DOLNÝ KUBÍN. Osvedčenia o absolvovaní si folkloristi prebrali z rúk garantky kurzu Hany Hlôškovej z Katedry etnológie a muzeológie FF UK v Bratislave.
V priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne absolvovali frekventanti z celého Slovenska celkom desať dvojdňových stretnutí. Pod vedením lektorov, najmä pedagógov vysokých škôl, spoznali základy folkloristiky.
Prenikli do tajov slovesného a tanečného folklóru i rodinných a kalendárnych obyčajov. Prostredníctvom vlastného terénneho výskumu vo folkloristike a etnológii nadobudli praktické zručnosti s vyhľadávaním, získavaním, dokumentovaním a scénickým spracovaním a využitím folklórneho materiálu vo folklórnom kolektíve. Získali i zručnosti v technike tanca, či tvorbe a interpretácii tanečných choreografií.
O skutočnom záujme a motivácii najmä vedúcich folklórnych súborov a skupín svedčila nielen ich práca počas trvania kurzu, ale i úroveň záverečných prác. V nich prevládali témy kalendárneho a rodinného zvykoslovia, spracovania remesiel či tanečného a hudobného folklóru.
Súčasťou stretnutia bola i prezentácia zborníka Tradícia folklóru dnes - vybratých záverečných prác predchádzajúcich absolventov kurzu. Na 140 stranách je v ňom prezentovaných osem najpodnetnejších a najobjavnejších príspevkov. Sú výberom prác absolventov kurzu v rokoch 2010 - 2012.
Tých, ktoré zostavovateľov svojou formou, aplikovateľnosťou, odbornou a štylistickou úrovňou textu či objavnosťou témy zaujali najviac. Pri výbere sa zostavovatelia nesústreďovali na tematicky či obsahovo podobné texty, cieľom bolo prezentovať práce ako hodnotné a podnetné výsledky kurzu v rôznych témach i pohľadoch.
Zborník je tak vítanou metodickou pomôckou, ktorá nájde široké uplatnenie vo folklórnom hnutí na Slovensku. Podobný zborník plánuje Oravské kultúrne stredisko v budúcom období vydať i zo záverečných prác absolventov kurzu v rokoch 2013 – 2014.
Autor: Miroslav Žabenský