Deti sa boja kotúľov a premetov

Podľa učiteľky tanca sú deti z dedín tanečnejšie ako ich rovesníci z mesta. Všetky však dokážu byť rovnako vďačné, ak im niekto dá šancu prejaviť sa. Tie menej talentované dvojnásobne.

Deti z Oravského Bieleho PotokaDeti z Oravského Bieleho Potoka (Zdroj: LUCIA VOJTKOVÁ)

TVRDOŠÍN. Súčasné deti sú málo pohybovo zdatné. Veta, ktorá je používaná čoraz častejšie. Potvrdila ju aj dlhoročná učiteľka tanca Lucia Vojtková. Malým talentom sa venuje takmer dvadsať rokov.

Prváci aj deviataci

V súčasnosti vedie Lucia tri pobočky tanečného odboru tvrdošínskej Súkromnej základnej umeleckej školy. Jedna je v Oravskom Bielom Potoku, druhá v Zábiedove, tretia v Tvrdošíne. Dohromady sa stará o 82 školákov a škôlkarov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do dediny v Studenej doline chodieva za malými tanečníkmi najdlhšie. „Začínala som tam pred osemnástimi rokmi, ešte keď som pôsobila v trstenej zuške,“ hovorí. „Z mojich prvých žiakov sú dnes rodičia a chodia za mnou s vlastnými deťmi, aby som ich zapísala do prípravky.“

SkryťVypnúť reklamu

V Oravskom Bielom Potoku nie je škola. Práve cez školy sa deti dostávajú najjednoduchšie k takýmto voľnočasovým aktivitám. Dlhoročná tradícia a dobrá spolupráca s obcou však umožňuje aj deťom z malej podroháčskej obce dostať sa k tanečnému odboru umeleckej školy. „V súčasnosti tam máme 32 detí od prvej triedy až po deviatu. Deti sú rozdelené podľa ročníkov, tomu je prispôsobená aj metodika výučby .“

Súťaže nie sú priorita

Lucia Vojtková vychováva univerzálnych tanečníkov. Absolvent druhého stupňa musí vedieť zatancovať akýkoľvek tanečný štýl. Od klasiky cez folklór, džez, moderné, spoločenské až po latinské tance. Samozrejme, niektorí tanečníci sú talentovanejší, iní musia na sebe popracovať viac.

„Mala som aj hendikepovaných žiakov, aj deti, ktoré si tancom liečili komplexy, pre ktoré ich kolektív neprijímal,“ hovorí učiteľka. „Tým, že mali možnosť niekam patriť, učiť sa, rozvíjať, ich sebavedomie narástlo. Dodnes sme v kontakte a sú vďačné, že dostali šancu, aj keď z nich nikdy nebudú profesionálni tanečníci. Je to veľmi dobrý pocit, dôkaz, že táto práca má zmysel. Ja totiž tanec neberiem len ako pohybovú aktivitu, ale aj cestu rozvíjania osobnosti. A som rada, že môžem formovať aj krehké dušičky a charaktery detí.“

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto učiteľka tanca nekladie na prvé miesto účasť a prípravu na rôzne tanečné súťaže. Hoci má Lucia Vojtková so svojimi žiakmi na konte niekoľko úspechov a celoslovenských prvenstiev, nezúčastňujú sa ani zďaleka toľkých súťaží ako iné školy, súbory či tanečné skupiny. „Ak budeme už v ranom detstve v deťoch zakoreňovať tvrdú súťaživosť, zostane to v nich. Potom budú mať aj v bežnom živote pocit, že musia stále s niekým súťažiť, že musia byť najlepší, inak zlyhajú. A to podľa mňa nie je dobré. Zdravá súťaživosť je fajn, no prílišná škodí.“

Náročnejšia príprava

Nedostatok pohybu sa prejavuje aj v tanci. Dnes musí učiteľka s deťmi oveľa viac cvičiť ako napríklad pred desiatimi rokmi. „Kým začneme tancovať, musíme pripraviť telo, aby bolo pružné, obratné, aby malo všetky dispozície pre tanec. Niekedy to dá veľa práce, pri ktorej spolu zažijeme nielen drinu, ale aj veselé príhody,“ povedala Lucia Vojtková. „Deti nie sú obratné. Kým my sme boli zvyknutí robiť na lúkach kotúle či premety, dnešné deti ich neurobia ani v telocvični, boja sa.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel je aj v tom, či ide o žiaka z mesta alebo z dediny. Na dedinských deťoch ešte aký-taký pohyb vo voľnom čase vidieť. Na mestských takmer vôbec. „Samozrejme je však napredovanie v tanci aj o chcení, o túžbe niečo dosiahnuť, zlepšovať sa, napredovať, nie pre niekoho iného, ale pre seba samého. Verím, že im odovzdám aspoň kúsok z tanečného sveta a pomôžem im v ďalšom formovaní. Vzťah, ktorí sme si s deťmi vytvorili, je najkrajšou odmenou.“

Ťahúňmi zmiešaných skupín vo všetkých troch pobočkách sú chlapci. Hoci je ich podstatne menej ako dievčat, sú veľmi šikovní a tancovanie im ide výborne. „Dievčatá medzi sebou súperia, ktoré s nimi budú tancovať. Škoda len, že je chlapcov tak málo.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 056
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 745
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 987
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 264
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 997
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu