RIMAVSKÁ SOBOTA. Aktuálna výstava Gemersko-malohontského múzea (GMM) s názvom Židovská komunita v Rimavskej Sobote sprostredkuje návštevníkom pohľad na históriu tejto komunity v meste, ktorej počiatky siahajú až do polovice 19. storočia.
Z hľadiska obsahu výstava zahŕňa približne 100 rokov, od príchodu prvých židovských rodín do Rimavskej Soboty až do obdobia holokaustu. Výstava je jedinečná hlavne z dôvodu, že vôbec po prvý raz sa na pôde nášho 133-ročného múzea takto ucelene prezentuje etnikum Židov, uviedla riaditeľka GMM Oľga Bodorová. Ako dodala, výstava mala pôvodne trvať do 28. februára, predĺžili ju však až do konca júna.
Expozícia návštevníkom sprostredkuje okrem dobových dokumentov a fotografií z každodenného života miestnych Židov, tiež typické predmety židovských náboženských obradov, ktoré sa používali aj v synagóge mesta. Pozornosť je však venovaná aj rabínom náboženskej obce, židovským sviatkom, miestnym židovským spolkom a kultúre židovského obyvateľstva.
Časť predmetov pochádza z niekdajšej židovskej synagógy, ktorá stála na Cukrovarskej ulici, v roku 1986 ju však zbúrali. Riaditeľke sa ale s vtedajším tímom GMM podarilo niektoré predmety a artefakty zo synagógy zachrániť a umiestniť do depozitára. Prvýkrát sme vtedy mali možnosť vidieť tu v múzeu inú kultúru a iné liturgické predmety ako v kresťanských kostoloch, povedala riaditeľka.
Židovská komunita v Rimavskej Sobote najviac utrpela vysídľovaním v čase druhej svetovej vojny. Po jej skončení sa z koncentračných táborov z celkového počtu približne 1100 miestnych Židov vrátilo len asi 200. To podľa riaditeľky viedlo v období socializmu k postupnému útlmu a takmer zániku židovskej obce v Rimavskej Sobote, v súčasnosti však existuje v počte približne 45 ľudí.