LUČENEC/POLTÁR. Posledný novembrový týždeň budú policajní preventisti v Banskobystrickom kraji robiť kampaň zameranú na prevenciu násilia páchaného na ženách. Ako informovala Mária Faltániová, krajská policajná hovorkyňa, počas kampane budú policajti poskytovať informácie o formách a trestno-právnej rovine násilia. Záujemcom poskytnú rady ako sa správať v prípade násilia či na koho sa obrátiť o pomoc.
"Páchanie násilia sa vzťahuje k trestným činom proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti. Sú to najmä trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, trestný čin znásilnenia, trestný čin obmedzovania osobnej slobody a ďalšie. V prípadoch násilia má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia počas 48 hodín od vykázania," povedala Faltániová.
Podľa jej slov netreba pred násilím v okolí zatvárať oči. "Úlohou Policajného zboru je pomáhať a chrániť, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa kedykoľvek obrátiť na políciu," dodala.
Do akcie sa vo vybraných mestách Banskobystrického kraja zapojí aj spoločnosť Avon a koordinátor prevencie kriminality Okresného úradu Banská Bystrica.
Odporúčania a rady polície
Čo robiť v prípade, ak sme obeťou domáceho násilia?
- odporúčame mať po ruke informácie o krízových centrách, telefonických linkách podpory a iné, ktoré je možné získať na internetu, ale aj prostredníctvom polície,
- privolať políciu a neváhať oznámiť udalosť skôr než sa násilie vystupňuje,
- o probléme je potrebné rozprávať s okolím, zdôveriť sa a požiadať o pomoc svojich blízkych (rodinu, priateľov).
Ako môžeme pomôcť, keď sme svedkom násilia?
- svedectvo je dôležité najmä do budúcna, aby mohla polícia takémuto páchateľovi zabrániť v pokračovaní trestnej činnosti,
- poskytnutie svedectva chráni ostatných pred prípadnou recidívou a samozrejme pomáha k zadržaniu alebo vypátraniu páchateľa,
- ochota svedčiť a poskytnúť obraz o násilnom trestnom čine je jedným z predpokladov, aby mohol byť násilník postavený pred súd a za svoje konanie niesol zodpovednosť,
- neváhať ihneď privolať políciu a udalosť oznámiť, pretože ide o bezpečnosť obetí domáceho násilia, ktorými môžu byť aj deti,
- obeti násilia poskytnúť podľa možností prvú pomoc, ak si to situácia vyžaduje a psychicky ju podporiť, netváriť sa, že sa nič nedeje, že o ničom nevieme a dať najavo možnosť podpory poskytnutím svedectva, je vhodné situáciu nezľahčovať jej bagatelizovaním, nepoužívať terminológiu, ktorá vec zjednodušuje nahrádzaním násilia zjemňujúcimi slovami, ako hádka, konflikt a podobne.
Kde nájsť pomoc
Ak viete o tom, že vo vašom susedstve dochádza k násiliu, zavolajte políciu (č. 158). Môžete to aj anonymne oznámiť na prokuratúru alebo na súd, príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
OBČIANSKE ZDRUŽENIE POMOC OBETIAM NÁSILIA, Linka pomoci obetiam - 0944 254 459 v pracovných dňoch 10:00 – 14:00 hod., inak záznamník s možnosťou spätného zavolania, e-mail: info@pomocobetiam.sk, linka@pomocobetiam.sk; OZ pôsobí v každom krajskom meste na Slovensku pre obete všetkých druhov trestných činov.
OBČIANSKE ZDRUŽENIE ALIANCIA ŽIEN SLOVENSKA poskytuje obetiam domáceho násilia sociálne, právne a psychologické poradenstvo, asistenciu a pomoc. Tel.: 0903 519 550 – non-stop, e-mail: alianciazien@alianciazien.sk.
Ďalšie kontakty na inštitúcie poskytujúce pomoc obetiam násilia sú na www.zastavmenasilie.sk.