LEŠTINY. „V starej knihe, ktorá vyšla ešte pre Nežnou revolúciou, je veľa informácií venovaných úspechom socializmu,“ hovorí starosta Ján Brašeň. „Ale sú tam aj zaujímavé údaje. Napríklad, že leštinskí družstevníci pestovali zemiaky na 54 hektároch. Teraz je skoro všade tráva a toľko hektárov zemiakov je možno na celej Orave.“
Aj preto sa Leštinčania rozhodli v roku 2008 vydať novú monografiu. Podnet dal miestny kronikár Vladimír Albíni. Dejiny dediny dokumentuje od roku 1980.
Predstavme si históriu
Zostavením poverili Michala Čajku, ktorý už mal s tvorbou monografií skúsenosti. Vytvoril základný koncept a oslovil odborníkov na jednotlivé oblasti. „Pri hodnotení dejín Leštín musíme konštatovať, že pri niektorých témach, ako sú Zmeškalovci, drevený artikulárny kostol či mnohé ďalšie, sú nevyhnutní špičkoví slovenskí bádatelia,“ hovorí Čajka. „Sme radi, že spoluprácu neodmietli.“
Kniha je graficky prehľadne spracovaná, ilustrovaná originálnymi ilustráciami a doplnená fotografiami. „Aj napriek odďaľovaniu tlače knihy sme ostávali optimistami a trpezlivo sme aktualizovali potrebné údaje,“ hovorí Čajka.
Čitateľ sa dozvie množstvo informácií o prírode okolia Leštín, o pamiatkach obce, dejinách v rôznych obdobiach, leštinských rodinách, rode Zmeškal, aj o jednom z najslávnejších rodákov Mikulášovi Zmeškalovi.
„Peniaze na tlač sme nemali,“ hovorí starosta. „Snažili sme sa ich zohnať kade-tade, ale nedarilo sa nám. Hrozilo, že knihu nevydáme.“
Pomoc nakoniec prišla z ministerstva kultúry. Odporučilo využiť eurofondy na cezhraničnú spoluprácu s Českou republikou.
Začalo hľadanie vhodného partnera. Našli ho v dedine Vendryně na Morave. Vendrynčania jednu monografiu už mali, ale tak ako Oravčania, aj oni chceli novú. Na rozdiel od Leštín nemali nič pripravené. Informácie zhromaždili za necelé dva roky. Projekt Predstavme si históriu Leštiny – Vendryně vstúpil do záverečnej fázy.
Nové informácie
Z takmer 29-tisíc eur necelú jednu tretinu minuli Česi. Oravcom stačili zostávajúce peniaze na tisíc kníh.
Jedným zo spoluautorov je aj Vladimír Albíni, ktorého doménou sú rodokmene. „V knihe je veľa nových informácií, ktoré nikto nepublikoval.“
Starosta Oravského Podzámku Jozef Záhora po preštudovaní kapitoly leštinských rodov ostal prekvapený. „Našli sme tam informáciu, že predkovia manželky istý čas žili v Leštinách. Nevedeli sme o tom.“ Rovnako svojich predkov našiel aj starosta Veličnej Anton Bukna.
Ďalšia informácia sa týka slávneho leštinskeho rodu. „Rod Zmeškalovcov pochádza zo Sliezska,“ hovorí starosta Vendryně Rudolf Bilko. „Som presvedčený, že v oboch knihách je veľa ďalších zaujímavých informácií, ktoré čitateľov zaujmú, prinesú im poučenie a čitateľské potešenie.“
Leštinčanov určite potešia staré chotárne názvy. „Keď kedysi obecný rozhlas vyhlásil, že sa ide hrabať Pod Käčkou, zišli sa tam všetky ženy,“ hovorí Ján Brašeň. „Keby ste to vyhlásili dnes, neprišiel by nik, lebo mladí ľudia už nevedia, kde to je a starí tam už nevládzu prísť.“
Aj preto dostala každá rodina v dedine jeden kus. Hrabať už síce asi nepôjdu, ale históriu obce poznať môžu.