TISOVEC. Lapaním zbojníka si spestrili súťažiaci dnešnú Zbojnícku jazdu na Salaši Zbojská v okrese Rimavská Sobota. Ako povedala Katarína Mešková z Občianskeho združenia (OZ) Zbojská, súčasťou jazdy boli aj prezentácie odborníkov pred verejnosťou na tému tradičného hospodárenia.
Horské sedlo Zbojská bolo v minulosti spájané so zbojníkom Jakubom Surovcom. Tieto tradície využívajú členovia OZ na propagáciu regiónu, ale najmä na rozvoj turistického ruchu spojeného s tradičným hospodárením.
"Koncom leta sme ukončili dvojročný Interreg projekt, v rámci ktorého sme spolupracovali s Maďarskom. Venovali sme sa v ňom ochrane biodiverzity spásaním stádom huculov a tradičným spôsobom hospodárenia. Výsledkom tohto snaženia je znovuoživenie takmer zabudnutých postupov, ale aj chutí a špecialít. Vypracovali sme špeciálnu metodickú príručku pre farmárov, ktorí majú záujem o hospodárenie v chránenom území. Keďže ľudia prejavili o tieto informácie veľký záujem, spojili sme Zbojnícku jazdu s našimi prednáškami," povedala Mešková.
Jazdecká súťaž na Zbojskej bola už štvrtýkrát určená amatérskym jazdcom z radov chovateľov koní. Okrem chytania zbojníka súťažili aj v disciplínach, ktoré napríklad imitovali starostlivosť o hospodárske zvieratá.
"Sedlo Zbojská, ale aj salaš sú súčasťou Národného parku Muránska planina. Pre udržanie zachovaného stavu prírody, ale najmä trvalej udržateľnosti sa aj z nášho pohľadu ukázali ako veľmi dôležité tradičné spôsoby hospodárenia. Kone v tomto regióne hrali vždy dôležitú úlohu a boli neodmysliteľným spoločníkom človeka pri starostlivosti a hospodárení v krajine. Aj preto sme boli partnerom tohto projektu, no čo je najdôležitejšie, tieto myšlienky si osvojili aj viaceré podnikateľské subjekty a svojím doterajším konaním dokazujú, že tieto postupy sú využiteľné aj dodnes. Ich pridanou hodnotou je okrem zachovania prírodných hodnôt aj rozvoj cestovného ruchu," dodala riaditeľka Národného parku Muránska planina Jana Šmídtová.