LOKCA. Na začiatku bola túžba obliecť sa do kroja. „Vždy som chcela spievať a tancovať v nejakom súbore, no nikdy som sa k tomu nedostala,“ hovorí Lokčianka Viera Pňačková.
Začínali štyria
Snaha oprášiť piesne, tance a ľudové tradície v rodnej dedine doviedli päťdesiatročnú mamu štyroch detí, ktorá je vedúcou školskej jedálne, na folkloristický kurz Oravského osvetového strediska. Od predminulej soboty má v ruke certifikát, ktorý ju oprávňuje viesť folklórnu skupinu.
Štvorica mladých spevákov a akordeonistov, ktorá priblížila škôlkarom fašiangy, sa medzitým rozrástla na viac ako štyridsaťčlenné teleso. V plnej paráde sa predstavilo dedine v polovici septembra. Pod vedením Viery Pňačkovej a Juraja Vjatráka, ktorý v minulosti tancoval v Pilsku, predviedli program Čaro času, čas spomienok. Pri tejto príležitosti v kultúrnom dome sprístupnili výstavu starožitností a častí krojov, ktoré našli na povalách starých otcov a materí.
Čo je poludienok
Pri výbere názvu inšpiroval Vieru dokument z roku 1930. „Na jar v Orave v Lokci, keď oráč na poli ťažkú prácu koná, nosia mu z domu do poľa na obed poludienok. Vynesie mu ho pekne vyobliekaná jeho žena alebo dcéra v kotarici na chrbte v bielom obrúsku. V ňom uložené je: hrnček mlieka, zemiaky, omastené halušky, kapusta, v nej rebrá, ktoré zaváňajú široko-ďaleko. Po obede si gazda, keď je pekný čas, ľahne na kožuch a si pospí, ale keď je čas zlý, studený, to nazbiera si suchého dreva a nakladie si na medzi ohníka, pri ktorom sa zohrieva, i deti, ktoré mu poháňajú volky.“
Folklórna skupina Poludienok má ambíciu byť pokrmom pre dušu.
Čo sa nosilo
Dvesto eur na kroje dala skupine obec, zahanbiť sa nedali ani sponzori. „Snažila som sa vychádzať z toho, čo sa v dedine nosilo,“ hovorí Viera. „Pomohla mi mama, má 82 rokov, ktorá kroj nosila dlho. Typický lokčiansky kroj bol úplne jednoduchý. Dlhá tmavá sukňa, blúzky a brunclíky zdobili hlavne stužky.“
Pracovné kroje novej skupiny sú z kvetovaného kartúnu, sviatočné z brokátu. „Šikovné krajčírky sme našli v Lokci a vo Vasiľove. Mnoho pôvodných odevov nám podarovali ľudia.“
Ľuďom sa páči všetko
V súbore nájdete všetky vekové kategórie, gro tvoria školáci. Na skúškach sa stretávajú raz do týždňa, buď v kultúrnom dome alebo v škole. „Je to náročné na čas. Som vďačná rodičom, že sú ochotní voziť deti na skúšky.
Repertoár tvorí folklór z celého Slovenska. „Keďže v dedine dlho nič nebolo, ľuďom sa páči všetko. Niektorí si na našich vystúpeniach aj poplačú.“
Poludienok na Vianoce chystá pásmo o sviatkoch v minulosti. „Som vďačná ľuďom, ktorí sú ochotní porozprávať nám o svojom živote. Približujú nám minulosť a pri tvorbe programu tak máme z čoho čerpať.“