RIMAVSKÁ SOBOTA. V januári bude Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote vystavovať zaujímavé archeologické nálezy - sklené kanvice. Ako informoval archeológ múzea Alexander Botoš, predmety objavili pri archeologickom výskume Hlavného námestia v Rimavskej Sobote ako súčasť výnimočného súboru 54 sklenených predmetov.
"Pri archeologickom výskume Hlavného námestia v Rimavskej Sobote, vykonanom v rokoch 1993 – 1997 objavil archeológ PhDr. István B. Kovács základy stredovekej radnice v juhovýchodnej časti námestia. K radnici bol pristavený objekt z nasucho kladených lomových kameňov, v ktorom bol objavený výnimočný súbor 54 sklenených predmetov. V početnom súbore skla si najväčšiu pozornosť zasluhujú nálezy sklenených kanvíc. Kanvice majú telo guľovitej profilácie a valcovité hrdlom. Sú zdobené natavovanými obežnými sklenenými pásmi, ktoré sú plasticky presekávané a sú opatrené trubicovitou esovitou výlevkou," povedal Botoš.
Na základe výzdobnej technológie predpokladajú, že rimavskosobotské sklené kanvice pochádzajú z prelomu 16. a 17. storočia.
"Na základe toho, že kanvice boli objavené pri objekte stredovekej radnice, predpokladáme, že boli používané pri slávnostnom stolovaní, pri podávaní vína, pri mestských reprezentačných podujatiach," dodal archeológ.