VEĽKÁ NAD IPĽOM. Miroslav Šiška pôsobil ako katolícky kňaz vo Veľkej nad Ipľom dlhých devätnásť rokov, počas ktorých si získal ľudí nielen z tejto dediny. Zanechal po sebe opravený kostol či krížovú cestu. V januári tohto roku ho zlomila rakovina. V obci v Lučeneckom okrese odhalili 27. septembra pamätník tomuto významnému kňazovi.
„Bol to neobyčajný človek. Keďže je pochovaný vo svojom rodisku, v Podhájskej, chceli sme mať nejakú spomienku na neho aj u nás,“ povedal starosta Gabriel Rácz. Pamätník umiestnili na cintoríne. Na vyše štvortonovom vápenci z lomu v Ružinej je pamätná tabuľa. „Skalu sme dostali sponzorsky. Rovnako bez nároku na honorár nám ju pomohli previezť,“ priblížil Rácz.
Na odhalenie prišlo podľa starostu niekoľko stoviek ľudí nielen z Veľkej nad Ipľom. „Prišli starostovia, farári, jeho rodinní príslušníci i autobusy veriacich z okolitých dedín. Všetci boli dojatí,“ povedal Rácz. Podľa jeho slov domáci pri prípravách na odhalenie pamätníka nepoznali oddych a voľný čas. „Všetci pracovali obetavo. Aj takto mu chceli vrátiť to, čo im dal.“
Miroslav Šiška nehľadel na vieru. Pomáhal každému, kto to potreboval. Jedným z ľudí, v ktorých zanechal svoju stopu, je aj miestny historik Ján Rideg. „Pán farár bol osobnosť, ktorá spájala mladých so starými. Pomáhal zdravým i chorým. Aj vo mne nechal svoj odkaz. Zblížili sme sa a vychádzali sme spolu napriek tomu, že som baptista,“ povedal Rideg. Podľa jeho slov sa kňaz hneď po príchode začal učiť maďarčinu, aby mohol plnohodnotne komunikovať s každým. „Okrem toho, že sa neustále venoval ľuďom, na cintoríne vybudoval nádhernú krížovú cestu s vonkajším oltárom. Do poriadku dal aj interiér a exteriér kostola, na ktorom vymenil vežu. Zrekonštruoval faru a pred ňou vytvoril park,“ zhrnul Rideg. Šiška pre ľudí organizoval rôzne výlety na pútnické miesta, ale aj na kúpalisko do rodnej Podhájskej. Aj toto boli veci, pre ktoré ho mali radi. „Dokázal pútavo rozprávať, jeho kázne ľudia radi počúvali. Viedol príkladný život a propagoval tento kraj. Akýkoľvek jeho nástupca to bude mať ťažké. Je to podobný prípad, ako keď zomrel pápež Ján Pavol II. Myslím však, že nového farára si už ľudia obľúbili.“
Keď kopali jamu na osadenie pamätníka, našli kosti, ktoré pravdepodobne patrili vojakom z II. svetovej vojny. „Kosti sme presunuli na iné miesto. Keďže som zarytý historik a vo svojej zbierke mám aj vzácne skameneliny, zopár drobných kúskov som položil do základov jeho pamätníka,“ dodal Rideg.