DOLNÝ KUBÍN. Spevácka folklórna skupina (SFS) Orava sa pri príležitostí 15. výročia vzniku predstavila Dolnokubínčanom reprezentačným programom. Zúčastnili sa ho aj folklórne súbory Oravan, Lúčan, Skorušina a Petrovany. Priaznivci folklóru si pripomínali okrem výročia Oravy aj 50. výročie vzniku folklórneho súboru Goral.
Scenár bol jasný
Takmer štvorhodinový program sa začal inscenáciou Priadky v podaní SFS Orava. „Pri tvorbe scenára som mala jasno,“ hovorí vedúca súboru Anna Bakošová. „Rozhodla som sa, vzhľadom na náš vek, že by bolo dobré zaradiť priadky.“
Na dolnej Orave bývali každý rok. „Na priadkách sa dá ukázať v podstate všetko - spev, rozprávanie, tanec, hry. Pracovala som na tom dlho, pretože keď mi napadla nejaká myšlienka, musela som hľadať nielen v knihách, ale aj na internete, či je to autentické pre dolnú Oravu.“
Súčasťou programu bola aj spomienka na folklórny súbor Goral a Jozefa Podhorského, ktorému organizátori udelili čestné uznanie in memoriam. Ďakovné listy dostali všetci členovia speváckeho folklórneho súboru Orava.
„Hodiny, strávené na skúškach a výsledky, ku ktorým sa potom dopracujeme, stoja za to,“ povedala Bakošová. „To môže robiť iba človek, ktorý má folklór nesmierne rád. Folklór sa nemôže počúvať iba ušami, ale najmä srdcom.“
Vydali cédečko
Pri príležitosti 15. výročia vzniku spevácka folklórna skupina vydala a predstavila svoje druhé cédečko s názvom Z Oravského zámku chlapci pozerajú.
Krstnou mamou sa stala Mária Straková, dlhoročná sólistka Lúčnice a SĽUK-u. Sú na ňom obľúbené piesne z dolnej Oravy.
„Bola by to veľká škoda, keby sa na kultúrne dedičstvo zabudlo, keby sme ho neodovzdávali aj deťom a mladým ľuďom,“ dodala Bakošová.
História
speváckej folklórnej skupiny Orava sa začala písať v roku 1999 naštudovaním vianočného programu. K vzniku novej skupiny dopomohla najmä Marta Procházková a Anna Šimáková. Spoločne začali zbierať tradície a zvyky z dolnej Oravy, naštudovali fašiangy či stavanie májov.
Neskôr sa spevácka skupina spojila s tanečným súborom Kubínčan, ktorý viedol Gusto Sucháň. Po prvýkrát sa verejnosti predstavili na triednom združení rodičov a pedagógov Základnej umeleckej školy Ivana Ballu. Ich program zožal veľký úspech, čo ich motivovalo do ďalšej tvorivej činnosti.
SFS Orava sa okrem ľudových piesní a zvykov zameriava aj na piesne s náboženskou tematikou a národné piesne. Zúčastňuje sa aj rôznych festivalov a vystúpení tradičného folklóru nielen doma, ale aj v zahraničí.
Krásy slovenského folklóru mohli ľudia obdivovať v Nórku, Poľsku, Nemecku či Chorvátsku.
Na domácej pôde sa prezentovali na Podroháčskych folklórnych slávnostiach, Heľpianskych dňoch spevu a tanca. Ich hlavným cieľom je uchovávať zvyky a tradície a prenášať ich na mladú generáciu.
vt
Autor: Veronika Turkotová