťahujú noví,“ dodal Greksa.